Jelenlegi hely

Játék - Mozgás - Kommunikáció Óvoda

Cím: 1043 Budapest, Nyár utca 6.
Tel.: (1) 369-4508
E-mail: jmkovoda@jmkovoda.hu
Web: www.jmkovoda.hu

A Játék - Mozgás - Kommunikáció Óvodára jellemző nevelési sajátosságok, tevékenységek

Óvodánk Újpest városközpontjában, lakótelepi környezetben, 8 gyermekcsoporttal működik. Az óvodához nagy, parkos korszerű fa játékokkal felszerelt, a közlekedéstől elzárt udvar tartozik.

A JMK program cél-feladat-eszköz rendszerét, szervezeti kereteit óvodánk és pedagógiai programunk sajátosságai, valamint a helyi adottságok függvényében alakítottuk ki.

Felvállaljuk mind a hátrányos helyzetű, mind a tehetséges gyermekek nevelését.

Az óvodánkból kikerülő gyermekek magas szinten szocializáltak, átlagon felüli a mozgásfejlettségük, értelmi és tanulási képességeik fejlettsége révén képessé válnak az iskolai teljesítményekre. Programunk értelmében tehát boldog, kiegyensúlyozott, magabiztos, a környezetre nyitott, érdeklődő, intellektuálisan aktív, ügyes, jó mozgású gyermekeket nevelünk.

Empátiás, elfogadó attitűdű óvónőkkel értük el óvodánk gyermekközpontú arculatának kialakítását. A családok iránti nyitottságunkkal, óvodai életünkben azt kívánjuk elérni, hogy a gyermekén keresztül a szülő is jól érezze magát óvodánkban. Nagyon fontos, hogy bizalommal, nyugodtan hagyja itt gyermekét minden nap.

Külön kiemelem kommunikációs és viselkedéskultúránkat, erkölcsi, esztétikai értékrendünket, mellyel hatást gyakorolunk a családok kommunikációs és viselkedéskultúrájának értékszint emelésére.

A családokkal való együttműködés alapelvei:

  • A szülőt tájékoztassa az óvoda a JMK programról, mielőtt dönt, hogy vállalhassa normarendszerét,
  • Az óvónő és a szülő kölcsönös tisztelettel ismerjék el egymás speciális nevelői tevékenységét,
  • a szülők élhessenek a családos beszoktatás lehetőségével,
  • a kapcsolat épüljön a tapintatra és mélyüljön el a közös programok alkalmával (sütés-főzés, kirándulás, ajándékkészítés stb.)
  • a szülői képviselet SZK részt vesz a program megvalósításában, figyelemmel kísérésében.

Az óvodai nevelés nem vállalhatja át a gyermek nevelését, az elsősorban a család feladata. Az óvodai nevelés a családi nevelés színvonalas kiegészítése kell, hogy legyen. Programunkban mi maximálisan erre törekszünk.

Óvodai nevelésünk a személyiségfejlesztést a gyermek fő tevékenységeiben: a játékban, mozgásban, kommunikációban valósítjuk meg. E tevékenységekbe integráljuk a környezeti és az esztétikai nevelést.

A gyermekek megoszlása a JMK elvek értelmében:

  • 3-4 évesek csoportja
  • 4-5 évesek csoportja
  • 5-6 évesek csoportja
  • 5-6-7 évesek csoportja

A csoportok létszáma 20-25 fő.

Óvodánkban sajátos feltételrendszer létrehozásával bővítettük a gyermekek játékának eszközrendszerét és színterét.

A 3-4 évesek csoportjában a hagyományostól eltérő eszközök sora teszi lehetővé a különféle mozgásos és egyéb játékok választhatóságát. A JMK program sajátossága, hogy a 4-7 éves gyermekek esetében külön játszószobák működését írja elő. A gyermekek a nap egy meghatározott időszakában (10-11 óra között) önállóan dönt, hogy a csoportszobában, vagy a speciális játszószobák egyikében kíván-e tevékenykedni. Ezen elvekkel összhangban alakítottuk ki a három speciális játszószobát. A torna, mese-zene, kézműves szobák különleges hangulattal, légkörükkel elősegítik: az önfeledt játékként megélt tevékenységformák gyakorlását, az egyéni érdeklődés maximális kielégítését, az egyéni differenciált fejlesztést a lassabban fejlődő és a tehetséges gyermekek vonatkozásában egyaránt.

Kiemelt terület programunkban a mozgás is. Sokféle mozgásos lehetőség biztosításával kívánjuk megvalósítani a gyermekek mozgásfejlesztését. Nálunk a csoportszobai, vagy tornaszobai mozgásfejlesztő eszközök spontán használatát játékként élik meg a gyermekek. Ezt egyrészt úgy oldottuk meg, hogy csoportonként változó formájú fa mászógalériákat építtettünk (vár, hajó, mozdony, lakás) másrészt a görkorcsolyák és a különböző tornaszerek igény szerinti használatát biztosítjuk a csoportszobákban is. Ezáltal gyermekeink folyamatosan, ügyesednek, fejlődnek a testi képességeik és kielégítik természetes mozgásszükségletüket.

Az úszásoktatás és a testnevelés foglalkozás igen kedvelt tevékenységek óvodánkban. Az úszás mozgásprogramunk szerves részét képezi, így a 2. év 2. félévétől kötelező.

A kommunikációs nevelésünk lényege a JMK programban a gyermek személyiségét elfogadó, messzemenően tisztelő, partnerként kezelő nevelői attitűdből fakadó kommunikációs eszköztár. A felnőtt mintaadása és a folytonos tiltással szemben egy pozitív megerősítő kommunikációs stratégia kialakítása elengedhetetlen. A tolerancia a pozitív megerősítés természetesen egy meghatározott szokás - szabályrendszer keretein belül működik.

Preferált nevelési elveink:

A gyermeknek:

  • jogában áll érvényesíteni érdekeit,
  • joga van élni minden lehetőséggel egyéni képességeik maximális kibontakoztatásához,
  • semmilyen esetben nem vehet részt egészségét, vagy testi épségét, érzelmi, erkölcsi fejlődését akadályozó tevékenységben.

Az óvónő:

  • empátiás, elfogadó, attitűdjével érzelmi biztonságot nyújtó, szeretetteljes óvodai légkör megteremtésére törekszik,
  • a gyermek egyéni képességei szintjének megfelelő fejlődési lehetőséget biztosít, gondoskodik a gyermekfejlettségének megfelelő, játékeszközök, eljárások alkalmazásáról,
  • lehetővé teszi valamennyi gyermek számára a sokirányú tapasztalatszerzést.

Céljaink, feladataink megvalósítása érdekében a következő módon szervezzük a gyermekek tapasztalatszerzésének lehetőségeit:

  • a játékos testnevelés foglalkozás minden korcsoportban kötelező egy héten egyszer
  • kötetlen játékos tevékenységeket az óvónő rendszeresen szervez minden korcsoportban, de a gyermek számára az ezeken való részvétel csak az iskola előtti évben kötelező.

Külön tanfolyamok szervezését mi nem preferáljuk, mivel programunk nagyon sokrétű tevékenységet biztosít a gyermekeknek.

A második évtől önköltséges tanfolyamként a délutáni órában néptánc oktatásra van lehetőség az ezt igénylőknek.

Rendszeres az óvodánkban a különböző mese, báb előadások szervezése, és a gyermekek életkorától függően különböző külső programokon való részvétel (piaci séta, állatkert, könyvtár, múzeum, stb.)

Forrás: www.jmkovoda.hu


A Budapestimami 2012 őszi "A mi óvodánk" című pályázata keretében sok szülő osztotta meg gyermeke óvodájával kapcsolatos tapasztalatait. Az akkor beküldött véleményeket ITT OLVASHATOD.

Hozzászólások

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért nem tudsz fogyni? Dr Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus tanácsai

Miért nem tudsz fogyni? Dr Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus tanácsai

"Miért nem tudok fogyni?" Nézzük, van-e jó válasz, szakértői válasz a kérdésre!
Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Mire jó a családi kiruccanás?

Mire jó a családi kiruccanás?

Pihenünk, szórakozunk, felfrissülünk, új élményeket szerzünk. Emlékeket gyűjtünk, együtt van a család. De mire tanít még az utazás?
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére