Jelenlegi hely

Bőr- és "vízápolás" a strandon

Nyár, napsütés, strand - akkor naptej. De milyet?

Nyáron semmiképpen nem feledkezhetünk meg a megfelelő napvédelemről sem - a városban és a strandon is, hisz a gyerekek bőre különösen is érzékeny. 

Mivel óvhatjuk a gyerekek bőrét a káros napsugaraktól?

- árnyas helyen való játék - strandon napernyő, napfénysátor

- megfelelő, védelmet nyújtó ruházat - strandon UV szűrős úszódressz

- napszemüveg - ha lehetséges, optikában vásárolt

- kalapok, sapkák, kendők - nem csak a napszúrás ellen, hanem simléderes az arcványékolása miatt és a strandon hátul lelógó résszel a nyak védelme érdekében

- megfelelő időben való napon tartózkodás

Emelett elengedhetetlen a napot érő testrészeken a naptejek, napspray-k használata is!

 

Mekkora mennyiséget és milyen gyakran?

A bőrgyógyászok kétóránkénti átkenést javasolnak, kb. 3-5 teáskanálnyi mennyiséget egyenletesen eloszlatva. Ha strandolunk, a bekenés gyakoriságát növelhetjük.

De mi a bökkenő???

Ami jó a bőrnek, nem jó a minket körülvevő természetnek, sőt súlyosan károsíthatja is!

Egy év alatt...

kb. 14.000 tonna fényvédő szer kerül Földünk vizeibe! Gondoltad volna? Hiába van a naptejen feltűntetve, hogy vízálló - bizony, egy részük mégis bemosódik a vizekbe; másik részüket pedig mi magunk mossuk le a strandolást követő otthoni zuhanyzáskor.

A kémiai UV-szűrők a szervezetre és a környezetünkre nézve kérdések és károsak - a vízben lévő  mikroalgákat megtámadja a bennünk lévő oxibenzon és oktinoxát. Ennek következtében a vízben élő növényeket és állatokat (pl. korallok) megfosztják a táplálékuktól. Ennek következtében a növények/álatok élettere felbomlik, elpustul, a korall színe pl. elhalványul. Szintén súlyos veszélyt jelentenek a naptejeben lévő mikroműanyagok is.

Az első lépések a tengervilág érdekében

Több üdülőhelyen (pl. Palauban, Hawaiion) már csak azok a naptejek engedélyezettek, amik korallbarátok. A két említett hely messze van ugyan tőlünk, de nálunk is érdemes már környezetbarát naptejeket választanunk - a természet hálás lesz érte!

Milyen a "jobb" naptej?

Mindenképpen ásványi napvédő krémeket válasszunk - a gyerekeknek ez különösen is ajánlott! 
Hogy működnek? Az ásványi napvédők a bőrre kenve a bennük lévő titán- vagy cink-oxid miatt egy vékony, fényvisszaverő réteget képez azonnal a bőrön és úgy működik, mint egy tükör. Ezek a naptejek nem tartalmaznak kémiai anygaokat, minősített natúrkozmetikumként találkozunk velük a drogériák polcain. Nagyon szigorú tasúsítási folyamaton esnek keresztül (Ecocert, BDIH), nem tartalmazhatnak nanorészecskéket sem. Keresd ezeket a logokat a flakonokon:

   

A szintetikus fényvédők között is találunk biztonságos és környezetbarát termékeket - vásárlásor keressük meg rajtuk a Naturkozmetikum vagy az Ecko/Öko kozmetikum feliratot!

Összeállította:
Vizaverné Horváth Zsófia - Szombathelyimami
Egészségfejlesztési szakember, földrajz szakos tanár, 2 gyermekes anyuka 

Fotók: pixabay
 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Az idő mindig kevés, de 20 percet szánhatunk az egészséges, frissen készült ételre! Saláta, lepény, leves és egy desszert is jutott a végére ajánlónknak.
Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére