Jelenlegi hely

Természetes festékek húsvétra

A környezetbarát húsvéti készülődés része természetesen az is, hogy a tojásokat természetes anyagokkal festjük színesre.

A húsvéti tojásokat lehet forró vagy hideg módszerrel is festeni. Amennyiben a forró módszert választod, nem kell keményre főzni festés előtt a tojásokat, mert azok ilyenkor a festék-lében főnek meg. A hideg módszert és az előfőzést akkor érdemes választani, ha kisgyerekeket is bevonsz az alkotásba, és fontos a biztonság - olvashatjuk a Tudatos Vásárló írásában.

Festés előtt a tojásokat szappannal és vízzel meg kell mosni, mert a felületükön lévő esetleges zsiradék megakadályozhatja, hogy a festék rögzüljön.

Négy csésze festékhez szükséges:

  • evőkanál, valamilyen zöldfűszer, vagy négycsészényi apróra vágott gyümölcs, esetleg zöldség (részletek alább);
  • 4 csésze víz;
  • két evőkanál ecet, ami a festék tapadását segíti.

(Amennyiben több fűszert, vagy gyümölcsöt használsz fel, a festékeid sötétebb árnyalatúak lesznek.)

Az összetevőket tedd egy lábasba és forrald fel, majd csökkentsd a hőmérsékletet, és a keveréket hagyd állni 15-30 percig. Minél tovább hagyod állni, annál sötétebb színeket kapsz. Ha a forró módszert választod, a nyers tojásokat főzés közben tedd a keverékbe. A hideg módszer esetén vedd le a festékes fazekat a tűzről, hagyd kihűlni, majd szűrd át. Az előre megfőzött tojásokat tedd a festékbe legalább 15 percre, vagy még tovább, ha sötétebb színekre vágysz.

A festés után növényi olajjal bedörzsölheted a tojásokat, hogy puha, bársonyos legyen az érintésük.

A gyerekek zsírkrétával vagy viaszos ceruzával meg is mintázhatják a tojásokat a festés előtt. Kipróbálhatod azt is, milyen, ha egy vagy akár több (befőzéshez használt) gumikarikát teszel a tojásokra: ha a fehér tojásokat gumizod körbe, a gumi alatt megmarad az eredeti szín, de érdekes színhatásokat érhetsz el ha a már megfestett tojást gumizod meg, mielőtt egy másik színt adnál neki.

Színező növények

A zöldség- és gyümölcsalapú festékekkel csodálatos színeket varázsolhatsz a tojásokra, anélkül, hogy ártanál a környezetednek.

Rózsaszín-piros színűre festheted a tojásokat gránátalma levével, vöröshagyma héjával vagy céklával.

Narancs színű festékhez juthatsz, ha zöldhagyma héját vagy paprikát használsz. Sötét narancsszínűre festhetsz chili porral.

Sárga tojásokat készíthetsz narancs vagy citromhéj, reszelt sárgarépa, zellermag, őrölt kömény felhasználásával.

Zöldre fest a spenót, a szárított citromfű, a petrezselyem levelei, a csalán.

Kékes, lilás színt ad a fekete ribizli, a vöröskáposzta, az áfonyalé.

Barna/világos barna festék nyerhető a kaporból, a dió héjából, valamint erős fekete tea segítségével.


Jó készülődést! ;)


Tudatos Vásárlók Egyesülete 2002 óta népszerűsíti az etikus, környezetileg és társadalmilag tudatos vásárlást, életmódot. Sokféle szakmai háttérrel rendelkező csapatuk (közgazdász, mérnök, marketinges, szociológus, jogász, geográfus, antropológus, agrármérnök) mindent megtesz, hogy a környezeti és társadalmi szempontok minél nagyobb szerephez jussanak az egyéni döntéshozatalban.

forrás: tudatosvasarlo.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére