Jelenlegi hely

Új levéltárpedagógiai tér és interaktív játékok várják a diákokat a Magyar Nemzeti Levéltárban

A minden korosztály számára alkalmas levéltár-pedagógiai foglalkoztatóterem mellett az áz iskolásoknak négy online applikáció is készült, melyek segítenek a diákoknak abban, hogy eredeti levéltári forrásokból ismerhessék meg a történelmet. Archie, a levéltári macska kalauzolja a diákokat a digitális térben.

Minden korcsoport számára alkalmas levéltárpedagógiai foglalkoztatótermet alakított ki a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára. Az új közösségi tér mellett az általános iskolás és középiskolás korosztály számára négy online applikáció is készült, melyek segítenek a diákoknak abban, hogy eredeti levéltári forrásokból ismerhessék meg a történelmet. Az fejlesztések átadására 2022. március 22-én került sor a Bécsi kapu téri palotában.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a foglalkoztató keddi hivatalos átadásán köszönetet mondott azért, hogy amellett, hogy a levéltár alapvető funkcióját, az iratok megőrzését is igyekszik a legkorszerűbb körülmények között biztosítani, arra is van figyelme, hogy kinyissa az intézmény ajtajait azok előtt, akik betekintenének azokba a kincsekbe, amelyeket itt őriznek.

Hozzátette: a bejárat mellett kialakított foglalkoztató és az újonnan fejlesztett interaktív számítógépes játékok ennek a munkának az eredményei. Az alkalmazásokat bemutatva elmondta, hogy az újonnan fejlesztett négy játékban a levéltár raktárhelységeiben őrzött iratok új digitális külsőt kaptak, amelyeket a foglalkozások során a diákok a maguk képére formálhatnak. A játékok segítségével a történelem örökérvényű darabjai át tudnak lépni a digitális korszakba, a foglalkozás résztvevői pedig jobban átélhetik a különböző korok eseményeit.


Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Szabó Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója azt hangsúlyozta, hogy amellett, hogy a levéltár alapfeladata, hogy hitelesen megőrizze az iratokat az állam és az állampolgárok számára, tudományos, közművelődési és oktatási funkciót is ellát.

A levéltár legfiatalabb funkciója a levéltár-pedagógia, ezt a feladatot segíti a Bécsi kapu téri palota egyik korábbi földszinti munkaszobájából kialakított foglalkoztató, amelyet március 15-én nyitottak meg az érdeklődők előtt és amelyet már több mint 1500-an látogattak meg. A teremben korosztálytól függetlenül lehetőség nyílik a levéltárban őrzött történelmi dokumentumok megismerésére.

Csonka Laura, a Magyar Nemzeti Levéltár levéltári múzeumpedagógusa elmondta, hogy a levéltár-pedagógia a levéltári iratgyűjteményen alapul és hozzáférhetővé teszi a diákok számára az intézményben őrzött dokumentumokat. Ez különböző tematikájú, a diákok életkori sajátosságaihoz igazodó interaktív foglalkozások formájában valósul meg a levéltár épületében. A foglalkozásokon segítenek megérteni a múltat, a múltban lezajlott történelmi folyamatokat, összefüggéseket.

A foglalkoztatóval olyan digitális eszközökkel támogatott, minden korcsoport számára változatos formában berendezhető közösségi tér jött létre, ahol elérhető az oktatási célokat hatékonyan segítő négy tematikus applikáció is - tette hozzá. A játékok az általános- és középiskolás diákok számára egyaránt jól használhatóak.  

Ismertetése szerint a négy applikáció központi karaktere Archie, a levéltári macska, ő kalauzolja a diákokat a digitális térben.

Hozzátette azt is, hogy a játékok szakmai tartalmát a levéltár pedagógusai állították össze az elmúlt évek tapasztalatai alapján. A játékok az MNL belső hálózatából érhetők el, mivel azok használatához szükséges felkészült levéltárpedagógiai szakember magyarázata, útmutatása. Az applikációkat a levéltárpedagógiai foglalkozások részeként, eredeti iratok, pecsétek bemutatása egészíti ki.

Herold – címerkészítő: A heraldikai témájú applikáció segítségével a diákok akár nemesi családok címereit is elkészíthetik, de a haladóbb felhasználók akár saját maguk vagy családjuk címerét is megtervezhetik.

Stempli – pecsétes memóriajáték: A pecsétes memóriajáték célja, hogy felhívja a diákok figyelmét a különböző pecséteknél használt motívumok azonosságaira és különbségeire.

Szignó – aláíráskészítő: Az aláíráskészítő játék huszonnégy, a magyar történelemben jelentős szerepet játszó személy aláírásával és a személyekhez kapcsolódó dokumentumokkal ismerteti meg a diákokat.

Kurír – újságszerkesztő: Az újságszerkesztő applikáció célja, hogy a diákok az iskolai és a levéltárpedagógiai foglalkozás során szerzett új ismereteik felhasználásával szerkesszék meg egy újság címlapját a foglalkozás témájához kapcsolódó korszakból.

Forrás: MTI, mnl.gov.hu/

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére