Jelenlegi hely

Beszédes szülői mintáink

Hiába élünk önálló felnőtt életet, a szülőktől hozott minták sok esetben befolyásolják az életünket. Hogyan viselkedünk konfliktushelyzetben? Ki tudjuk-e fejezni az érzelmeinket? A szüleinknek milyen hatása van a párkapcsolatunkra? Milyen gyereknevelési elveket vallunk? Hogy működünk az emberi kapcsolatainkban? Ezek mind-mind az otthonról hozott minták alapján formálódnak. Nézzünk néhány életből vett példát!

1. Csak apád meg ne tudja!

A szüleinktől megtanult kommunikációs mintákat sokszor észrevétlenül követjük. Ha sokszor halljuk otthon, hogy "Csak apád meg ne tudja, mennyibe került az új cipő!", akkor jó eséllyel a konfliktuskerülő magatartás felé mozdulunk. Nem állunk bele a vitába, inkább az elhallgatás, a passzivitás, az eltitkolás lesz a stratégiánk. 

2. Ezt is nekem kell megcsinálni!

A mártír beütés is sokunknak ismerős lehet. A sok "bezzeg", "már megint csak én", "ez is rám maradt" kezdetű mondatok, ami sajnos szintén igen könnyen eltanulhatók. Az állandó panaszkodás annak is fárasztó, aki mondja, hát még a körmyezetnek, aki hallgatja. 

3. Három éve nyáron is az volt, hogy...!

A kritikus visszajelzés sok esetben nem építő, hanem ellenkezőleg rettentően romboló tud lenni. Főleg ha sértő szándékkal, a régi dolgok felemlegetésével fűszerezzük. A kriktikai él, az általánosítás a másik személyével kapcsolatban - "te mindig...", "te soha..." - szintén a szüleinktől bevésődött rossz magatartási minta lehet. 

2017. március 20. 18.00-20.30 - Mindfulness és szüleink hatása a párkapcsolatainkra

Orvos-Tóth Noémi előadása - Szüleink hatása a párkapcsolatainkra
Életünk legérzékenyebb terepe a párkapcsolatunk. Bár nagyon igyekszünk, hogy jól válasszunk, mégis rendre csalódunk. Eltervezzük a boldog harmóniát, aztán feszült viták közepén találjuk magunkat. Vágyunk a szerelemre, ám a vágyaink soha nem lesznek valósággá. Mi erre a magyarázat? Biztos, hogy minden a másik hibája? Tényleg rosszul választottunk vagy lehet, hogy a történetet mi magunk alakítottuk így? De mi lehet a mi szerepünk? Milyen titkos mozgatórugók irányítják a választásainkat? És főleg: mi köze mindehhez a szüleinknek?

4. Mi bajod? Semmi!

Tudunk kultúrált módon vitázni, vagy mindenen veszekszünk? Ki tudjuk fejezni az érzelmeinket? Konszenzusra törekszünk, vagy egyből visszatámadunk, esetleg elmenekülünk? A vitatkozás kultúrája, az érvek-ellenérvek meghallgatása és kommunikálása az egyik legfontosabb tényező a kapcsolatainkban. Nézzük meg, hogyan vitáztak szüleink és hasonlítsuk össze a saját konfliktusrendezési módjainkkal! Meg fogunk lepődni!

5. Majd én megoldom, gyermekem!

Hogyan segítünk jól a gyereknek? Ha helyette oldjuk meg a problémákat, minden akadályt elhárítunk, vagy ha már kicsi korától önállóságra neveljük? Kinél hol a határ? Sajnos ezen a téren is jó, ha tudatosan odafigyelnünk, mert a szüleinktől örökölt gyereknevelési minták minden szándékunk ellenére előtörnek egy-egy éles helyzetben.

6. Ne sodródj a tömeggel!

Mik voltak a nagy családi "alapigazságok"? Mik azok a családi üzenetek, amiket hordozunk? Merünk-e bízni a férfiakban/nőkben? Mennyire bízunk önmagunkban? Ezek mind-mind otthonról hozott dolgok. Ahogy a szüleink éltek, meghatározzák az élethez fűződő viszonyunkat. Minden család különböző meggyőződéseket képvisel és közvetít, és sokszor felnőttként is azt gondoljuk sok mindenről, hogy csak úgy lehet, ahogy annak idején a mi családunkban volt.

7. Neked ez jár, mert megérdemled!

"Győztes vagy!", "Neked minden sikerül!", "Merj nagyot álmodni!" vagy "Te csak ne igyál előre a medve bőrére!", Csak el ne kiabáld!", "Jó, hogy nem fogjuk megtapsolni a gyereket, mert elvégezte az általános iskolát!", "Több a szerencséd, mint az eszed!",  Ártalmatlan mondatok, mégis mennyire mást üzennek az embernek. Van az a mondás, hogy amit az ember sokat hall, azt előbb-utóbb el is hiszi magáról. Nálatok mi volt a mondás otthon? Te mit hallottál magadról a szüleidtől? És mit adsz tovább a gyerekeidnek?

Budapestimami

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére