A festőművész tragédiákkal és betegségekkel teli élete megismerhető a képein keresztül, őszintén és szívbe markolóan festette meg testi-lelki fájdalmait, a gerincműtéteitől kezdve a vetélésein át szerelmi csalódáság. Végig ragaszkodott az élethez, a boldogság kereséséhez, „melyet csak a szenvedélyen és alázaton keresztül tudott elképzelni vagy megvalósítani”.
A 20. század talán legmeghatározóbb női művészének, a mára ikonná vált Frida Kahlónak a műveiből rendez tárlatot 2018 nyarán a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria. A mexikóvárosi Museo Dolores Olmedo, valamint más jelentős mexikói gyűjtemények jóvoltából több mint harminc festmény és grafika érkezett Budapestre. A tárlaton összesen 35 műtárgy – 26 festmény és 9 rajz – is látható, köztük önarcképek, életrajzi ihletésű képek és portrék is.
"Régen azt hittem, én vagyok a legfurcsább ember a földön, de aztán arra gondoltam, hogy csak létezik valaki más is, aki hasonlóan különcnek és tökéletlennek érzi magát, mint én."
A válogatás – melyben a művész védjegyévé vált önarcképei mellett szerepelnek olyan jelentős művek is, mint az első vászonfestményeinek egyike 1927-ből, valamint életrajzi ihletésű képek, portrék, szimbolikus tartalommal telített alkotások, rajzok, illetve fotók – betekintést enged Frida Kahlo szuggesztív, ám testi és lelki gyötrelmekkel teli belső világába, valamint az általa megélt és újrateremtett, mitikus valóságba.
Az eredetileg orvosnak készülő Frida Kahlo kisgyermekkorától kezdve betegeskedett. Hatéves korában egy vírusos betegségben a jobb lába eltorzult, majd tinédzser évei végén egy buszbaleset során a gerince és a medencecsontja több helyen eltörött. Ekkor megjárta a testi fájdalmak földi poklát és hosszú időre ágyba kényszerült.
"Nem vagyok beteg. Csak összetörtem... De addig, amíg festhetek, boldog vagyok, hogy élhetek."
A szenvedésből a festés jelentette az egyedüli kiutat, Kahlo művészetének forrása pedig önmaga lett – saját valóságának ablaka a tükör, amelyből saját képe tekintett vissza. A javarészt frontális vagy kétharmad profilból készített merev, hieratikus önarcképei a művész belső világának kivetítései, amelyek segítségével a külvilág felé létrehoz egy új, sokszínű és izgalmas, erőt sugárzó ént.
Festőstílusának jellegzetessége, hogy bár klasszikus modellekből indít, merít a mexikói népi kultúra eszköztárából is. Számos művén felbukkannak Mexikó spanyol hódítást megelőző történetének, régészetének, valamint népi kultúrájának elemei.
A budapesti kiállítás a bemutatott művek segítségével megidézi Frida Kahlo életének és művészetének szervesen összefonódó egységét.
Frida Kahlo képei, remekművek a mexikóvárosi Museo Dolores Olmedo gyűjteményéből
Magyar Nemzeti Galéria, Budavári Palota, 1014 Budapest, Szent György tér 2.,
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges