Jelenlegi hely

Ismerd meg a gyermekek lenyűgöző gondolkodását!

Vajon hogyan gondolkodnak a világról a még beszélni nem tudó csecsemők? Miként igazodnak el az egyre összetettebbé váló társas világban az óvodás korú gyermekek? Az ELTE Babalabor kutatói ehhez hasonló kérdésekre keresik a választ. A kutatások iránt érdeklődő családok a honlapon történő regisztrációval tudnak bekapcsolódni. Segítsd a munkájukat Te is!

A tudomány segítségével az elmúlt években egyre többet tudhattunk meg arról, miként fedezik fel a világot a gyermekek első életéveik során. Számos kutatás igazolta, hogy a gyermekek több tudással rendelkeznek a világról, mint gondolnánk: a felmérések eredményei alapján például kiderült, hogy a még egészen kicsi, csupán 5,5 hónapos babák is képesek egyszerű “számításokat” elvégezni. A gyermekkori fejlődés kutatása a tudomány egy igen gazdag területe, amelynek legérdekesebb és legfrissebb eredményeit mutatta be a Netflix, Újszülöttek című sorozata is. 

Ezekhez hasonló kutatásokat folytat az ELTÉ-n működő Babalabor, amely Dr. Király Ildikó vezetésével, immár 12 éve működik az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán (2017 óta az MTA Lendület pályázatának részeként). A labor munkája nyomán kiderült, hogy a gyermekek már 14 hónapos korban is követni tudják, ha társuk félreértett valamit, illetve, hogy az óvodások már meglepően hasonlóan gondolkodnak másokról, mint a felnőttek. 

Hogyan tudhatjuk meg mindezeket a gyermekekről?

A csoport “kicsiket” és “nagyokat” is egyaránt vár a laborba: a legidősebb korosztály az 5 éves kor körüli gyerekeké, ők a laborban már igazi veteránnak számítanak. A különböző korosztályokat különböző módokon vonják be a kutatásokba. Az egyik legérdekesebb kérdés, hogy vajon a beszéd megjelenése előtt mire gondolhatnak a gyermekek?

Ennek feltárása több módon is lehetséges. Ezek közé tartozik például a szemmozgás-követés, amely azon alapszik, hogy tekintetüket már a legfiatalabbak is könnyedén irányítják. Ennek rögzítésén keresztül a kutatók következtethetnek arra, vajon mire gondolnak a picik egy-egy videó nézegetése közben.

Egy további módszer az ún. EEG, az ilyen módszert alkalmazó vizsgálatok során a babák fejére egy kis hálós sapka kerül, amely az agy által termelt rendkívül gyenge elektromos jelek rögzítése segítségével méri az agytevékenységet. Mindeközben a babák “feladata” csupán annyi, hogy egy bábszínházi előadást vagy videót nézzenek anyukájuk vagy apukájuk ölében ülve.

Totyogó kortól már a gyermekek aktívabb részvételére építenek a kutatások: a gyermekek pár perces interaktív helyzetekben vesznek részt, amelyek során döntéseikből vagy válaszaikból kiderülhet, vajon hogyan vélekednek az adott helyzetről.   

A labor munkatársai barátságos környezetben várják a családokat. A kutatásban való részvétel, amellett, hogy segíti a tudományt és a gyermekek gondolkodásáról való tudásunk gyarapodását, érdekes élmény mind a szülők, mind a gyermekek számára: a szülőknek izgalmas felfedezés lehet új szemszögből megismerni babájuk gondolkodását, míg a játékos helyzetekben való részvétel a picik számára játszóházi élményhez hasonlítható.

A honlapon történő regisztrációt követően a labor munkatársai felveszik veled a kapcsolatot, amikor a gyermek korosztályában kutatás indul. A részvétel jellemzően egyszeri látogatásból áll, amelynek hossza minden esetben a gyermekek életkorához van igazítva, általában összességében 30-40 percet vesz igénybe.

Amennyiben szívesen részt vennél a kutatásban és szeretnél az ELTE Babalabor munkáját segíteni, a labor honlapján tudsz regisztrálni.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére