Élelmiszerpazarlás - a jóléti társadalmak gondja
A jóléti társadalmak egyik legnagyobb problémája és velejárója az élelmiszerpazarlás. A Hajdú-Bihar Megyei Élelmiszermentő Egyesület élja az elkerülhető élelmiszerhulladék minimalizálása, ezzel csökkentve az ökológiai lábnyomunkat.
A közhasznú civil összefogás 2018-ban alakult meg. Az elmúlt 5 évben több mint 1.200 tonna élelmiszert juttatott el 30-nál is több karitatív partnerszervezete segítségével, 18.000 rászorulóhoz.
Az Egyesület hidat képez a környezettudatos és szociálisan érzékeny élelmiszeripari termelők, kereskedők és a hátrányos helyzetű embereket segítő karitatív szervezetek között. Az Élelmiszermentő Egyesület sokkal hatékonyabban képes összehangolni az igényeket, és a felajánlásokat, hatékonyabbá tenni az elosztást, és tehermentesíteni mind az adományozót, mind a karitatív szervezeteket, hogy mindenki a fő tevékenységére tudjon koncentrálni. Rendelkezik a feladat elvégzéséhez szükséges infrastruktúrával, szakmai kompetenciával és humán erőforrással.
Tevékenységüket Facebook oldalukon is követheted ITT.
Érdekes tények az élelmiszerpazarlásról
- Az összes termelt hulladék majdnem 21%-át élelmiszerhulladék teszi ki.
- Magyarországon, évente mintegy 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik
- Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezet becslései szerint az élelmiszerveszteség és -kidobás a kibocsátott üvegházhatások mintegy 8 %-ért felel a világon.
- Ha az évente világszerte előállított élelmiszer egy ország lenne, akkor a harmadik helyet foglalná el a világon üvegházhatású gázok kibocsátásában, az Amerikai Egyesült Államok és Kína mögött.
- A lebomló étel a metánkibocsátás közel 25 %-ért felel, ami mintegy 86-szor károsabb a környezetre nézve, mint a szén-dioxid.
- Világszerte a termőföldek 28 százalékát használják olyan táplálék termesztésére, amelyek végül sohasem jutnak el a fogyasztókhoz.
- Évente mintegy 250 köbkilométer víz használódik el az élelmiszer-termelésre, ami a Boden-tóban lévő víz ötszörösének felel meg
- Az élelmiszerpazarlás globális ún. kékvíz (felszíni és felszín alatti friss víz) lábnyoma a Volga folyón évente lefolyó vízmennyiséggel egyenértékű.
Minden élelmiszer-vásárlásra szánt 100 Ft-ból 10-11 Ft a szemétben végzi.
Egyik - tavaly már nag sikert aratott kezdeményezésük - az élelmiszer mentésre irányuló receptverseny. A tavalyi győztesek és a receptek között itt tudsz nézelődni.
Élelmiszermentő receptverseny
Szakmai zsűri tagjai értékelik a beküldött recepteket, a nyertes ételötletek weboldalukon megtekinthetőek. Nen kell ahhoz főállású szakácsnak lennie senkinek, hogy nyerjen. Épp elég, ha van egy finom ötleted!
Nevezni 4 kategóriában lehet:
- Alsós
- Felsős
- Középiskolás
- Családi nevezés
A közönség is szavazhat majd a weboldalra felkerült receptek közül.
Nyeremények
A legötletesebb receptek alkotóit értékes nyereményekkel jutalmazzák: élményfőzés, családi ebéd, pizzautalvány. Az első 50 pályázó garantált ajándékot kap!
A receptek beküldése
Nevezni legalább 3 fázisfotóval a www.elelmiszermentes/receptpalyazat oldalon lehet. A részleteket is itt találod.
ADL - Debrecenimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges