Jelenlegi hely

Nincs karácsony Diótörő nélkül

A diótörő minden idők egyik legnépszerűbb meséje, a karácsonyi készülődés elengedhetetlen része kicsiknek és nagyoknak. Világszerte játsszák, a balett mellett bábszínházban, mesejátékban és más műfajokban is találkozhatunk a történettel.

Diótörő és az egérkirály

A Diótörő és az egérkirály történetét E.T. A. Hoffmann írta 1816-ban. A mese karácsonyeste játszódik, mikor az egyik vendég, a család jó barátja, Drosselmeier bácsi egy diótörő babát hoz ajándékba a unokahúgának, Marikának. A történet a lány álmában folytatódik, ahol megelevenednek a játékok és a karácsonyfadíszek, hercegként kel életre a bábu, s varázslatos utazásra viszi magával a lányt.

Kezdetben a gonosz Egérkirállyal és hadseregével kell megküzdeniük, hogy továbbmehessenek az álmok kalandos útján. Diótörő, az elvarázsolt herceg csak Marika segítségével győzheti le a félelmetes ellenséget.

Mesebalett három felvonásban – Erkel Színház

Csajkovszkij Diótörője évtizedek óta hozzátartozik a karácsonyi időszakhoz. 2018 decemberében visszatért az Erkel Színház színpadára Oláh Gusztáv legendás díszlete és a klasszikus balett hagyományait követő, de a 21. század táncművészeti elvárásainak megfelelő új kiállítás.

A klasszikus zenei anyagra egy igazi Diótörő-specialista, a nemzetközi hírnévnek örvendő Wayne Eagling és Solymosi Tamás koreografált új mesebalettet.

További információ

Diótörő (bábelőadás) – Budapest Bábszínház 

Az 1978-as bemutató óta sok családban vált hagyománnyá, hogy december 24-én a gyerekek megnézik a Bábszínházban Diótörő herceg és Marika történetét. Csajkovszkij zenéjének minden mozzanata, köztük Diótörő és az Egérkirály harca, a népek tánca, a csodás utazás valóban megelevenedik, hiszen a játékosság a bábtechnikák széles skálájának köszönhetően kimeríthetetlen. És miközben a színpadon egymást követik a csodák, otthon is megtörténik a varázslat: a gyerekeket feldíszített karácsonyfa várja.

További információ

A diótörő – Royal Ballet előadása – VÁRkert Mozi

A Royal Opera House nemzetközi mozis közvetítései lehetőséget nyújtanak arra, hogy a néző mindig „az operaház királyi páholyából” szemléljen minden előadást, sőt bepillanthasson a kulisszák mögé: érdekfeszítő interjúknak legyen szem- és fültanúja, továbbá betekinthessen a próbafolyamatokba is.

A Royal Ballet ragyogó A diótörő produkcióját Peter Wright alkotta meg 1984-ben Lev Ivanov eredeti koreográfiája alapján, és bátran kijelenthetjük, azóta is Európa-szerte a legkedveltebb balett-előadások egyike. Csajkovszkij tündöklő muzsikája, a káprázatos jelmezek és díszletek és a Royal Ballet magával ragadó tánca minden korosztály számára igazi karácsonyi élménnyé teszik az előadást.

További információ

Diótörő – a Szegedi Kortárs Balett előadása – Nemzeti Tánszínház/Erzsébetligeti Színház

A Diótörő balett ötlete a cári színház egykori igazgatójától származott. E. T. A. Hoffmann: A diótörő és az egérkirály című meséje alapján olyan mese-balettet akart színpadra vinni, ami minden addigit felülmúl, mind hangzásban, mind pedig látványban. Csajkovszkijt kérte fel a muzsika megkomponálására.

A Diótörő zenéjéből előbb a hat tételes szvit került bemutatásra 1892. márciusában, majd ugyanezen év decemberében bemutatták a pompásan kiállított színpadi művet is. A Diótörő a balett irodalom leggyakrabban játszott darabja lett.

További információ és itt

Diótörő (zenés mesejáték) – a Nektár Színház előadása

Ez egy olyan feldolgozás – az eredeti Ernst Theodor Amadeus Hoffmann által írt mese alapján – melybe a balett szervesen illeszkedik. A gyermekek számára a prózai megfogalmazás könnyebben érthetővé válik az amúgy bonyolult – álomjelenetekkel tűzdelt balett szvithez képest.

Az előadást óvodásoknak és kisiskolásoknak ajánljuk, de az a felnőtt sem fog unatkozni, aki őket elkíséri.

További információ

Diótörő (mesés tánc-show egy felvonásban) – József Attila Színház

A klasszikus karácsonyi történet kicsit másképp, a tánciskola diákjainak előadásában. Csajkovszkij újrahangszerelve, új értelmezés és szereplők, azon sem érdemes meglepődni, ha a színen egyszer csak Michael Jackson tűnik fel.

Az idei Diótörő előadás a pazar látványvilág, és képi megjelenítés mellett könnyen érthető nyelvezetével, a klasszikus zene stílusát megtartva, – Csajkovszkij újrahangszerelve – a modern kor igényeit tükrözi. A klasszikus karácsonyi történet kicsit másképp, új értelmezésben és szereplőkkel – azon sem érdemes meglepődni,

További információ

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére