Mitől lesz igazán ízletes a házi keksz?
Az igazán finom keksz titka több tényezőtől is függ. Van aki a vajra esküszik, mások a sütési időre és hőmérsékletre. Nézzük, mire figyeljünk, ha igazán ízletes kekszet szeretnénk készíteni otthon.
A keksz legfontosabb hozzávalója: a vaj
A vaj az egyik legfontosabb összetevő. Gazdag, természetes ízt ad, amelyet nehéz más zsírokkal helyettesíteni. A magas zsírtartalmú vaj gazdagabb ízt és jobb textúrát biztosít. Ügyeljünk rá, hogy a vaj friss és minél magasabb zsírtartalmú legyen és ne tartalmazzon túl sok vizet, ami ronthatja a keksz állagát. A vaj segít a keksz omlós, morzsás textúrájának elérésében is. A hűtött vajból készült tészta sütés közben kis zsírrészecskéket hoz létre, amelyek gőzt képeznek, így a keksz könnyű és réteges lesz.
Bizonyos kekszeknél jó alternatíva lehet még az olívaolaj, esetleg a kókuszolaj. Népszerűek a vegán vajak és a növényi vagy magból készült vajak is. Ha a vajat alternatív helyettesítőre cseréljük, érdemes a már jól bevált receptünket újra kikísérletezni a tökéletes végeredmény érdekében.
Keverés, krémesítés
A vaj és a cukor alapos krémesítése segít “beépíteni” a levegőt a tésztába, így lesz a kekszünk végül könnyed és lágy. A tészta hűtése is elengedhetetlen lépés, ugyanis ez segít majd a kekszeknek megtartani formájukat sütés közben. A hideg tészta lassabban terül szét, ami ropogósabb széleket és puhább belsőt eredményez. Fontos, hogy ne dolgozzuk túl a tésztát, mivel a túlkeverés túlzottan kemény kekszeket eredményezhet, aktiválva a glutént. A keksz tészta gyorsan összeállítható, amint úgy látjuk, hogy a hozzávalók megfelelően elkeveredtek, homogén a tésztánk, hagyjuk abba a keverést.
Sütés a megfelelő hőfokon
A megfelelő hőmérséklet és sütési idő minden süteménynél kritikus. Ha túl magas hőmérsékleten sütjük, megéghet a keksz széle, míg a belseje nyers marad. Ha pedig túl alacsony a sütési hőfok, akkor csak szárítjuk a kekszet, ekkor lesz kemény és fűrészporszerű a végeredmény. A keksz esetében a 170-180 fok az ajánlott, általában 10-15 perc alatt el is készül egy adag.
Ízesítsük a házi keksz tésztát
Kísérletezzünk bátran az ízesítésekkel. Amit érdemes figyelembe venni a fűszerezésnél, ízesítésnél, hogy míg a vanília, fahéj, citromhéj gazdagítják a keksz ízvilágát, addig a diófélék, csokoládé darabkák és aszalt gyümölcsök extra textúrát is adnak a keksznek és további íz rétegeket adnak hozzá. Friss vagy fagyasztott gyümölcsöt csak óvatosan adjunk a keksz tésztához. A magas nedvességtartalma miatt eláztathatja a tésztát, így pont a keksz jellegét veszítheti el. Illetve a tárolási ideje is jelentősen lecsökkenhet, ha friss gyümölccsel dolgozunk.
Ha újítani szeretnénk, próbáljuk ki a liofilizált málnát vagy a szárított virágokat, esetleg cukor helyett használjunk rózsaszirupot. A kardamom is izgalmas, új ízeket csempészhet a már megszokott vajas keksz tésztánkba!
Nem mindegy hogyan tároljuk a kekszet
Az a jó a kekszekben, hogy hosszú ideig is tárolhatók, így az összejövetel vagy ünnepség előtt már napokkal elkészíthethetjük. A házi kekszek általában frissen a legjobbak, de megfelelő tárolás mellett, légmentesen záródó dobozban napokig eltarthatók, megőrizve ropogósságukat és ízüket.
Kedvenc házi keksz receptjeink
Álompuha citromos keksz
Az igazán puha citromos keksz elkészítéséhez szükség lesz:
- 2 db tojásra,
- 120 g porcukorra,
- 1 csomag vaníliás cukorra,
- 150 g olvasztott vajra,
- 280 g finomlisztre,
- fél csomag sütőporra,
- 2 citrom reszelt héjára,
- 1 citrom levére,
- 100 g porcukorra (a kekszek forgatásához),
- 1 teáskanál kurkumára a színe miatt.
Egy nagy keverőtálban keverjük össze a tojásokat a porcukorral és a vaníliás cukorral kézi habverő segítségével, hogy alaposan összeálljanak. Apránként csurgassuk bele az olvasztott vajat, majd keverjük jól össze. Ezután adjuk hozzá a sütőporral elkevert lisztet, a reszelt citromhéjat és a citromlevet. Szórjuk bele a kurkumát is, és dolgozzuk össze a tésztát. Ha túl lágy lenne az állaga, adjunk hozzá egy kevés lisztet, hogy könnyebben formázható legyen.
A tésztát takarjuk le, és tegyük hűtőbe egy-másfél órára pihenni. Amíg a tészta pihen, melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A pihentetett tésztából formázzunk körülbelül 30 darab diónyi méretű gombócot. A gombócokat hempergessük meg a 100 g porcukorban, majd helyezzük őket sütőpapírral bélelt tepsire, egymástól egyenlő távolságra. 170 fokon, légkeveréses üzemmódban süssük őket 10-12 percig. A sütés végére a kekszek kívül ropogósak, belül puhák lesznek. A sütőből kivéve a kekszek még melegek és kissé lágyak, de ahogy kihűlnek, megszilárdulnak.
Retro “darálós” keksz
Sokan őriznek gyerekkori emlékeket a "darálós kekszről", amely meghatározó édesség volt szinte mindenki konyhájának. Nevét, a könnyen felismerhető, jellegzetes, húsdaráló segítségével formázott mintájáról kapta. A vajas keksz alaptésztát ízesíthetjük vaníliával, darált dióval vagy kakóporral is, attól függ, mi van éppen otthon.
Fitness zabpelyhes keksz
Az alaprecept lisztjét helyettesítsük finomra és durvára darált zabpehellyel, így nem csak egészségesebb változatot kapunk, hanem a textúrája is kicsit változatosabb lesz, mint az eredeti keksznek. Ízesítésként adhatunk hozzá apróra vágott magvakat, aszalt gyümölcsöt, például áfonyát, mazsolát, sárgabarackot. A fűszerekről se feledkezzünk meg: a zabpehelyhez tökéletesen illik a fahéj vagy akár a gyömbér.
Szponzorált tartalom