Jelenlegi hely

Ne felejtkezzünk el cserepes növényeink téliesítéséről sem!

Olcsó tippek és fortélyok az egészséges növényekért és a cserepes növények fagymentes átteleltetésért.

Nem csak a nagy kertet, de a teraszon élő cserepeseinket is téliesítenünk kell.

Azt mondani sem kell, hogy a kerttulajdonosoknak jóval több tennivalója akad ilyentájt.

A nem fagytűrő növények behordása viszont a teraszos lakásokat is érinti. Ez az ősz végi feladat néha nem kicsi logisztikai feladvány, hova is kerüljenek a nyár közben hatalmasat nőtt dézsások. Van, aki amig lehet, kint hagyja, hiszen egy nagyobb leánder  -5-6 C-ig jól bírja a hideget. De ismerek olyat, aki egy nagy multicég folyosójára költöztette a nagyobb növényeit … véglegesen.

A jó helyszín sokat segít

A fűtött házfal, a védett teraszsarok, a mély ablakpárkány több fokot is jelenthetnek a növényeknek. A rozmaring nem igazán télálló kiskorában, de burkolt cserépben egy ablakpárkányon kibírja a telet.

Cserepesek télre

A cserepes növényeknek a cserép felőli fagyás a legveszélyesebb: a cserép alulról felfagyhat, oldalról is érheti fagy, a gyökerek sérülhetnek, vagy akár az egész növény.

A legegyszerűbb összecsoportosítani a sok cserepet, a kisebbeket a nagyobbakra helyezni, az is segít.

Az olcsó megoldások néha a legegyszerűbbek

Nem mindenki akar drága, különleges fagyvédelmet biztosító textilre vagy melegházra költeni. De használhatjuk erre a régebbi szőnyegeket, plédeket, vastag kartont. A dupla cserép is jó megoldás: a külső nagyobb vagy egy ujjnyival, már ez is szigetel. Ha közte falevéllel, kéreggel, szalmával kitömöd, az még jobb.

A cserepek alá a tálat tedd fordítva, az is szigetel alulról. A nagyobb átmérőjű tálak alá tegyél egy kisebb, de ugyanolyan magas pereműt, így nem repedhet be. Az olvadó hólé éjszakára megfagyhat, és alátét nélkül befolyva a cserép alá fagykárt okozhat. Persze ha van otthon néhány vastagabb faág, fahasáb, az is jó lesz alájuk.

Locsolás télen

Száraz, hosszan csapadékmentes időben muszáj alkalmanként locsolni. Nem könnyű eltalálni a megfelelő időpontot, érdemes napsütéses, enyhe időben locsolni, délelőtt, hogy ne fagyjanak szét a gyökerek.

Ha módod van rá, a virágföldjükre is érdemes levélréteget, fakéreg-réteget tenni, az is nagyon jó védelem.

Ez sem jelenti azt, hogy a sarkvidéki hideget maradéktalanul kibírják majd, de némi védelemmel akár -12° C-ig is a szabadban maradhatnak.

Ne felejtsük el nézni a hőmérőt, hiszen nagy fagyok esetén extra segítségre szorulhatnak.

ADL - Debrecenimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére