Jelenlegi hely

Erzsébet-kilátó (János-hegy)

Cím: 1121 Budapest János-hegy
 
A főváros legtöbb pontjáról látszik és az éjszakai budapesti panoráma elengedhetetlen részévé vált az Erzsébet-kilátó, mely immár több mint száz éve díszíti Budapest legmagasabb pontját. A János-hegy, a maga 528 méteres tengerszint feletti magasságával minden korban csábította a kirándulókat. A XIX. században csak az edzettek vállalkoztak ilyen túrákra, ugyanis tömegközlekedéssel legfeljebb a fogaskerekű Svábhegy állomásáig lehetett eljutni, vagy a Zugligetig lóvasúttal. Ez azonban nem akadályozta meg Erzsébet királynét sem abban, hogy 1882-ben három alkalommal is elsétáljon arra a helyre, ahol ma már a róla elnevezett kilátó magasodik. 1908-ban kezdődtek meg az építési munkálatok Klunzinger Pál és Schulek Frigyes közös tervei alapján. A két éven keresztül tartó építkezés során a Libegő mai állomásának helyétől kisvasutat építettek a hegytetőre, hogy azon szállítsák az építőanyagokat. 1910-ben ünnepélyes keretek között átadták a kilátót a kirándulók számára. A környékét fokozatosan szépítették, a legfontosabb beruházás az 1926-ben megvalósított állandó díszkivilágítás volt, mely az első volt hazánkban. Ennek sikerén fellelkesülve világították ki később állandóra a Halászbástyát, és az Országházat is.
 
Az Erzsébet-kilátó kirándulók százezreit fogadta évenként a két világháború között, azonban az 1948-ban hatalomra kerülő diktatúrának nem illett bele az ideológiájába a nagy múltú épület, így mindössze egyetlen beruházást hajtottak végre rajta: egy hatalmas vörös csillagot erősítettek a legfelső szintjére, melynek fényét éjszaka kilométerekről látni lehetett. A csillag hatalmas súlya tönkretette a torony szerkezetét, életveszélyessé vált, és be kellett zárni. A rendszerváltást követően jogi huzavonák és gyakori tulajdonosváltások következtek, míg 2001-ben a Hegyvidéki Önkormányzat kapta meg a kilátót és méltó módon felújította. 2005 óta ismét a régi hangulatában fogadja azokat, akik a magasból szeretnének Budapestre pillantani.
 
Megközelítési információk: többféleképpen juthatunk el a kilátóig, amelynek közelébe vezet gyalogösvény, libegő. A gyermekvasút is a közelben található. Ez utóbbinak a János-hegy vagy Virágvölgy állomásától rövid erdei gyaloglással közelíthető meg a kilátó. A városból a leggyorsabb lehetőség a Moszkva térről sűrűn induló 90A jelzésű busz. Ennek Normafa végállomásától kényelmes, félórás erdei sétával juthatunk el a kilátóig.
 
A kilátó nyitva tartása: mindennap 08:00 - 20:00 óra között.
 
 
 
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Április 1-je a tréfák és nevetés napja., Mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekeket is bevonjuk, mint egy kis családi móka?
Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Az Űrhajózás Világnapját minden évben április 12-én ünneplik, mivel ezen a napon, 1961-ben Jurij Gagarin szovjet űrhajós elsőként repült a világűrbe a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Ez a nap remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzétek a világűr csodáit!
Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

A kerékben az a legjobb, hogy nem kell újra feltalálni. Talpraesett, élelmes háziasszonyok annyi mindent kísérleteztek már ki az elmúlt évszázadok alatt, hogy valójában nincs más dolgod, mint kiválogatni a Neked szimpatikusakat.
Infra lámpa: Hogyan lehet a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Infra lámpa: Hogyan lehet segítségünkre a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Az infravörös (infra) lámpa egyre népszerűbb otthoni gyógyászati ​​eszköz, amely természetes módon enyhíteni a fájdalmat és gyorsítani a gyógyulást. De hogyan működik pontosan, milyen betegségek esetén érdemes használni, és mire figyeljünk vásárláskor? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre próbálok választ adni.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére