Jelenlegi hely

„Babázás” és visszatérés 1. rész

Előző cikkemben összefoglaltam a várandós munkavégzésre és az elmenetel előkészítésére vonatkozó legfontosabb munkajogi szabályokat és jó tanácsokat, tippeket. Most a „babázás” alatti anyagi juttatásokat tekintem át és a munkába való visszatérést megkönnyítő kapcsolattartást és kapcsolódó szabályokat.

 

Anyagiak - mi jár és mikor

Szülési szabadság

24 hét szülési szabadság jár az újszülött érkezésekor, amiből 4 hetet a munkáltatónak lehetőleg a szülés várható ideje előtt kell kiadnia. Onnantól, hogy a szülési szabadság lejár, a gyermek három éves koráig fizetés nélküli szabadságot lehet igényelni. Az előbbi időszakra - amennyiben rendelkezel a szükséges biztosítási idővel – CSED (Csecsemőgondozási díj), az utóbbiakra pedig, GYED (Gyermekgondozási díj) jár a gyermeked két éves koráig, majd GYES (Gyermekgondozási segély) az utolsó évre.

CSED

A TGYÁS (terhességi-gyermekágyi segély) elnevezése 2015. január 1-jétől CSED-re (csecsemőgondozási díj) módosult. Ez a gyermek születéséhez kapcsolódóan kieső jövedelem pótlását szolgálja.
Jogosult rá a szülő anya, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és 

  • a biztosítás tartama alatt szül, vagy 
  • a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy    
  • a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül szül.

A csecsemőgondozási díjra való jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe az alábbi időtartamokat is be kell számítani:

  • a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj folyósításának idejét - kivéve az ún. diplomás gyedet 
  • a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,
  • a rehabilitációs járadék, rehabilitációs ellátás folyósításának idejét.

Jó tudni, hogy 

  • a jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időnek nem kell folyamatosnak lennie,
  • nem jár a szülési szabadságnak arra a tartamára, amelyre a teljes keresetedet megkapod, és
  • ha bármilyen jogviszonyban (kivéve nevelőszülői jogviszony) – keresőtevékenységet folytatsz, akkor sem jár.

Mértéke a naptári napi (bruttó) jövedelem 70 %-a, amiből csak személyi jövedelemadó-előleg kerül levonásra, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot nem kell fizetni.

GYED

Gyermekgondozási díjra jogosultsághoz a szülést megelőző két éven belül minimum 365 nap biztosítási idő szükséges, amelynek azonban nem kell folyamatosnak lennie.
Fontos változás, hogy 2016. január 1-től a gyermekgondozási díj mellett időkorlátozás nélkül (diplomás gyed folyósítása mellett, az ellátás folyósításának 169. napjától) lehet kereső tevékenységet folytatni.

Az általános szabályok szerint megállapított GYED időtartama: 

  • 2016. január 1. előtti jogosulttá válás esetén legkorábban a CSED, illetőleg az annak megfelelő 168 nap lejártát követő naptól a szülést (a szülőanyától eltérő más jogosult által igénybe vett gyed esetén a jogosultság kezdetét) megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár. 
  • 2015. december 31. utáni jogosulttá válás esetén pedig legkorábban a CSED, illetőleg az annak megfelelő időtartam (168 nap) lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.
  • 2013. december 31-ét követően született ikergyermekek esetén a fentiek szerint megállapított időtartam lejártát követően további egy év.
  • Az úgynevezett „diplomás gyed” a gyermek születésének napjától a gyermek 1 éves koráig jár.

Mértéke a figyelembe vehető (bruttó) jövedelem naptári napi átlagának 70 százaléka, de a maximálisan megállapítható bruttó összeg havonta legfeljebb a mindenkori bruttó minimálbér kétszeresének 70 százaléka lehet. A felsőfokú alapképzésben, felsőfokú szakképzésben vagy felsőoktatási szakképzésben, valamint a szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes bruttó minimálbér 70 %-a, a mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben vagy doktori képzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes bruttó garantált bérminimum 70 %-a.   Ebből a személyi jövedelemadó-előleg, a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulék (magánnyugdíjpénztári tag esetén a magánnyugdíjpénztári tagdíj) kerül levonásra.

GYES

A gyermekgondozási segély (GYES) Magyarországon a családtámogatási rendszer keretein belül alanyi jogon, havi rendszerességgel járó támogatás a gyermek 3. életévének betöltéséig.
Havi összege megegyezik az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével. Az ellátás időtartama szolgálati időnek minősül.

Blaskó Anna
Hr- és munkaügyi szakértő, közgazdász-szociológus
 
Habár életed gyökerestül megváltozik a gyerek születése után, pláne, ha az első babával vagy otthon, de előbb-utóbb véget ér ez az időszak és újra dolgozó nő leszel. Kivéve, ha azon szerencsések (?) közé tartozol, akinek nem kell dolgoznia már soha többé…

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Új Rumini kötetek- nem csak rajongóknak!

Rumini sokak kedvence: mutatjuk a sorozat részeit!

Nem kérdés, hogy a nagyovis és kisiskolás korosztály körében az egyik legnépszerűbb olvasnivaló a Rumini. Van, aki már önállóan olvassa, van, aki esti meseként hallgatja a tengerész egér izgalmas kalandjait. Sőt van, aki így is, úgy is! :) 
Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Sokan mondják, hogy szeptember az új január. A nyári lazulás után sokan motiváltabban érkeznek vissza az edzőtermekbe. Hogy a kezdeti lelkesedés pár hétnél tovább tartson, érdemes szakemberrel konzultálni és konrét célokat meghatározni.
Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Az ősz számos lehetőséget kínál, hogy a gyerekek számára izgalmassá és élvezetessé tegyük ezt az évszakot. Összegyűjtöttem néhány ötletet, amelyek segítenek felfedezni az ősz szépségeit és kihasználni az évszak sajátosságait a családi élmények során.
Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Vannak olyan végzetes mondatok, amit a szülők később megbánnak. Van pár ismétlődő dolog, amit ha gyakran mondunk gyerekeinknek, akkor azzal akár hosszú távon nehezítjük meg a gyerek és a magunk életét is.- Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére