Jelenlegi hely

Játéktörténeti állandó kiállítás nyílt az Óbudai Múzeumban

Magyarország 1990 előtti emblematikus polgárai játékait, többek között babákat, autókat, építőkockákat, társasjátékokat, miniatűr babaházakat, valamint a játékgyártás történetét mutatja be az a kiállítás, amely Játék a városban címmel látható az Óbudai Múzeumban Budapesten.

Népessy Noémi igazgató a kiállítás keddi budapesti megnyitóján felhívta a figyelmet arra, hogy a múzeum állandó tárlata tematikájában szakít a hagyományos fiú-lány játékok hangsúlyozásával és a város témakörében mutatja be a hazai polgári játékokat a múzeum gyűjteményéből 1200 darab tárgyon keresztül. Elmondta, hogy a látogatók találkozhatnak a családdal, az otthonnal, a babákkal, a közlekedéssel, a gyárral, valamint számos egyéb tematikai egységgel. A közönség kultúrtörténeti, pszichológiai, neveléstörténeti, gyártástechnológiai kontextusba helyezve ismerheti meg az egyes tárgyakat és tematikus egységeket.
Az igazgató emlékeztetett arra, hogy az intézmény eddig két állandó kiállítással, az Egy város három arca, valamint a Goldberg Textilipari gyűjtemény, a Goldberg című tárlattal fogadta látogatóit. Felidézte, hogy az 1973-ban alapított múzeum alapvetően a helytörténet kutatásával és feldolgozásával foglalkozik. A múzeum első vezetője érdeklődött a játékkultúra iránt, ő kezdte el gyűjteni a főváros területéről a játéktörténettel kapcsolatos tárgyakat. A múzeum gyűjteményében jelenleg csaknem 7-8 ezer darab tárgyat őriznek. Felidézte, hogy az önkormányzattól három évvel ezelőtt kapták meg azt a 330 négyzetméteres területet, amelynek egy része ad most otthont az új állandó kiállításnak.

Csukás István író hangsúlyozta: a játék a gyerekek birodalma, eszköze, mindene és világa. Egy eszköz arra, hogy a gyermek "megismerje és meghódítsa a világot, amely a gyerekkor legfőbb feladata". A játék magába hordozza a történelmet és hagyományt, és őrzi a gyerekkort. Vígh Annamária, az Emberi Erőforrások Minisztériumának közgyűjteményi főosztályvezetője arról beszélt, hogy a kiállításon a játékgyártás legfontosabb cégeivel, üzemeivel is találkozhatnak a látogatók. Mint mondta, a kurátorok egy olyan tematikát találtak, amely a felnőttek számára is izgalmas élményt nyújt.

További információ: obudaimuzeum.hu
Ingyenes belépés minden hónap első szombatján.

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére