Jelenlegi hely

Napi négy ölelés kell a túléléshez - Érintés Fesztivál Budapesten

Virginia Satir pszichológus szerint napi négy ölelés kell a túléléshez, nyolc a szinten tartáshoz és tizenkettő a gyarapodáshoz. Lássuk csak, mennyinél is tartunk ma? Számoljuk meg, írjuk föl! Elég érintést kapunk? És eleget is adunk? - Horváth Milánnal, a június 2. és 4. között megrendezésre kerülő Érintés Fesztivál főszervezőjével beszélgettünk. A rendezvényre olvasóink kis szerencsével most páros belépőjegyet is nyerhetnek. A játék részletei ITT.

Mindannyiunk számára fontos az érintés, mégis sokan keveset kapunk és juttatunk belőle, még családi és intim kapcsolatainkban is, vajon miért?

Ellentmondásos helyzet: a legtöbben vágyunk az ölelésre, érintésre, közben pedig sokszor van bennünk egy hatalmas ellenállás. Valószínűleg azért, mert az érintés az emberek fejében szorosan össze van kötve a szexualitással. Sokszor azért félünk az érintéstől, mert félünk attól, hogy szexuális felhangja lehet. Ami persze akár jogos félelem is lehet. Az viszont meglepő és elgondolkodtató, hogy a párkapcsolatokban és családi kapcsolatainkban is milyen sokunknál jelntkezik problémaként az érintés hiánya.

Az, hogy kinek mennyi az érintés szükséglete, nyílván egyénenként változó, de az talán általánosan kimondható, hogy mi magyarok nem vagyunk kifejezetten ölelgetősek. Ha az ember körülnéz a metrón, inkább az az érzése, hogy a többség menekülne a másik ember közelségéből, mintsem épp a simogatására vágyik. 

Kulturális és családi különbségek természetesen vannak. Ha kicsit délebbre megyünk, ott az embereknek az ölelés természetesebben megy. Nem vagyok szociológus, erre vonatkozó statisztikát nem tudok, de az biztos, hogy én magam sem vagyok ölelgetős alkat. Nem nagyon szoktam ölelgetni a szeretteimet vagy a barátaimat. Fiúkat pláne, de lányokat se nagyon. Amikor felmerül a lehetőség, akkor is sokszor döntök úgy, hogy nem. 


Horváth Milán, az Érintés Fesztivál főszervezője
Projektje a HumanHub Budapest, a human startupok innovatív közösségének tagja.

Miért kezdtél foglalkozni az érintés témájával? Hogyan jött a fesztivál ötlete?

27 éve táncolok. Gyakorlatilag a tánc minden válfaját kipróbáltam, némelyiket hosszú éveken át versenyszerűen űztem. Az utóbbi 5 évben elkezdtem egy kizomba nevű táncot. Ez egy nagyon érzéki tánc, az interneten legalábbis ezt az oldalát kapják fel, de természetesen mindez csak a pártól függ, hogy ők milyen viszonyban vannak egymással. Mindenesetre ölelésben táncolható tánc. A kizombában jöttem rá először, hogy milyen fontos nekem, hogy ölelésben vagyok. Először én is azt gondoltam, hogy ez csak a férfi - női viszonyról szól. Aztán elkezdtem kicsit jobban utánamenni, végigcsináltam egy 1 éves intimitással foglalkozó kurzust, illetve több testorientált önismereti csoportfoglalkozást kipróbáltam, és ennek a folyamatnak a során jöttem rá, hogy a szexualitáson túlmutató emberi érintés mennyire fontos számomra, és milyen nagy hiányom van belőle. Meggyőződésem, hogy ezzel nem vagyok egyedül, és ez ellen szeretnék tenni.

Az Érintés Fesztivál egy két és fél napos programsorozat, melynek célkitűzése: a minőségi, tudatos érintés fontosságának hangsúlyozása. Mindannyiunk számára fontos az érintés. Közérzetünket alapvetően befolyásolja, hogy milyen gyakran, és milyen minőségű érintéseket kapunk, adunk, és az érintéseket mennyire tudjuk adni és elfogadni. Mégis, az érintéseket modern “nyugati” társadalmunkban nagyfokú bizonytalanság övezi. Ennek eredményeként előfordul, hogy nem tudunk közeledni egymáshoz sem fizikai, sem érzelmi síkon. Kellő önismereti munkával, apránként feltérképezve az érintéseket övező tudattalan reakcióinkat, eljuthatunk a közeledéshez, és a minőségi érintéshez. Ebben segít az Érintés Fesztivál.

Mit lehet elérni szerinted egy ilyen rendezvénnyel?

Az Érintés Fesztivál elsődleges célja az ismeretterjesztés. Egyrészt szeretnénk felhívni a figyelmet az érintés fontosságára, másrészt lehetőséget biztosítani, hogy az emberek megismerjenek és kipróbáljanak különféle fajtájú érintéseket, legyen az tánc, masszázs, csoportfoglalkozás vagy bármely más forma. Sok olyan lehetőség van, amiről az emberek többsége valószínűleg soha életében nem hallott, nem ismeri. Csak egy példa erre a haptonómia és a termálvizes kezelések.

Mit jelent pontosan a kipróbálás?

Ebből a szempontból háromfelé lehet osztani a fesztivál programjait. Vannak a kezelések, mint például a különféle masszázsok, melyeket egyénileg lehet végigjárni, profi kezelőkkel lehet találkozni, akik csak a kezelt személyre fókuszálnak. Főleg kóstolókat lehet kapni, 20-30 perces kezelés-ízelítőkre számíthatnak a résztvevők. Emellett lesznek csoportfoglalkozások, ahol kis létszámú csoportokban a résztvevők egymással kerülhetnek érintésbe. A csoportfoglalkozások egyrészt önismereti jellegűek, illetve megtanulhatjuk masszázsok, táncok alapjait. Ezen kívül lesznek nagyobb közönséget befogadó előadások is. 


Érintés Fesztivál, 2017. 06.02. - 06.04.
17 helyszín - több mint 70 program
RÉSZLETES PROGRAM

NYERJ PÁROS BELÉPŐT A FESZTIVÁLRA A BUDAPESTIMAMIVAL!
RÉSZLETEKÉRT
KATTINTS!

Aki most épp felvont szemöldökkel azon tűnődik, hogy ugyan miért menne el idegen emberek érintését kapni vagy adni, annak mit mondasz?

Azt mondom, hogy ne jöjjön egyedül. Hozza el a kedvesét, a barátját, vagy valamelyik családtagját. Nem kell feltétlen idegen emberekkel érintkezni. Egy ilyen rendezvényhez kell bizonyos fokú nyitottság, az tény, de aki zárkózottabb, viszont érdekli a téma, az beülhet egy előadásra, vagy megnézhet egy masszázs bemutatót, akár csak nézőként.

Kapsz a fentihez hasonló kifogásokat? Milyen a rendezvény előzetes fogadtatása?

Ez egy hiánypótló fesztivál. A szakma részéről legalábbis egyértelműen ezt a visszajelzést kapom. Rengeteg szakmabeli jelezte részvételi szándékát, nem is tudtunk mindenkinek megjelenést biztosítani. A másik oldalról persze időnként kapok szkeptikus kérdéseket. Nagy érdeklődés és ezzel együtt bizonyos távolságtartás is van az emberekben, ami legtöbbször a már említett érintés és szexualitás összemosódásból adódik. De igyekszem mindenhol kihangsúlyozni, hogy a fesztivál nem a szexualitásról szól. A programok 10-15%-a foglalkozik csupán a szexualitással, a többi viszont kifejezetten nem. Azt az alapvetést tartjuk szem előtt, hogy olyan programokat kínáljunk, melyek az őszinte, szeretetteljes fizikai érintésekre helyezik a hangsúlyt. 

Mit vársz a rendezvénytől?

Természetesen szeretném, ha minél többen eljönének, hisz a fő cél az, hogy az emberek gondolkosása kicsit megváltozzon az érintéssel kapcsolatban. Szeretném, ha megismerkednének minél több lehetőséggel, ha beszélnénk a témáról. A kis lépésekben hiszek, és a tudatosságban. Kell a tudatosság ahhoz, hogy ráébredjünk, hogy igenis lehet változtatni és talán a következő generáció már máshogy fog viszonyulni az érintéshez.

Kiket vártok a fesztiválra?

Elsősorban felnőtteket, ezen belül korhatár nélkül mindenkit. Ugyanakkor természetesen van a programok között gyerekeknek szóló lehetőség is. A Suli Szamuráj workshop például ilyen. Erre a 6-10 év közötti  gyermekeket várjuk a szüleikkel együtt. A gyerekek számára a belépés díjmentes. Ez a program Németországból indult, célja a kisiskolás gyermekeket játékos formában megismertetni a Shiatsu masszázzsal. Azért örülök különösen, hogy ez a program bekerült a fesztiválra, mert pontosan arról szól, amiről az imént beszéltünk a következő generáció kapcsán. 

Vági-Tóth Lilla, Budapestimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére