Safer Internet Day
Idén 20. alkalommal rendezik meg a Biztonságos Internet Napot (Safer Internet Day - SID) szinte a világ minden országában. Ennek alkalmából a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat, mint a Safer Internet Program (SIP) magyarországi konzorciumvezetője, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Orczy Úti Kollégiumában internetbiztonsággal kapcsolatos programot szervez 2023. február 7-én.
A Biztonságos Internet Nap célja, hogy az Európai Unió Safer Internet Programjának keretein belül csaknem 200 országban ugyanazon a napon hívja fel a figyelmet az internet szükségességére, előnyeire és veszélyeire. Kormányok, nagy informatikai cégek, civil szervezetek, pedagógusok, gyerekek és szüleik fognak össze, hogy együtt mutassanak rá a világháló fontosságára.
Ez a nap lehetőséget teremt arra is, hogy a gyerekeket olyan hasznos tartalmak felfedezésére és létrehozására buzdítsa, amelyeket később a családban, iskolában, barátokkal, majd a munkájuk során is tudnak használni.
A SID esemény mottója: „Együtt egy jobb internetért!”
A rendezvényhez kapcsolódva két pályázatot írtak ki gyerekeknek. A SID-napra e pályázatok nyerteseit, szüleiket és tanáraikat hívták meg. Idén a legókészítő pályázatra 81, a videókészítő pályázatra pedig 29 munka érkezett be.
A Biztonságos Internet Nap rendezvényen a pályázat nyertesei mentorok irányításával többfordulós internetbiztonsági játékon vesznek részt. A gyerekeket kísérő szülőknek, tanároknak előadásokkal készülünk az okos internethasználattal kapcsolatosan.
Bereczki Enikő, ifjúsági és generációs szakértő például „A közösségi média hatása a gyermekek, fiatalok önértékelésére, testképére” témakört járja majd körül. „A fiatalok által kedvelt csatornákon tömegesen megjelenő önreprezentációra és a külsőségekre fókuszáló tartalmak több kutatás egybehangzó állítása szerint rendkívüli mértékben rontják a fiatalok mentális egészségét, csökkentik az önbizalmat, és általános elégedetlenséget keltenek a kiskorúakban a saját életükkel, külsejükkel kapcsolatban.
A testképzavarok, az önértékelési zavarok egyre korábbi életszakaszban jelentkeznek, gyakran akár már a prepubertás korban kialakulnak. Ennek egyik oka a helytelen közösségimédia-használat – a jelenség azonban nem választható el a rossz szülői mintától, illetve a szülők digitális felelősségvállalásától sem. Fontos célként kell kitűzni, hogy a gyerekek és a serdülők a külső megjelenés prioritásán túl, más területen is értékeljék és kipróbálhassák magukat.”
Krasznay Csaba, az NKE Eötvös József Kutatóközpont Kiberbiztonsági Kutatóintézetének vezetője „Kiberbiztonság a közösségi médiában, avagy jótanácsok aktív és kevésbé aktív TikTok/Insta/Youtube/Facebook felhasználóknak” címmel tart prezentációt.
Szabó Péter, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója pedig „Oktatás, tudatosítás, felelősségvállalás - Gyerekek biztonsága a világhálón és általában a digitális világban" című előadással készül.
A pályázatok ünnepélyes eredményhirdetését és az ajándékátadást a SID-nap végén rendezik meg.
A SID 2023.FEBRUÁR 7-I RÉSZLETES PROGRAMJA
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges