Jelenlegi hely

Ismerd, szeresd, támogasd! – Megjelent az Apakulcs

Mi a nyitja az apaságnak? Hogyan kapcsolódjunk a gyermekünkhöz? Az Apakulcs című kötet egy bátorító "receptkönyv", finom humorral fűszerezve, sok életből vett példával, tesztekkel együtt segít a jobb apává válásban, beavat a kapcsolódás művészetébe. "Férfias" olvasmány: bátor, lényegretörő és logikus. Nyerd meg a Harmat Kiadó újdonságát nálunk!

A szerző szerint ha egyetlen szóban szeretnénk összefoglalni az apaság lényegét, az a kapcsolódás. Süveges Gergő, aki férj, apa, újságíró, tanár, coach, kommunikációs tréner, tanácsadó – ebben a sorrendben – az apákat megismerve, velük beszélgetve jutott arra a következtetésre, hogy a kapcsolódásnak alapvetően három kulcsa van: kapcsolódás a tudásban, kapcsolódás a jóakaratban, kapcsolódás a szövetségben. Szerinte az apák többsége ösztönösen alkalmazza is ezeket a kulcsokat, de ez nem minden helyzetben elég.

A három apakulcs

Mindhárom apakulcshoz bemutat valós apás élethelyzeteket – kisbabáktól a kamaszokig – és négy-négy kihívást, feladatot is javasol, amelyek segítenek praktikusan használni a kulcsokat. A fejezetek végén pontokba szedve összefoglalja a legfontosabb szempontokat.

A tudás kulcsának hívószava: ismerd!
A jóakarat kulcsának hívószava: szeresd!
A szövetség kulcsának hívószava: támogasd!

A legelső a tudás kulcsa, hiszen ahhoz, hogy kapcsolódni tudjuk, ismernünk kell egymást. Arra bátorít, hogy az apák ismerjék meg a gyermeküket: mit szeret, minek örül, mitől fél, mi fontos neki. Az apák hagyják, hogy a gyerek is megismerje őt, legyen érdeklődő, megközelíthető, megajándékozható. 

Nem elég ismerni, szeretni is akarom a gyerekemet. A jóakarat kulcsa a helyes szeretetre tanít, ami sokkal több, mint érzelem. A kitartó szeretet sok tudatos döntés eredménye lehet. Kihívások: az elérhető-, a gyengéd-, a veszíteni is tudó-, és a bocsánatkérő apa.

A szövetség kulcsa teljessé teszi a képet, támogatja a gyerekét, keresi annak a lehetőségét, hogy segítse, megerősítse, felkészítse őt. Segít a fejlődésben, hogy ki tudja bontakoztatni a képességeit. Kihívások: a társul hívó apa, az elismerő apa, az ösztönző apa és a jelen lévő apa.

A három apakulcs egymásra épül, másrészt kölcsönösen feltételezi és kiegészíti egymást. "Amikor egy apa helyesen fejezi ki a támogatását a gyermeke iránt, valójában mindhárom apakulcsot használja. Kimondatlanul efféle üzeneteket küld számára: tudom, hogy mi tenne boldoggá, ismerem az érzéseidet (tudás kulcsa); örülök neked, szeretek veled együtt lenni, értékesnek tartalak (jóakarat kulcsa); bátorítalak, itt vagyok veled, nem hagylak egyedül (szövetség kulcsa)."

Minden apának, minden élethelyzetben

Az apák élethelyzete sokféle, a könyv foglalkozik az egyedülálló, a házasságban és a mozaikcsaládban élő apákkal is. Arra bátorít, hogy fedezzük fel a saját lehetőségeinket, örüljünk annak az időnek, amit együtt tölthetünk és ezeket próbáljuk kicsit tudatosabban megélni.

Olyan alapelveket fogalmaz meg, amelyekhez érdemes összehasonlítani a saját tapasztalatainkat. A kötetben Apakulcs-teszteket is találunk, ezek (apaként) tükröket tartanak elénk, segítenek felismerni, hol tartunk most, honnan is indulunk.

„Nem az a kérdés, hogyan legyünk jó apák, hanem hogyan lehetünk ma picivel jobbak, mint tegnap voltunk.”

A leghosszabb út is az első lépéssel kezdődik...  Ez a logikusan felépített, olvasmányos és derűs könyv motivál az elindulásra és végigkísér a jobb apává válás útján.

"Ha a gyerek emlékezni fog az apjára, akkor valószínűleg a vele való kapcsolódásra fog emlékezni. Nem az autójára, hanem arra, hogy együtt beültek, apja ölébe vette, ő kormányzott, majdnem nekimentek a fának, de nagyot nevettek a végén. Nem a ruhamárkájára, hanem az illatára, amelyet mélyen beszívott, amikor a padlón birkóztak. Nem az ebédre, hanem az asztal fölötti összenevetésekre. Mert a kapcsolódásainkban élünk tovább."

Hiszen az számít, hogy milyen élményeink vannak egymással és egymásról. A szerző szerint aki kézbe veszi az apakulcsokat bemutató könyvet, az rossz apa nem lehet. Már csak az szükséges, hogy találjuk meg a kulcsokat a gyerkekükhöz és naponta használjuk is!

Örömteli kapcsolódást!

További információ és Apakulcs-tesztek

Süveges Gergő: Apakulcs, Harmat Kiadó, 2021

Halász Kinga
- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére