Jelenlegi hely

Honnan meríthetnek erőt a sérült vagy beteg gyereket nevelő szülők?

Hogyan szeressem? Mit hozott az életebe a gyerekem? Mik a veszteségeim és ajándékaim? A családban tartósan beteg vagy fogyatékos gyereket, fiatalt gondozók együtt keresik erre a választ az Oázisban. Ingyenes zárt csoport indul a belvárosban, március 17-ig lehet jelentkezni.

Nekem ki segít?

A gyermekük érkezését váró szülők lelki szeme előtt ott lebeg az a kisfiú vagy kislány, aki majd gyönyörű lesz és egészséges, mozgékony és éles eszű, csintalan és tehetséges…

Amikor kiderül, hogy egészen másmilyen az a baba, mint amilyenről álmodtak, jönnek az elkerülhetetlen kérdések: miért éppen velünk történik ez? Elrontottunk valamit? Ki a hibás? Mit kezdjünk a csalódottságunkkal? Később ehhez kapcsolódik még egy: mi lesz a gyerekemmel, ha én már nem leszek?

A környezet – jó esetben – együtt érez, vigasztal, támogat. Ám ahogy telnek az évek, a segítő lendület ellankad, ráadásul láthatóan a szülők ügyesen boldogulnak maguk, különben is a nagyobbacska gyerek, vagy kamasz, sőt fiatal felnőtt esetében már, ki tudja, hogyan kell megemelni, megmosdatni, így elmarad az ajánlkozó segítség.

Az ápolást végző, otthon maradt szülő, gyakrabban az édesanya a huszonnégy órás szolgálatban lelkileg akkor is kimerül, ha fizikailag még bírja – meg hát nincs is választása, nem állhat meg töprengeni, hogy bírja-e.

Sok házasság roppan össze a súlyos teher alatt, így a fogyatékos vagy tartósan beteg gyerekével egyedül maradt szülőnek még kevesebb esélye van, hogy önmagára is időt szánjon.

Oázis, ahol meghallgatnak

Az „Oázis – ahol meghallgatnak” ingyenes csoportalkalmaknak ad teret, ahol az érintettek rápillanthatnak a helyzetükre, megengedhetik maguknak akár a sírást is, hogy aztán valamennyit letéve a terheikből meg tudjanak újulni.

„Elveszítettük az álmainkat és kaptunk helyette egy ajándékot, csak néha időbe telik, hogy már ne csak a veszteséget lássuk, hanem megnézzük, hogy ha kibontjuk az ajándékcsomagot, mi is lehet benne.”

A fogyatékos, beteg gyereket nevelők különösen ki vannak téve a szánakozó pillantásoknak, vagy annak, hogy az emberek gyorsan elkapják róluk a tekintetüket, lesütik a szemüket, kényelmetlenül érzik magukat, mert nem tudják, hogy viselkedjenek.

Minden gyereknek, a sérülteknek is van hivatásuk az életben. Nekik talán épp az, hogy tágítsanak egy kicsit a gondolkodási kereteken. Ha megszületik a személyek közötti kapcsolat, akkor már rá tudunk tekinteni a másikra, és a félelmeinket le tudjuk vetkőzni.

Csak addig kell eljutni, hogy kapcsolatba kerüljünk egymással – állítja a csoporttalálkozót vezető gyógypedagógus, Orosz Andrea. – Az is küldetésük lehet, hogy a mai, individuális világban, ahol mindenki önmaga boldogságával van elfoglalva, ők az igazi, emberi kapcsolatokban rejlő értékekre irányítsák a figyelmünket.

Robogány Veronika, a csoport másik munkatársa, mentálhigiénés szakember szerint van, aki azért jelentkezik, mert bár tudja, hogy a gyereke élete csodálatos érték, de most nagyon elfáradt, és a hétköznapokban továbbmenni csak akkor tud, ha kap egy kis erőt.

A fogyatékos vagy tartósan beteg gyerekek is a boldogságra születtek – szögezi le Orosz Andrea -, ők nem boldogtalanok, vagy ha mégis, akkor magunkba kell néznünk. Ne akadályozzuk őket abban, hogy boldogok legyenek!

A most induló és hatszor találkozó zárt csoport tagjai abban segítik majd egymást, hogy úgy tudjanak talpra állni, hogy maguk is örömöt tudjanak sugározni, mert a gyerekük is abból tud majd örömöt meríteni. A derűjét akkor tudja megélni minden gyerek, ha a szülőjét derűsnek látja.

Az oazisiroda@gmail.com címen március 17-ig várják az érintett szülők jelentkezését a kéthetenként péntek délelőtt tartandó csoportba.

További információ

Forrás: Szemlélek Értékmagazin

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére