Jelenlegi hely

Kamaszok belső küzdelmei II. – Transzgenerációs hatások és a bullying gyerekeink életében

A Kamaszok című minisorozat igen erőteljes tükröt mutat a fiatalok fejlődési szakaszairól, rávilágítva a családokban öröklődő viselkedési mintákra és érzelmi hatásokra.
Szigeti Mónika klinikai szakpszichológus és édesanya ebben a cikkben a transzgenerációs hatásokat és azok következményeit vizsgálja a kamaszok identitásának alakulására nézve. Emellett kiemelt figyelmet fordít a bullying jelenségére, amely különösen veszélyes a kamaszkorban, hiszen gyakran fokozza a fiatalok szorongásait, önértékelési problémáit. A cikk célja, hogy segítséget nyújtson abban, miként támogathatjuk gyermekeinket a transzgenerációs minták továbbvitelének megelőzésében és a zaklatás elkerülésében, hogy minél nagyobb érzelmi biztonságban növekedhessenek.


Jelenet a sorozatból

Transzgenerációs hatások és a kamaszok identitásának alakulása

A transzgenerációs minták olyan családi, kulturális és társadalmi minták, amelyek egyik generációról a másikra öröklődnek. Ezek lehetnek traumák, érzelmi állapotok, viselkedési minták, de akár egészségi állapotok is.

A kamaszok esetében a transzgenerációs hatások kiemelkedőek lehetnek, hiszen ekkor zajlik a személyiségfejlődés fontos állomása, ekkor alakul ki az identitás és stabilizálódik a világról alkotott kép.

A családi minták hatása

A filmsorozathoz kapcsolódóan érdemes a viselkedési minták transzgenerációs öröklődésével foglalkozni. Ugyanis ha a szülők vagy nagyszülők nem tanulták meg hatékonyan kezelni a konfliktusaikat, vagy nem tudtak egészséges párkapcsolatokat kialakítani, a viselkedésmintáik tudattalanul átadódnak a kamaszoknak. Amennyiben a családban tartósan előfordulnak elutasító vagy bántó viselkedések, a fiatalok önértékelése és identitásuk kialakulása is sérülhet, ami hosszú távon negatívan befolyásolhatja őket.

Hogyan segíthetünk?

A jó hír, hogy sokat segíthetünk a gyerekünknek, hogy elkerüljék a transzgenerációs mintákat.

Ha tudatosan dolgozunk a saját történetünkön, felismerjük az örökölt mintákat, akkor ezeken változtathatunk. Ha egészséges érzelmi kommunikációt alakítunk ki a családban, vagyis a mi érzelmeinkről is reálisan számolunk be, a gyermekeink érzelmeit is megismerjük és komolyan vesszük, ezekre empatikusan reagálunk, akkor biztosítjuk az szeretetteljes megerősítést és érzelmi támogatást. Jó példát mutatva a konfliktuskezelésre, és ha szükséges, új családi hagyományokat létre hozva, hozzájárulunk ahhoz, hogy a nem megfelelő transzgenerációs minták a gyermekeinket már ne terheljék.


Kép

A bullying hatásai a kamaszokra

Néhány gondolat a bullying témaköréhez kapcsolódóan, kifejezetten a 12-18 éves korosztályt érintő bullyingra fókuszálva.

A bullying, ahogy arról egy korábbi cikkben már írtunk, a rendszeres és módszeres zaklatás és bántalmazás különféle formáit jelenti, ami a 12-18 éves korosztály számára különösen veszélyes lehet, mivel ez az időszak – ahogy említettük korábban - az identitás, az önértékelés és a társas kapcsolatok kialakulásának szakasza.

Online bullying és hatásai:

Az online bullying (pl. zaklató üzenetek küldése, hamis profilok létrehozása, gúnyolódó vagy sértő posztok megosztása, valamint az áldozat képeinek vagy videóinak manipulálása és nyilvános megszégyenítése) hatása kiemelkedő, hiszen sokkal nagyobb közönsége lehet. Egy-egy megszégyenítő poszt, fotó vagy videó gyorsan elérhet bárkit a közösségi médiában, így az áldozat nyilvános megszégyenítése szinte azonnal és széles körben terjedhet. Ráadásul az áldozat nem tud védekezni ellene, és nem tudja elkerülni a zaklatót.

Társas kirekesztés (social bullying):

A filmsorozathoz kapcsolódóan érdemes még a társas kirekesztés (social bullying) fogalmát is megismerni, ekkor a zaklató szándékosan kirekeszti, ignorálja, vagy kitaszítja az áldozatot a társas interakciókból. Az iskolai közösségben való elutasítás, a baráti körből való kizárás, a pletykák terjesztése, vagy egy-egy "népszerű" csoportból való kizárás mind a social bullyinghoz tartozik.


Kép

Hogyan védhetjük meg a gyermekeinket?

A bullying veszélyeire nem lehet elégszer felhívni a figyelmet.

Az áldozatok izolálódnak, önbecsülésük csökken, szorongás, depresszió és öngyilkossági gondolatok jelenhetnek meg. Csökkenhet a koncentrációs képességük, az iskolai teljesítményük, ami tovább rontja a kortárskapcsolataik minőségét. Mindezek ismeretében nem is kérdés, hogy szülőként és tanárként, főképp osztályfőnökként feladatunk, hogy ha a tudomásunkra jut bármilyen bullying folyamat (akkor is, ha a gyermekünk egy osztálytárs bullyingolásáról mesél), be kell avatkoznunk.

A nyitott és bizalommal teli kommunikáció fontossága

Elengedhetetlen, hogy nyitott, bizalommal teli légkört alakítsunk ki a fiatalok, sőt valójában már a jóval kisebb gyerekek számára, hogy merjenek beszélni a problémáikról. Szülőként figyeljük, hogyan használják a gyerekeink a közösségi médiát, és tartsunk szemmel minden változást a gyermekeink hangulatában és viselkedésében.


Kép

Fontos edukációs szerepe van a felnőtteknek, amely magába foglalja a prevenciót, vagyis az arra való tanítást, hogy miképpen lehet elkerülni a bullying kialakulását. Fontos része az is, hogy gyermekeink hogyan tudják megvédeni magukat az online zaklatástól, és mit kell tenniük, ha átélik.

Ha szülőként, pedagógusként bullying jut a tudomásunkra, azonnal be kell avatkozni, hiszen a súlyos bullying bűncselekmény, vagy csakúgy, mint a Kamaszokban, sajnos bűncselekményhez is vezethet. A bullying kezelése összetett feladat, és minden érintett fél - szülők, pedagógusok, iskolai közösségek - szoros együttműködését igényli annak érdekében, hogy a fiatalok biztonságos környezetben fejlődhessenek, és megvédhessük őket a zaklatás negatív hatásaitól.

Összegezve azt, hogy milyen üzenetet kaptam a Kamaszoktól anyaként, pszichológusként: nagyon kell figyelni a gyerekeinkre, ezt persze nem elég kamaszkorban elkezdeni, sokkal korábban ki kell alakítani azt a bizalomteli, érzelmi biztonságot nyújtó kapcsolatot, ami segít észrevenni, ha baj van. De nagyon kell figyelni, mert még egy jó szülő-gyerek kapcsolat esetén keveset tudunk a kamaszunk online életéről, ezt mindig tartsuk szem előtt!

Fontos üzenet az is, hogy foglalkozni kell magunkkal, a saját pszichés működéseinkkel, mert a nehézségeink megküzdése nemcsak nekünk, hanem a gyermekünknek is segíthet.


Szigeti Mónika - Kaposvár

gyermek- és ifjúsági klinikai- és mentálhigiéniai szakpszichológus, pszichoterapeuta, gyógypedagógus
 

- KAPOSVÁRIMAMI -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Április 1-je a tréfák és nevetés napja., Mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekeket is bevonjuk, mint egy kis családi móka?
Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Az Űrhajózás Világnapját minden évben április 12-én ünneplik, mivel ezen a napon, 1961-ben Jurij Gagarin szovjet űrhajós elsőként repült a világűrbe a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Ez a nap remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzétek a világűr csodáit!
Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

A kerékben az a legjobb, hogy nem kell újra feltalálni. Talpraesett, élelmes háziasszonyok annyi mindent kísérleteztek már ki az elmúlt évszázadok alatt, hogy valójában nincs más dolgod, mint kiválogatni a Neked szimpatikusakat.
Infra lámpa: Hogyan lehet a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Infra lámpa: Hogyan lehet segítségünkre a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Az infravörös (infra) lámpa egyre népszerűbb otthoni gyógyászati ​​eszköz, amely természetes módon enyhíteni a fájdalmat és gyorsítani a gyógyulást. De hogyan működik pontosan, milyen betegségek esetén érdemes használni, és mire figyeljünk vásárláskor? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre próbálok választ adni.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére