Bárcsak újra ovis lehetnék! - sokaknak ez az első gondolata a XIII. kerületben frissen átadott Meséskert oviról készült fotók láttán. Van, aki szerint igazi sci-fi élmény, mások szerint túlságosan is futurisztikus, megint mások szerint ilyennek kéne lenni minden óvodának. Egy biztos: ilyen óvoda Magyarországon egyelőre nincs máshol.
Elképesztő tervezői és technikai megoldások
Az augusztus 30-án átadott épület Európában is egyedülálló műszaki szinvonalú kivitelezés a legkorszerűbb gépészeti rendszerekkel alacsony energiafogyasztással. Az Óvoda ugyanis passzívház. A XIII. kerületben 2014-ben - szintén önkormányzati beruházásban - épült már egy 100 lakásos passzívház, ami szintén egyedülállónak számít a maga kategóriájában, a most átadott épülettel pedig egy újabb leg-et sikerült elérni: a Meséskert Tagóvoda az első legnagyobb passzív minősítésű közösségi épület Magyarországon. A rendszer több, mint hússzor annyi energiát takarít meg, mint amennyi egy hasonló nagyságú hagyományos épület üzemeltetéséhez szükséges. - írja a budapest13.hu
A három rétegű hő és hangszigetelt nyílászárók, a légmentesen záródó biztonsági üveg gondoskodik a minimális hőveszteségről. A belső levegő hőmérséklete télen-nyáron közel állandó lesz, így a gyerekek közérzetét nem befolyásolja majd a külső hőmérséklet változása. Az állandó friss, szűrt levegő utánpótlása biztosítja az épületben a pollen és allergiamentes levegőt, emellett az ovi két végén egy-egy elektroszmog elleni védőberendezést is elhelyeztek. A penész, ami sok más helyen örök probléma, itt eleve megoldott: a folyamatos légcsere szabályozza a relatív nedvességtartalom szintjét, csökkenti a párakicsapódást, így a penészesedés veszélyét. A kellemes közérzethez még ablak nyitásra sincsen szükség, de a huzamos tartózkodású helyiségekben természetesen nyithatóak az ablakok.
Egyedi forma
Az épület formai kialakítása sem hétköznapi: felülről nézve pont úgy fest, mint egy hatalmas formakereső játék három geometria formával (egy háromszöggel, négyzettel és körrel) a tetején. Természetesen a formák sem csak dísznek vannak, ezek vezetnek végig a földszintig és teszik világossá az épültetet, függőleges kapcsolatot teremtve a tetőterasszal. A tetőterasz egyedi kialakítású része az épületnek, ötödik homlokzataként működik. Legnagyobb előnye, hogy itt bármikor biztonságosan, árnyas helyen tudnak játszani, pihenni, vagy tornázni a gyerekek. A terasztető véd a túlzott nyári felmelegedéstől is, árnyékol és esős idő esetén is lehetőséget ad kinti tevékenység megtartására. A tetőkerten és az udvaron, modern burkolatok, nagy játszóterek és homokozók vannak, mellettük pedig még egy tetőkerti színpad is helyet kapott.
Tágas belső
A belső tér legalább annyira meggyőző, mint a tetőterasz: a faldekorációt az egész épületben grafikus tervezte. Az épületben kényelmesen elfér 16 csoport, 2 tornaterem, 3 fejlesztőszoba, amiből egy a logopédiának, egy az autista gyerekeknek van fenntartva, sószoba, külön konyha, mosókonyha, stb. A külső kerthez a földszinti termeknek közvetlen kertkapcsolata van, itt természetesen szintén van játszótér kialakítva, rengeteg fával és árnyékolóval. Mindenhol automata öntözőrendszer működik, és persze teljeskörűen akadálymentesített az egész épület. A csoportszobák felülvilágított öltöző-mosdó-közlekedő térből nyílnak. A folyosókat mágneses festékkel festették ki, ide kerülhetnek ki a gyerekek rajzai, és minden más, óvodai díszítő elem.
Biztonságos, környezetbarát
A helyiségek világítása a külső fény vezérlésével energiatakarékos LED-es lámpákkal történik. Az épületbe nincs bevezetve a gáz, így a szénmonoxid mérgezés és a robbanásveszély kizárható. További érdekesség, hogy az épületnek - a szennyvízen kívül- nincs semmilyen káros anyag kibocsátása.
Nézzük meg egyben az egészet!
Forrás és képek: www.budapest13.hu
Budapestimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges