Jelenlegi hely

Megnyílt a Szamóca Kiskertész Műhely az Állatkertben, a Holnemvolt Várban

Zöldebb lesz a világ, ha megtanítjuk a gyerekeknek, hogyan nevelhetnek egy pici magból égig érő paszulyt. Ezzel a hitvallással indították útjára a Szamóca Kiskertész Tanodát 2012-ben. Új helyszínen, a Holnemvolt Várban, a mesterségek udvarában is várják a gyerekeket.

"Célunk, játékos kertészkedéssel megváltoztatni a gyermekek - és általuk szüleik - életszemléletét, egy zöldebb, környezettudatosabb életforma kialakítása érdekében, amelyben értéket jelent a saját kertben, saját munkával megtermelt biozöldség és az alkotás öröme fűbőlfából-virágból és újrahasznosított anyagokból.

Társadalmi vállalkozásként a gyerekek környezeti nevelését vállaltuk fel. Kertészmérnök anyukák lévén rájöttünk, hogy a zöld szemlélet formálását nem lehet elég korán kezdeni. Gyakorlati kertészkedős programjainkkal, újszerű pedagógiai módszerekkel, tapasztalat alapú tanulással és játékos oktatással próbáljuk a gyerekeket környezettudatos útra terelgetni. 

Módszereinket pilot programok keretében tökéletesítettük. Eljutottunk óvodákba, iskolákba gyerekotthonokba, az állatkertbe. Rendszeres foglalkozásainkat a Füvészkertben és az Állatkertben tartjuk. A Füvészkertben kéthetente szombatonként 3-10 éves gyerekeknek és szüleiknek, hét közben óvodás és iskolás csoportoknak tartunk foglalkozásokat.

Az Állatkertben a Holnemvolt Vár területén a mesterségek udvarában idén nyílt meg állandó műhelyünk, ahova nyitvatartási időben folyamatosan jönnek egyéni jelentkezők, de csoportokat is fogadunk és előre meghirdetett időpontokban is tartunk foglalkozásokat.

Indulásunk óta már több ezer gyerek ültetett, locsolt, szüretelt és alkotott nálunk, különböző programsorozataink keretében. Aktuális témánk a „Mesehősök növényei”, mely kapcsán minden foglalkozást egy mesehős köré építünk, a mesében szereplő növényekkel ismerkedünk. A kedvenc mesehős közvetítésével maradandóbb az élmény, és az így begyűjtött ismeretanyagot, a foglalkozáson ültetett növényke otthoni felnevelése élteti tovább.

A foglalkozásokon saját tapasztalatainkat adjuk át a gyerekeknek: megmutatjuk nekik, hogyan tehetik zöldebbé környezetüket, miként termeszthetnek ők maguk egészséges zöldségeket, gyümölcsöket.

Megismertetjük velük hétköznapi világukban rejlő lehetőségeket: hogyan lehet akár egy balkonládában, vagy az ablakpárkányon konyhakertet nevelni, milyen módon lehet zölddé varázsolni egy sivár falat, vagy veteményeskertté, színes virágoskertté az óvoda és az iskola poros udvarát.

Bevezetjük őket az újrahasznosítás rejtelmeibe: a környezetükben található, már nem használatos tárgyakból és a kidobásra ítélt hulladékokból hogyan lehet egyszerű kreatív alkotásokat létrehozni. Kreatív, mókás feladatokkal próbáljuk vonzóbbá tenni a kertészkedést, de a legnagyobb vonzereje abban rejlik, ha megtapasztalhatják, hogy saját munkájuk eredményének gyümölcse ehető és FINOM is.

Ezt a tapasztalatszerzési lehetőséget szeretnénk átadni a gyerekeknek, hogy lássák, hogy érezzék, hogy egy pici magból, a saját kezük munkájával hogyan kerül az asztalukra a táplálék.

Tapasztalatainkat nyomtatott és online magazinokban rendszeresen megjelenő cikkeinkben osszuk meg a nagyközönséggel. Három módszertani tananyagot írtunk pedagógusoknak, az óvodai kertészkedéshez (Raabe kiadó, 2013). „Kerti móka” c. e-book-ot adtunk ki 2016-ban melyet a Kossuth kiadó könyvben jelentetett meg 2017 tavaszán.

A Füvészkertért Alapítvánnyal közös programunk keretében 2019-ben negyedik alkalommal fogadunk 25 osztályt díjmentesen foglalkozásainkon, a Fővárosi Környezetvédelmi Alap támogatásával. Innovatív oktatási programunkat a Klimate KIC Central Hungary (2012), a Magyar Innovációs Hivatal mentor program (2013), SozialMarie (jelölés 2014) díjazták." 

További információk a www.gyerekkertesz.hu honlapon érhetők el.

Forrás

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére