Jelenlegi hely

Kedvenc karácsonyi süteményünk a mézes béles

A Nők Lapjában megjelent receptek alkotják a család szakácskönyvét, amit 1981 óta olyan sokszor lapoztam már, hogy magától kinyílik ha kézbe veszem. A mézes bélest nem csak karácsonykor készítem, mert mindenki imádja és nagyon sokáig eláll frissen ez a különleges és nem drága sütemény. Bátran kezdjen hozzá mindenki. Nem a legkönnyebb fokozat, de érdemes egy kis időt szánni az elkészítésére.

A mézes béles kb. 2 óra alatt készül el, ebből fél óra előkészítés és fél óra pihentetés, majd négy lapot sütünk 10-15 percenként. Mielőtt elkezded, a krémhez szükséges vajat, tejet, tojást legalább egy órával előbb vedd ki hűtőből.

Hozzávalók

Tésztához: 45 dkg liszt, 4 dkg vaj vagy 3 dkg zsír, 15 dkg kristálycukor, 2 evőkanál méz, 2,5 evőkanál tej (lehet kókusztej is), 1 tojás, 1 kávéskanál szódabikarbóna,

A tojást összakeverjük a zsiradékkal, a szódabikarbónával, a mézzel és a tejjel, meg a cukorral.
 

      

Gőz fölött sűrűre főzzük.

      


Még melegen belekeverjük a lisztet és összegyúrjuk. Fél órát pihentetjük.


Közben készítsük el a krémet. 2 dl tejből és 3 kanál búzadarából főzzünk sűrű tejbegrizt. 20 dgk puha vajat és 20 dgk porcukrot habosra keverünk.
Amikor a tejbegríz kihűlt, összekeverjük a vajas cukorral és egy csomag vaníliás cukorral.

            

 

A mézes tésztát négy részre osztjuk, és 1-2 mm vastag lapokat nyújtunk belőlül.

180 fokon halvány barnára sütjük a lapokat.

Amikor a lapok kihűltek, kezdhetjük a rétegezést. Az első lapra kenjük a tejbegrízes krém felét. Következik a második lap.

Savanykás gyümölcs lekvárt kell rá kenni. Lehet keverni is, én 1/3 áfolya és 2/3 cseresznye lekvár keverékét használom. Aztán jöhet a harmadik lap. Erre kenjük a maradék tejbegrízes krémet, A negyedik lappal lefedjük.



Most következik a nyomtatás.
A lapok tetejére helyezzünk súlyokat. Lehet könyveket rakni, egymásra halmozva.
Vigyázzunk, hogy a teteje szép egyenes legyen a süteménynek.



Egy két napig nyomtatjuk, és ezalatt a mézes lapok beszívják a krémeket és a lekvárt. Finom puhák lesznek a lapok és kellemesen összeérnek az ízek. Csokoládémáz kerül a tetejére.

+

Gőz fölött olvasszuk fel a tortabevonó csokoládét. Tegyünk bele egy kiskanál zsírt is, mert attól szép fénye lesz a máznak, illetve könnyebben szeletelhető a sütemény.

Jó sütögetést és jó étvágyat kíván az Imami csapata!


 

Készítette: Miskolcimami - Juli Mami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére