Jelenlegi hely

Legyen ünnep a földön! – Retró teleink világa

A 1970–es, 1980-as évek téli ünnepeinek hangulatát idéző plakátkiállítás nyílt a Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpáján.

Különleges időutazásra hívja a látogatókat a Várkert Bazár szabadtéri helyszínén ingyenesen megtekinthető 16 kivilágítható installációs elem. A kiállítás az elmúlt idők ünnepi pillanatait idézik fel: a Télapó-várást, a fenyőünnepre készülődést, a szilveszteri házibulik vidám hangulatát és a farsangi jelmezes felvonulásokat. Ezek az események határozták meg a tél ritmusát azok számára, akik a hetvenes-nyolcvanas évek Magyarországán nőttek fel. 

A kádári hatalom igyekezett a vallási hagyományokkal rendelkező ünnepeket világi, tömeges és derűs eseményekké formálni. Bár ezt a célját nem érte el, legalább a fogyasztás lehetőségének felkínálásával igyekezett a hiánygazdaság korlátai közt megteremteni az ünneplés profán kultuszát.

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum gyűjteményéből válogatott plakátok, kártyanaptárok, árucédulák, képeslapok és játékok fotóinak segítségével tárul fel a kiállításon, hogyan hirdették a reklámok és a kirakatok a bőséget egy olyan korban, amikor a legtöbben sorban álltak a legkisebb ajándékért is.

A retró stílusú tárlat a korszak tanúit emlékidézésre hívja, a fiatalabb nemzedékek számára pedig egzotikus időutazásként mutatja be, hogyan telt az ünnep a hiánygazdaság éveiben a sokaknak még jól ismert gömbdíszek, jellegzetes dobozú zselés szaloncukrok és kristálytálak között, a kuktában vagy Remoskában készült karácsonyi menüt fogyasztva. Az egykor közismert, ma már nosztalgikus tárgyak és díszek mosolyt csalnak az arcokra, és felidézik azt az időt, amikor a hétköznapok szürkeségében is jutott hely a derűnek.

A tárlatban december 13-án tárlatvezetést is tartanak.

Forrás: Várkapitányság, fotók: MTI/Hadházi Tamás

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

4+1 tipp, hogy nyaralás alatt is megőrizd az alakod és az egészséged

4+1 tipp, hogy nyaralás alatt is megőrizd az alakod és az egészséged

A nyár és a nyaralás a feltöltődésről szól. Nem mindenkinek van kedve kemény edzésekhez és kalória számoláshoz. Néhány egyszerű szokással úgy is élvezheted a pihenést, hogy közben a tested és az egészséged is hálás lesz érte.
Amikor a tűzhelynek is melege van... könnyű nyári vacsoratippek főzés nélkül

Amikor a tűzhelynek is melege van... könnyű nyári vacsoratippek főzés nélkül

Megérkezett ismét a kánikula. Ilyenkor még ránézni sem esik jól a sütőre vagy a tűzhelyre. A szervezetünk a hőség elleni védekezéssel van elfoglalva, többet izzadunk, sokkal több folyadékot kívánunk ( a Balatont is kiinnánk, ha lenne benne elég víz), az étvágyunk is csökken, az emésztésünk sem úgy működik, mint egy hűvösebb napon.
Július 30. – Ünnepeljük a barátságot!

Július 30. – Ünnepeljük a barátságot!

Van valaki, akit bármikor felhívhatsz? Akivel jókat nevetsz, aki meghallgat, vagy akivel a gyerekeitek együtt nőnek fel? Ma érdemes neki írni egy üzenetet, mert július 30-án van a Barátság Világnapja.
Nyári varrós projectek, egyetlen délután alatt

Nyári varrós projectek, egyetlen délután alatt

Július közepén a legtöbben nem nagy lakásfelújításra vagy bonyolult ruhavarrásra vágynak. Inkább olyan alkotásokra, amelyek gyorsan elkészülnek, hasznosak, és közben egy kis sikerélményt is adnak.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére