A Tehetségsegítő Tanács szakmai munkájának rövid bemutatása:
Az SNI Tehetségeket Segítő Tanács tagjainak szemlélete szerint mindenkire úgy kell tekinteni, mint aki tehetséges lehet, függetlenül adott pillanatban mutatott képességeitől, teljesítményeitől, viselkedésétől. Ahhoz, hogy a tehetségesek valóban teljesítménybe fordítsák lehetőségeiket, megfelelő hátteret kell biztosítani. Az SNI tehetségek ebben a tekintetben jelentős hátrányban vannak, ezért kisebb eséllyel jelennek meg, mint ki-emelkedő tehetségek. Tehetség helyett megeshet, hogy antiszociális irányba fordulnak, mert a társadalmi beilleszkedésben sikertelenül, a belső hajtóerő a társadalom mellett vagy ellen készteti teljesítményekre. A Tanács tagjai a tehetség olyan szemléletét és fejlesztési módszereit használják és terjesztik, amelyek nem különítik el a hátrányok kezelését és a tehetség fejlesztését. Az egyénekre egymástól jelentősen különböző, erős és gyenge pontokkal rendelkezőkként tekintenek, és ennek megfelelően az ellátásban az egyének sajátosságait messzemenőkig figyelembe veszik. A Tanács célja ezeknek a módszereknek továbbfejlesztése és kutatási munkával történő megerősítése is.
A Tanács munkája kifejezetten a bármilyen okból hátrányos helyzetű tehetségekre irányul.
Különböző neurológiai hátterű teljesítményzavarok (tanulási zavar, figyelemzavar, hipe-raktivitás), autizmus, beilleszkedési zavarok, magatartászavarok, érzékszervi és moz-gásszervi hátrányok, szocio-kulturális hátrány miatt a tehetségük fejlődésében gyakran akadályozott gyerekek és fiatalok tartoznak a Tanács tagjainak tevékenysége alá. A nem kifejezetten ilyen gyerekekkel, fiatalokkal dolgozó tagok munkájában nagy szerepet kap a valamilyen okból hátrányos helyzetű tehetségesek támogatása a közösségekben. Igye-keznek az integációhoz megfelelő hátteret biztosítani.
Különösen lényeges, hogy több óvoda is tagja az SNI Tehetségeket Segítő Tanácsnak, mert a hátrányok kialakulásának megelőzése, illetve a hátrányos hatások csökkentése korai gyerekkorban igen hatékony lehet. Így a korai tehetséggondozás, az iskola megkezdése előtti években már jelentősen hozzájárulhat, hogy a későbbiekben tanulási, be-illeszkedési és magatartásbeli zavarok helyett tehetség alakuljon ki.
Sajátos Nevelési Igényű Tehetségeket Segítő Tanács célkitűzései:
- Összefogni a tehetségsegítésben dolgozó szakembereket (óvodapedagógusok, tanítók, tanárok...), akik megosztják tapasztalataikat, tudásukat egymással
- Tehetségpontok, egyesületek, magánszemélyek bevonása
- Tehetségnapok szervezése – a szakembereknek konferencia, lehetőség a gyerekek produktumainak kiállítására, szülői fórum
- A különböző tehetségterületek áttekinthetősége, segítségnyújtás
- A tehetségek nyomon követésére terv kidolgozása
- Kapcsolatfelvétel másik Tehetségsegítő Tanácsokkal
- A partnerekkel közös program kidolgozása
A Tanács fő tevékenységi körei:
- Szakmai támogató háttér a Tanács tagjait alkotó szervezetek, intézmények számára
- Tudományos háttér a tehetségazonosító, gondozó, fejlesztő tevékenység számára.
- Folyamatos utókövetési szerepet végez a tehetségazonosítás során kiválasztott tehetséges fiatalok esetében.
- Információs bázisként szolgál a tagjainak.
Vezetősége:
Elnöke: Phd Gyarmathy Éva, gyarmathy.eva@gmail.com
Elnökhelyettese: Potocki Ferencné, potockiagi@tehetsegmuhely.eu
Titkár: Hegedüs Kisztina, hegedus.krisztina@sni-tst.eu