Jelenlegi hely

A fogfájás leggyakoribb okai és kezelése

A fogfájás az egyik legkellemetlenebb hétköznapi tünet, amivel találkozhatunk. Megkeseríti a mindennapjainkat, hiszen a lüktető, szúró, nyilalló fájdalom megakadályoz a munkánk vagy a teendőink hatékony elvégzésében. Sokan gondolják, hogy a fogfájás kezelése kimerül egy-egy fájdalomcsillapító lenyelésével, de sajnos ez gyakran nem elég a szenvedés megszüntetéséhez.

A fogfájás ugyanis a legtöbb esetben csak egy tünet, ami valamilyen rendellenességre hívja fel a figyelmet. A fogfájás csillapítása hosszú távon pedig nem megoldható orvosi segítség nélkül. Sőt, ha sokáig húzzuk-halasztjuk a fogorvosi látogatást, még súlyosbíthatjuk is a háttérben fennálló problémát!

De mik lehetnek a fogfájás okai, és milyen kezelést igényelnek az egyes betegségek?

Fogszuvasodás

Kevesen tudják, hogy a fogszuvasodás az egyik leggyakrabban előforduló betegség a világon. Általában a rossz szájhigiéniának köszönhető, hogy az elszaporodott baktériumok által termelt savak károsítják a fogzománcot, ami pedig a fogbél sérüléséhez is vezet.

A fogszuvasodást kis fehér és barnás árnyalatú foltok megjelenése jelzi, illetve a külső ingerek (hideg, meleg, nyomás) hatására fellépő éles fájdalom. Kezelése a szuvas rész eltávolításával és tömés elkészítésével történik.

Sérült fog

Letört fog esetén éles fájdalom kínozhat minket. Amennyiben a sérülés már a fogbelet is érinti, érzékenységet tapasztalhatunk hideg behatás, érintés vagy harapás esetén is. A kezelés formája függ a sérülés súlyosságától: igényelhet tömést, gyökérkezelést, extrém esetben pedig akár foghúzást is.

Fogérzékenység

A fogérzékenység a felnőtt lakosság majdnem felét érintő fogászati probléma. Kiváltó oka lehet többet között a szabaddá váló fognyak. Ebben az esetben a fog kemény szövetei elkopnak, az így védtelenné váló fogíny és fognyak pedig érzékennyé válik a hideg-meleg ételek fogyasztására, illetve az érintésre is.

Ez a probléma viszonylag egyszerű módszerekkel orvosolható ecsetelés vagy tömés segítségével. Ezért sem érdemes halogatni a fogorvosi kezelést!

Fogínygyulladás

Fogínygyulladást vagy gingivitist akkor tapasztalunk, amikor a fogakat körülvevő ínyszöveten túlságosan felhalmozódik a lepedék. A lepedék és a fogkő pedig irritálja az ínyt, ebből lesz a kellemetlen tünetekkel járó gyulladás.

Legfőbb tünetei az inkább tompa, mint éles fogfájás, az érzékeny, duzzadt íny és a fogmosás közben fellépő vérzés. A kialakulása általában a rossz szájhigiéniának, a dohányzásnak, genetikai tényezőknek és bizonyos gyógyszerek mellékhatásainak köszönhető. Szerencsére fogkőeltávolítással megszüntethető a betegség.

Fogágybetegség

A fogágybetegség vagy parodontitisz a fogínygyulladáshoz hasonlóan kezdődik, azonban ekkor a lerakódott lepedék és a fogkő már nemcsak irritációt okoz az ínyben, hanem a fog körüli csont pusztulásához vezet, fájdalmas gennyel teli tasakokat képezve.

Ahogy egyre mélyebbre húzódnak a tasakok, úgy pusztul a fog körüli csont. Ebben az esetben a fogkőeltávolítás sajnos már nem elegendő, a parodontológus által meghatározott speciális kezelés vagy kezeléssorozat szükséges.

A fogfájás csillapítása

Bár elengedhetetlen, hogy problémánkkal fogorvoshoz forduljunk, előfordulhat, hogy nem tudunk azonnal szakembert felkeresni. Addig is otthon is próbálkozhatunk a tünetek enyhítésével fájdalomcsillapító gyógyszerek szedésével (az ajánlott mennyiséget semmiképpen sem túllépve!), jeges borogatással, sós vizes öblögetéssel (amennyiben fogínygyulladással vagy felszíni sérülésekkel állunk szemben), vagy a gyulladt területek elzsibbasztására alkalmas szegfűszegolajjal.

A fogfájás megelőzése

Bármi is legyen a kiváltó ok, fogaink egészségéért és a kellemetlen tünetek elkerüléséért a megfelelő szájhigiénia betartásával tehetünk a legtöbbet. Fontos a helyes fogmosási technika elsajátítása és rendszeres gyakorlása. Ne feledkezzünk meg a fogselyem és a fertőtleníti szájvíz használatáról sem!

Ha mindezek mellett félévente megejtjük a javasolt fogorvosi szűrővizsgálatot is, biztosak lehetünk benne, hogy mindent megtettünk a ragyogó és egészséges fogsorunk érdekében!

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére