Jelenlegi hely

Mesterségek Ünnepe 2018 - A családok fesztiválja 

A Mesterségek Ünnepe nem csak táncos és zenés programjairól és a mesteremberek bemutatóiról híres, hanem a rendezvény alatt folyamatosan működő vásárról is, ahol a mesterek saját készítésű portékáikat árusítják a vendégeknek. Kihagyhatatlan családi fesztivál, ahol kicsik és nagyok egyaránt megtalálják a számukra kedves mulatságot. 

Idén augusztus 17. és 20-a között 32. alkalommal változik a Budavári Palota a kézművesek legnagyobb Kárpát-medencei ünnepévé. A Mesterségek Ünnepén idén is a hajdani vásárok utánozhatatlan hangulatával, közel 1000 kézműves mesterrel, több száz fellépővel, egész napos színpadi programmal, mesterség bemutatókkal, a kézműves gasztronómia remekeivel, és népi játszóházakkal várják a látogatókat.

A több, mint 800 magyar és 150 külföldi mester látványműhelyeiben megismerkedhetnek a látogatók a szakmák rejtelmeivel, találkozhatnak sok különleges mesterség képviselőjével. Érkeznek mesterek Iránból, Kínából, Mongóliából, Üzbegisztánból, Kirgizisztánból, Tádzsikisztánból, Türkmenisztánból és Kazahsztánból.

A tartalmas kikapcsolódásra vágyó látogató itt úgy érezheti magát, mintha kiszakadva a mindennapokból egy középkori forgatagba csöppent volna, ahol egyedülálló népi kézműves örökségünket csodálhatja és vásárolhatja meg. A rendezvényen ki is lehet próbálni a mesterségeket, közel 100 műhelyben tekinthet be a közönség a mesterségek műhelytitkaiba.

Kiemelt téma a népi mesterségek egyik legősibb ága, a szövés és a fonás, amelyek eredete a történelem előtti időkre nyúlik vissza. Erdélyből még a gyári termékek sem tudták teljesen kiszorítani a paraszti szövőszékeket, s még mindig akad falusi ház, ahol csattog az osztováta. Háznál készül többek között a subaszőnyeghez hasonló, puhára ványolt, vastag, meleg gyapjútakaró, a cserge. Gyapotból, kenderből és lenből vagy ezek elegyes anyagából hímes törülközőket, abroszokat, futókat, szedettes falvédőket, kispárnákat, sodrott gyapjúból szőnyeget szőttek.

A fonás vesszőből, gyékényből, szalmából vagy csuhéból kivitelezhető minden más eszköz nélkül. Vesszőből kosarat és tárolóedényeket, szalmából kalapot, táskát, csuhéból széktámlát és ülőkét, gyékényből szőnyeget, falvédőt fontak. A Mesterségek Ünnepe szövő műhelyeiben mutatják be a népi szövés és fonás sokszínűségét, és formagazdagságát.

Megismerkedhetnek a kenderfonás fortélyaival, a szövőszéken való szövéssel, a szalag-, és a szőnyegszövéssel, de lesz rokkán fonás és hajfonás is. A rendezvényen többek között egy korabeli parasztporta udvarára invitálják a látogatókat, ahol a gyapjú, illetve a kenderfeldolgozás ősi műveleteit követhetik nyomon. A gyapjúval foglalatoskodók a lenyírt birkagyapjút tisztítják, majd mossák, fésülik, kártolják, festik, úgy, mint elődeink.

A Mesterségek Ünnepe az év kihagyhatatlan családi fesztiválja, ahol kicsik és nagyok egyaránt megtalálják a számukra kedves mulatságot. Idén a Családok éve tiszteletére még nagyobb hangsúlyt kapnak a családi programok, igazi játékélmény lesz közösen kipróbálni a régmúlt idők tevékenységeit idéző mesterségeket.

A Babajátszóban a legapróbbak lazíthatnak, és a népi logikai, ügyességi és sportjátékok kedvelői is örömmel fedezhetnek fel újabb és újabb mókákat. A fesztivál látogatói idén is igazi örömünnepre, felhőtlen játékélményre számíthatnak.

A Családok éve tiszteletére bemutatkoznak olyan, több generációs kézműves dinasztiák, ahol máig élő módon történik a hagyomány átadása. A három generációs csizmadia család mellett megismerkedhetnek a szintén három generációs hartai bútorfestő műhellyel, és különleges élményt kínál a több száz éve működő győri kékfestő dinasztia műhelye is.

Gyermekprogramok, játékok

Hihetetlen, de igaz, hogy a hagyományos társadalomban közel 300 féle népi játékot ismertek a gyerekek. Mi több, a felnőttek sem röstelltek beállni játszani. Az egykori játékokat a győzni akarás helyett a mozgás vagy az alkotás öröme és a győztes-vesztes kimenetel állandó változása, cseréje jellemezte.

A Mesterségek Ünnepén testet – lelket – szellemet gazdagító gyerekprogramok várják a Családok Évében is a kicsiket és nagyokat. Izgalmas élmény lesz közösen kipróbálni a régmúlt időket idéző mesterségeket. Egészen biztosan nagy sikert arat majd a Felnőttmegőrző, az Asszonyműhely és a Mosoda is. A Babajátszóban a legapróbbak lazíthatnak, és a népi logikai, ügyességi és sportjátékok kedvelői is örömmel fedezhetnek fel újabb és újabb mókákat. A résztvevő népművészeti egyesületek játékműhelyekkel és játszóházakkal várják a kicsiket és a nagyokat.

Babajátszó

(helyszín: Újvilág kert)

Környei Alice babajátszójában megpihenhetnek az érdeklődők: „Mesében, muzsikában rejtezve” énekelnek, mondókáznak együtt szülők és gyerekek.

Környei Alice: A babás foglalkozások és játszók nagymestere. Aki eddig csak egyetlen Alice által vezetett programban is részt vett, rajongva emlékszik vissza arra a mély és tiszta élményre, amivel ott találkozott. Érdekes megfigyelni, ahogy az egyszerű, letisztult játékos foglalkozások a gyermekekre és szüleikre is hatnak. Átéljük a szeretés és teremtés ősi erejét, belefeledkezünk a játék csodájába. Nézve kisbabáink önfeledt örömét, már verjük is a ritmust. Újratanuljuk a rég elfeledett mondókákat, miközben babszemeket rakosgatunk egyik tányérkából a másikba, és örülünk, repdes a lelkünk, hogy itt lehetünk, ebben a megfoghatatlanul szépséges játékban, együtt…

“Nagyon régen álmodozom arról, hogy a Mesterségek Ünnepén hosszú évek alatt készült fotókat – örömről, játékról, gyermekről, családról, mesében-muzsikában-megmerítkezésről, szélben-vízben-kőben-sárban rejlő csendről, kulturánk-, örökségünk nemzedékeket összekötő, megtartó szépségéről – másokkal is megoszthassam – mindenek előtt, azokkal, akik maguk is részesei voltak, hogy találkozhassunk, játszhassunk, muzsikálhassunk együtt újra – s felidézhessük a kedves pillanatok sorát.”

Pompás hangulat – népi játéktér

Artera Alapítvány (helyszín: Oroszlános udvar)

  • ügyességi játékok
  • vetélkedők

Saját készítésű játékainkat természetes anyagokból állítjuk elő. A színes, népi motívumokkal díszített fajátékok vonzzák a kíváncsi tekintetet. Mindenki talál kedvére valót. A választék: gólyalábazás, páros – családos síelés, labirintus, ügyességi játékok, vetélkedők.

Játékaink elsősorban a remek hangulatról gondoskodnak, de fejlesztik is a gyerekeket. Kézügyesség és egyensúly, illetve a szem-kéz koordinációt fejlesztő szerepük van. És amiről még nem volt szó, segítik a családtagok együttműködését, ezért többségük párban vagy akár többen, egymást támogatva is játszható. Persze vendégeink az alkotás örömét is kipróbálhatják, a mestereink szívesen kalauzolnak hivatásuk rejtelmei között, a próbálkozások eredményét haza is lehet vinni.

Jóízű, önfeledt szórakozás – miközben megismerheti eleink kultúráját

Békés Megyei Népművészeti Egyesület 

  • ügyességi játékok (helyszín: Sikló utca)
  • kosaras körhinta (helyszín: Újvilág kert)

Választható játékok: csoszogi, kukoricamorzsoló, diótörő, gólyaláb, memória, halász, lyukakat kerülgető, erőemelő, kötélhúzó, célba dobó játék, parasztcsocsó és sok minden más. Fából készült, kézzel hajtható körhinta, ahol a gyerekek fűzfa kosárba huppanhatnak. A körhinta a kisebb gyerekek kedvenc szórakozása.

Mi van a góréban? – nagymamáink játékai a középpontban

Bihari Népművészeti Egyesület 

(helyszín: Sikló utca)

  • játszótér
  • rongyszőnyeg

Felépítünk egy hagyományos górét és előtte kialakítjuk a játszóteret. A nagy sikert a „nagymamáink” játékai aratják: a teknő, a kisszekrény, a régi mérleg, az edények, a kosarak, a kóró állatkák. A góré előtt a rongyszőnyegeken rongybabát, rongylabdát, csutka pólyást készítünk közösen és a „körmöcskézést” is meg lehet próbálni.

Újdonság az „Év műhelyétől” – De mi az a viking fonás?

 Pest-Budai Kézműves és Népművészeti Egyesület 

(helyszín: Hunyadi udvar)

  • a szövés-fonás rejtelmei
  • családi manufaktúra

A műhelyünk neve az idén: „DUGÓ – HÚZÓ” lesz. A családok, gyerekek együtt próbálhatják meg a szövés alapjait, majd az elkészült munkáikat el is vihetik: edényalátétként, asztali díszként, faliképként, vagy egyszerűen emlékként otthonukban élhetnek tovább.

A műhelyben nem feledkezünk meg a fonásról sem, egy érdekes és szórakoztató, látványos viking fonást lehet kipróbálni és megtanulni. A magasról lelógó és megfelelő súlyú eszközre rögzített fonalat a szemben állók egymásnak dobva alakítják ki a fonatot.

Családi manufaktúra – kalap és Kubus

Egyesületi tagunk – Szombathy Márta – családi műhelye. A család lányai a kislányoknak és babáiknak készült öltözékek között forgolódnak. Márta a kalapkészítés és masamód mesterség fogásait mutatja be. A család fiai pedig. a látogató férfi és fiú vendégekre figyelve, a Kubus térlátást fejlesztő logikai játékot mutatják be.

Családi Játéksziget – 3 féle Játék-Alkotó-Tér-Felcsigázza az egész családot!

Magyarországi Alkotóművészek Közép – és Nyugat-Dunántúli Regionális Társasága

(helyszín: Sikló utca)

  • MintaKINCStár
  • játszóudvar fajátékokkal
  • történelmi játéksziget

 MintaKINCStár családi program:

A játékokon varázslatos népi minták jelennek meg: különböző tájegységek hímzésmintái, pásztor faragások mintái, kékfestő minták, mézeskalács ütőfák mintái, szűrhímzések, miskakancsók.

Lesz itt: memóriajáték, mátrixok, illeszd a helyére!, bújtasd el!, nyomozz!, óriás dominó, ragassz és színezz!, rakd össze!, öltöztesd fel!

Alkotó foglalkozások: különféle fonalmunkák segítségével könyvjelzők, kulcstartók, karkötők, kicsi bábok készülnek. De készítünk virágszőnyeget is.

Régi játékok: pecázás, lengőteke, patkódobálás, csigafuttatás, gólyaláb, nemezlabda reptetés, célbadobás, hintalovak

Játéksziget – időutazás hazánk jelképei, nevezetességei körül

memóriajáték, rejtvények tára, koronázási jelképek lapozós könyvben, óriás puzzle, építőjáték, óriás társasjáték

Tekergőtér

Furfangos gurítós, Bökdösődő, Trükkös labirintus, Röptető, Bárányterelgető, Tiki-taki       

Népi udvar, népi játéksziget

Levendula Játszóház és Alkotóműhely

(helyszín: Sikló utca)

„Jár a malom jár – a kenyér útja”

A mag elvetéstől a kenyérsütésig. Interaktív gyermekprogram, rengeteg eszközzel, kellékekkel.

A kenyér útja – játékosan sok-sok kellékkel.
Ebben a gyermekjátszóban a kenyérsütés folyamatát mutatjuk be.

Kalászos búzát viszünk, amit a gyermekek játékból fából készült kis kaszával learatnak, majd kézi cséplővel csépelik a búzát. Zsákokba téve elviszik a búzát a malomba, ahol eredeti malomkővel őrölnek. A malomból kisszekérrel elviszik a lisztet egy nagy fateknőbe, ahol átszitálják a lisztet, majd meggyúrják a tésztát, amit kelesztőbe raknak. Amint megkelt a tészta, péklapáttal behelyezik a kis cipókat a kemencébe, ahol ropogósra sül.

Kötélverő műhely

Kötélverő mester tanítja a díszzsinórok, zsinegek, kötelek készítését. Megismerkedhet mindenki a ritkán látható, egyedi kötélverő szerkezettel.

Népi babakonyha

Konyhatündérképző

Fatálaló régi csipkékkel, komód, lóca, kispad, kisszékek, zománcos konyhai edénykék, szárítóállvány csipeszekkel, mosdótál, magtároló edénykék, zsíros bödön, vasalóállvány fából – favasalóval, vesszőből font bölcső, kis fateknő.

Legyél te is értékőrző!

  • Magyar Értékek és Hungarikumok Játszóház
  • óriás képkirakó
  • hungarikum piramis

Nálunk hatalmas logikai játékokon ismerhetik meg a gyerekek Magyarország büszkeségeit. Az óriás képkirakón többek között a matyó hímzéssel, az akácméz begyűjtésével vagy a Halászbástyával találkozhatnak a legkisebbek.

A piramison a helyi, megyei, nemzeti értékeket, na meg a hungarikumokat ismerhetik meg a fiatalok, s rakhatják őket a megfelelő logikai sorrendbe egyszerű piktogramok segítségével.
A játszóházhoz színező, hungarikum-totó és hungarikum fotóválogatás is dukál. A feladatokat a nagyobbak egyedül is, a kisebbek kis szülői segítséggel könnyedén tudják teljesíteni.
Szívből reméljük, hogy a nálunk töltött idő alatt kiderül az is, hogy ki, mit tehet otthon azért, hogy a települése számára értékes termékeket, épületeket, ételeket, hagyományokat megőrizzük és továbbadjuk.

További információ

Forrás

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére