Jelenlegi hely

11 túracsalogató tanösvény a környéken

Családi kiruccanásokhoz, tavaszi túrákhoz hoztunk néhány ötletet. Letölthető füzetet is mutatunk!

Fekete-fej Örökerdő Tanösvény

A Fekete-fej a Hárs-hegytől északi irányban, a Budai-hegységben, Adyliget határában emelkedik. Keskeny tanösvény vezet fel rá, amely alsó szakaszán szálalóerdőket és lékeket láthatunk, felső szakaszán pedig „őserdőket” sok holtfával és vadregényes formavilággal. A környéket különösen április második felében, a keltikék virágzása idején érdemes felkeresni.

Megközelítés: A 63-as busz Adyliget nevű megállójától, pár perc sétával. A Feketefej utca elején, a sorompónál kell az erdőbe betérni, majd a sétaúton haladva a tűzrakóhelynél jobbra fordulni.

Jági tanösvény

Pilisszentiván mellett, a térképeken ma Vadász-rétként feltüntetett terület hagyományos neve Jági-rét volt, melyet a településen élő német lakosság használt. Az útvonal teljes kört alkot, tehát a kezdő és egyben a végállomás a pilisszentiváni sportpálya és a Villa Negra vendéglő parkolójában van.

A tanösvény teljes hossza 3,5 km, mely mintegy 2 óra alatt bejárható. Az útvonalon 6 állomás található, melyek a tanösvény füzet segítségével részletesen bemutatják a terület geológiai, állattani, növénytani értékeit, de megtudhatjuk azt is, hogy miért mérgesek a természetvédők az akácra.

Szabadon látogatható, szakvezetés kérhető.

Kőpark tanösvény

A Svábhegyen található Jókai-kertben alakították ki a hazai kőzetet bemutató tanösvényt. Az itt elhelyezett kőzetek csak ízelítő; a hazánk földjét alkotó sokféle kőzetből olyanokat válogattunk, amelyek gyakoriságuk miatt arra érdemesek, szilárdságuk az ilyen nagy darabok mozgatására lehetőséget ad és lelőhelyük nehéz szállító járművel megközelíthető volt. A jórészt kőbányákból, külfejtésekből származó kőzettömböket koruk szerinti sorrendben csoportosították.

Egy rövid sétával évmilliókon átívelő események “termékeivel” ismerkedhetnek meg, ami nemcsak a tudományos kíváncsiságot elégítheti ki, de képes esztétikai élvezetet nyújtani a laikus és a szakember számára egyaránt. Itt 440 millió év képződményeivel találkozunk rövid sétánk alatt. A monolitokat igyekeztük úgy sorban rendezni, hogy valami érzékelhető legyen kurtára szabott életünk dimenziójából.

A kertben a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület központi irodája található. A présházban kapott helyett a Petőfi Irodalmi Múzeum Jókai Emlékszobája, amely Jókai egykori nyári rezidenciájának tárgyi emlékeit őrzi.

A tanösvény szabadon látogatható, cím: 1121 Budapest, Költő u. 21.

Nagy-Szénás tanösvény

Hazánk flórájának talán leghíresebb tagja a pilisi len, e kicsinyke de gyönyörű sárga virág, mely az egész világon egyedül a Szénások fokozottan védett lejtőin él. A Pilisi len élőhelye – mutatva e növény európai fontosságát – elnyerte az Európa Tanács által adományozott Európa Diplomát is. E fokozottan védett ritkaság azonban csak egy a számtalan védett növény- és állatfaj közül, mely megtalálható e területen.

A program állomásait végigjárva többféle orchideafajban gyönyörködhetünk (fehér madársisak, vitézkosbor), láthatjuk a kizárólag a Kárpát-medence dolomitlejtőit díszítő Szent István király szegfűjét és szélben hullámzó árvalányhaj-mezőket, hallhatjuk a területen újra megjelent holló károgását, megismerkedhetünk a Budai-hegység legfontosabb természetvédelmi problémáival, s a hegyormokról egyedülálló kilátásban gyönyörködhetünk. A 2 km hosszú tanösvény másfél óra alatt bejárható. 

Szabadon látogatható, szakvezetés kérhető. Megközelítés: a tanösvény Nagykovácsiból indul, a polgármesteri hivatal elől, melyet a Hűvösvölgyből induló 63-as autóbusszal érhetünk el.

Kékbegy tanösvény

A Tápió-Hajta Vidék Tájvédelmi Körzet természeti értékeinek bemutatására 2003-ban a ”Hajta Természetismereti Túraútvonal” elnevezésű ösvényt alakítottak ki, amely – Magyarországon egyedülálló módon – három természetismereti tanösvényt is magában foglal. A mintegy 8 km-es kirándulás keretében szinte minden élőhellyel megismerkedhet a látogató, amely az Alföldre jellemző. A tápiószentmártoni Nőszirom tanösvény a homokbuckák és a láprétek élővilágát, a farmosi Sóvirág tanösvény a szikesek különlegességeit mutatja be.

A szintén farmosi Kékbegy tanösvényen a nádasokat tanulmányozhatjuk. Az izgalmas bemutatás érdekében a tanösvényen kialakítottak egy a nádasba nyúló 210 m hosszú pallósort. A pallósor magassága a mederszinttől 1,3 méterre van, amely lehetővé teszi, hogy a nádas maximális vízborítása esetén is szárazon álljon. 

A Hajta-túra útvonalán további érdekességekkel találkozhatunk. Megmászhatjuk a mocsár szélén álló madármegfigyelő tornyot, bekapcsolódhatunk a farmosi madárgyűrűző tábor életébe, vagy nagyítóval a kezünkben vizsgálhatjuk a vizek mélyén nyüzsgő megannyi élőlényt. 

A tanösvény szabadon látogatható, szakvezetés kérhető.

Megközelítés: A 311-es műúton Farmost elhagyva Nagykáta felé 1 km-t kell megtenni, majd a Hajta-patak hídja után jobbra (északra) leágazó földútra térve át kell kelni a fénysorompóval védett vasúti átjárón.

Fekete István Tanösvény

A Kis-Hárs-hegyen található, közel 800 méter hosszú tanösvényen öt táblán keresztül ismerhetjük meg Fekete István életét és műveit. A tanösvény online is „bejárható”, és egy játékot is tartalmaz.

Minden idők egyik legnépszerűbb magyar írója, az „erdész-vadász” irodalom legismertebb művelője volt Fekete István, aki 120 éve született és 50 éve halt meg.  A dupla évforduló alkalmából 2020 decemberében adta át a Pilisi Parkerdő Zrt. a Fekete István tanösvényt a Kis-Hárs-hegyen. Első állomása az író egykori, II. kerületi Tárogató út 77. szám alatti lakhelye közelében található.

A közel 800 méter hosszú tanösvény a Hárs-hegy legkedveltebb, jól felszerelt infrastruktúrával rendelkező úthálózatához tartozik, kis emelkedővel, a Széher úttól a Hárs-hegyi-nyeregig vezet. Az útvonalon elhelyezett 5 darab interaktív ismeretterjesztő táblát QR kódokkal is ellátták, így az okostelefonnal érkezők a táblákon feltüntetetteken túl további érdekes információkat is megtudhatnak az író életéről és munkásságáról, valamint a környék természeti kincseiről, élővilágáról. A tanösvény online is „bejárható”, és egy játékot is tartalmaz.

Fóti-Somlyó tanösvény

A Budapesttől 25 km-re lévő Fóti-Somlyó valóságos hegy látszatát kelti a Gödöllői-dombvidék peremén. A 3500 m hosszú kör vonalvezetésű tanösvény a Fáy-présház mellől indul, s a lepkés állomásjelzést követve 2,5 óra alatt bejárható.

A területtel való ismerkedést egy vezető füzet segíti, amelyből többek között megtudhatjuk, milyen különös helyre rakják tojásaikat a színpompás gyurgyalagok, megismerhetjük a területen élő szebbnél szebb lepkefajok életmódját, de arról is olvashatunk, hogyan kerültek ide tengeri kagylók, és hogy mik azok a “galagonyanyűvő” akciónapok.

Szabadon látogatható, szakvezetés kérhető.

Megközelítés: Budapestről a Nyugati pu.-ról induló vonattal Fót-fürdőnél kell leszállni, majd a zöld turistajelzést követve jutunk el a Fáy-présházhoz.

Öreg Tölgy Erdei Tanösvény – Telki

A Budai hegyek délnyugati lábánál, és a Zsámbéki-medence keleti szélén található Öreg Tölgy Erdei Tanösvény 2011 őszén létesült. A tanösvény névadója egy több mint 250 éves molyhos tölgy hagyásfa.

A tanösvény kiinduló pontjától északi és keleti irányban a Budai-hegység erdős tömbjei terülnek el, déli és nyugati irányban pedig a Zsámbéki-medencére nyílik kilátás. Az útvonal kb. 2,9 km hosszú, a szintkülönbség 150 méter, a tanösvény bejárása kb. 1,5 órát vesz igénybe.

A tanösvény Budajenő, valamint Telki környékének természeti értékeit mutatja be. A hely bővelkedik természeti látnivalókban, felfedezése, megismerése igazi élményt nyújt kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Ehhez a megismeréshez nyújthat segítséget a tanösvény és a hozzá kapcsolódó, letölthető vezetőfüzet.

Mogyoróhegyi Természetismereti Tanösvény

Ismerkedjetek meg a Mogyoró-heggyel úgy, hogy az felérjen egy új földrész felfedezésével! Különösebb előkészület sem kell hozzá: elég egy kényelmes lábbeli, időjárásnak megfelelő öltözet, némi táplálék és iránytű helyett a kis vezetőfüzet, amely lépésről lépésre segít felfedezni a természet titkait.

Különös dolgok derülnek ki erdő-mező lakóiról: mire jó, ha farkasszemet nézünk a szarvassal? Réten gurul-e a csillagkerék? Kik nőnek a fa-iskolások fejére? Az erdő valóban a víz egyik “munkahelye”? Miért szükségtelen innivalót hoznunk az útra? S végül: élnek-e a vízben méhek?

Minden kiderül, ha végigmegyünk a Mogyoróhegyi Természetismereti Tanösvényen a Madas László Erdészeti Erdei Iskola segítségével

A Mogyoró-hegyet többféle irányból tudjuk megközelíteni: személygépkocsival és autóbusszal Visegrád felől a Panoráma úton, a 11-es főút felől, a Kis-Panoráma úton érhetjük el. Busszal megközelíthető a Mogyoróhegy Étteremmel szemben található buszmegállótól, ahová májustól szeptemberig menetrendszerinti járat közlekedik. A menetrend a Volánbusz honlapján értető el.

Királyréti Tanösvény

A Királyréti Erdei Iskola és Látogatóközponttól a királyréti parkolóig vezet a 2,9 km hosszú, kilenc állomású tanösvény. A séta során megismerkedhetünk az erdő és a tavak élővilágával, a kisvasutak és a vasbányászat történetével. Családok számára is ajánlják. Zárt cipő viselése javasolt. Szabadon látogatható, a tájékozódást irányjelző nyilak és fatörzsre festett jelek segítik.

Tanösvény vezető füzet: a Látogatóközpontban, és a DINPI Zöld Pont Irodájában megvásárolható egy gyermekeknek szóló rajzos és egy bővebb szövegezésű füzet. 

Megközelítés: Vonattal a Nyugati pályaudvarról Kismarosig, onnan Erdei vasúttal, vagy Volánbusszal Királyrétre. A híd után balra 380 m.

Kő-hegyi tanösvény - Pomáz

Pomáz és Szentendre között emelkedik a 366 méteres Kő-hegy, melynek tetején lévő menedékháztól indul és ide is érkezik vissza a lenyűgöző helyekre elvezető, 4 km hosszú Kő-hegyi tanösvény. A tanösvény átvezet a Cseresznye-hegyre, kitér a Csepel-forráshoz és érinti a Vasas-szakadékot. Menet közben találunk paddal és asztallal ellátott pihenőhelyet is. Több helyen is találunk információs táblákat a környék természeti, földtani jellegzetességeiről.

Tudtad, hogy 41 tanösvény, természetismereti bemutatóhely van a főváros területén? Nézd meg ezt a szép kiadványt, amiben minden információt megtalálsz! Töltsd le itt a füzetet: 

TERMÉSZETVÉDELMI TANÖSVÉNYEK BUDAPESTEN

Forrás: magyarnemzetiparkok.hu, parkerdo.hu

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére