Jelenlegi hely

Mától ellenőriznek és büntethetnek a hálapénz miatt, ha adsz, ha kapsz

Mától elköszönünk egy újabb több évtizedes megkövesedett rendszertől, a hálapénztől. Jól gondold meg, hogy mától mivel köszönöd meg orvosodnak, szülésznődnek vagy éppen a család egyik tagját ápoló egészségügyi dolgozónak a segítségét.

Három, aki kapja, egy, aki adja

Azaz ennyi év szabadságvesztés jár annak, aki bizonyítottan a vesztegetés bűvkörébe esett. Akár három évig terjedő szabadságvesztésre is számíthat az az egészségügyi dolgozó, aki elfogadja a törvényben meghatározott összegnél nagyobb ajándékot. Míg az a páciens, aki adja a hálapénzt egy évig terjedő szabadságvesztésre ítélhető.

Fotó forrása: Pexels / Lukas

A lényeg, hogy a hálapénz adása vesztegetésnek, azaz bűncselekménynek minősül. A betegek ellen ugyanúgy büntetőeljárás indul, mint a megvesztegetendő egészségügyi dolgozó felé.

Szeretnéd tudni, hogy mégis hogy fejezheted ki háládat a Téged ellátó egészségügyi személyzetnek?

A köszönöm és a mosoly mindig beválik. Ha mégis szeretnéd mindezt materiálisan is megtenni, a jelenlegi szabályok szerint a betegtől a kezelés után egy egészségügyi dolgozó legfeljebb

egy alkalommal és csakis olyan tárgyat fogadhat el, amelynek értéke nem haladja meg a minimálbér havi összegének öt százalékát, azaz 8370.- Ft-ot*.
*

2021. február 1-jétől a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalónak megállapított havi minimálbér 167 400 forint.

Ha valaki hosszabb időn át szorul ápolásra, akkor az ajándékozásra kéthavonta kerülhet sor.

Fotó forrása: Pexels / Elle Hughes

Tényleg létezik a hálapénz kommandó?

Ugyan az elnevezés nem túl elegáns, de markánsan utal a tevékenységükre. Eddig is büntethető volt a hálapénz elfogadása, de gyakorlatilag alig indult eljárás a vesztegetésnek számító esetek kapcsán. A januártól életebe lépett egészségügyi szolgáltatói törvény alapjaiban újraírja az orvos-beteg kapcsolatot.

Fotó forrása: Pexels / Karolina Grabowska

Március 1-jétől ellenőrzi az egészségügyi szolgálati jogviszonyban állóknál a hálapénz elfogadását. Ezt a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) fogja végezni. Ha nem hallottál még róla, ne csodálkozz. Ez egy olyan újonnan létrejött főosztály, melynek célja, hogy teszteléses módszerrel ellenőrizzék a hálapénz visszautasítását az egészségügyben dolgozó részéről.  

A megvesztegetni próbáló betegek szerepébe bújva mesterséges, de valóságban is előforduló élethelyzetet teremtenek, ennek során vizsgálják, hogy az egészségügyi dolgozó elfogadja-e a vesztegetési összeget.

Ha valakit tetten is érnek, az NVSZ hálapénzre specializálódott csoportja feljelentést tesz, majd innen minden ügy egyedi elbírálás alá esik, az ítéletet végül a bíróság mondja ki. A betegeket elvileg nem fogják vizsgálni, legalábbis nem az NVSZ munkatársai.

ADL - Debrecenimami

Forrás: index.hu; erthetojog.hu; nav.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére