Jelenlegi hely

Óriásbolygók éjszakája a Svábhegyi Csillagvizsgálóban

A Svábhegyi Csillagvizsgáló exkluzív programmal készül az óriásbolygók megfigyelésére. Október 1-én a látogatók távcsövekkel vehetik majd szemügyre a Naprendszer óriásait ezen kívül interaktív programok, így fénykísérletek és meteoritsimogató is lesz.

Idén közel járnak egymáshoz Naprendszerünk óriásbolygói, a Jupiter, a Szaturnusz, az Uránusz és a Neptunusz. Júniusban a hajnali égen nyílt alkalom gyönyörködni a bolygófüzérben. A négy gázóriás időközben átvándorolt az esti égre, és az ősz folyamán szembenállásba kerülnek a Nappal. Ez különösen kedvezővé teszi megfigyelésüket, ugyanis ilyenkor a legfényesebbek és a legnagyobb látszó átmérőjűek - olvasható a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében.

Ebből az alkalomból nyitja meg a kapuit a látogatók előtt a Svábhegyi Csillagvizsgáló, ahol október 1-én az Óriásbolygók éjszakáján, Budapest legnagyobb obszervatóriumi távcsöve mellett tucatnyi bemutató távcsővel vehetik majd szemügyre a látogatók a Naprendszer óriásait.

A tájékoztatás szerint a távcsöveken kívül további interaktív programokkal, így fénykísérletekkel, meteoritsimogatóval és "bolygószagolóval" is készülnek a szervezők. A szembenállás, más néven oppozíció során a Föld épp a bolygó és a Nap között van, ilyenkor kerülünk a legközelebb adott bolygószomszédunkhoz. A Szaturnusz augusztus 14-én, a Neptunusz szeptember 17-én került szembenállásba, a Jupiter pedig szeptember 26-án, az Uránusz november 9-én jut abba.

Szembenálláskor a legnagyobb a bolygók látszó átmérője és ilyenkor a legfényesebbek is. A Jupiterre ez most különösen igaz: most jut a legközelebb a Földhöz, így szabad szemmel nézve is igézően fényes, távcsőben pedig a legnagyobb teljes bolygókorong figyelhető meg, ami a Földről elképzelhető.

Az esemény része a Nemzetközi Csillagászati Unió: 100 óra csillagászat nevű kezdeményezésének, mely októberben egy 100 órás bemutató kampányban hívja fel a figyelmet a csillagos égbolt szépségeire. A rendezvénysorozat ideje alatt világszerte szerveződnek a csillagászati bemutatók és nagyközönségnek szóló események, a Svábhegyi Csillagvizsgáló az Óriásbolygók Éjszakájával csatlakozik az eseményhez.

A programra online és a helyszínen is lehetőség lesz jegyet váltani.

Akik az október 1-jei eseményről lemaradnak, egész októberben megfigyelhetik az óriásbolygókat a Svábhegyi Csillagvizsgáló péntek és szombat esti előregisztrációs bemutatóin - közölték.

Forrás: MTI

További információ

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére