Jelenlegi hely

Mesterségek Ünnepe

A hazai hagyományőrzés és nemzetközi kézművesség fesztiválja 30. évfordulóját ünnepli. A rendezvény fő témája idén a játék, díszvendég Üzbegisztán, de számos további országból is érkeznek kézműves mesterek, ezzel is jelezve a fesztivál megújulását a jubileum alkalmából.

A Népművészeti Egyesületek Szövetsége először 1986-ban szervezte meg a fesztivált, ahol a hazai kézműves szakma legjobbjai mutatkozhattak be. A fesztivál helyszíne évekig a Tóth Árpád sétány volt, majd a népművészek lassan birtokba vették a Budai Várat, s színpadi programokkal, gyerekjátszókkal bővítve vált a nyár egyik kiemelt eseményévé, kihagyhatatlan családi programmá a Mesterségek Ünnepe. A Várban zajló építkezések miatt idén a megszokotthoz képest kissé módosult helyszínen ünnepelnek a népművészet kedvelői, de a Savoyai Terasz, a Hunyadi Udvar, a Halászófiú Terasz, a Keleti Felvezető Sétány, a Rondella, az Újvilág Kert és a Sikló utca a továbbiakban is otthont ad a rendezvénynek.

A fesztivál évek óta vendégül lát külföldi kézműveseket is, idén pedig minden eddiginél több, 11  országból érkeznek résztvevők, tehát egy igazi nemzetközi kézműves fesztivállal ünnepelhetjük a jubileumot. A 30. Mesterségek Ünnepe kiemelt vendége ezúttal Üzbegisztán lesz, de mesterek érkeznek Kínából, Indiából, Jakutföldről, Törökországból, Spanyolországból, Moldáviából, Kirgizisztánból, Kazahsztánból, Tadzsikisztánból, Türkmenisztánból is, hogy alkotásaikkal elkápráztassák a budapesti fesztivál látogatóit.

„Az elmúlt években nagyon sok helyen vendégeskedtünk a magyar népművészet képviselőivel a világban, így számos partnerszövetséggel ápolunk kitűnő kapcsolatot. Akik az előző évben Budapesten vendégeskedtek, szinte mindannyian jelezték, hogy szívesen jönnének újra a fesztiválunkra, ami nekünk igazán megtisztelő – meséli Igyártó Gabriella, a Népművészeti Egyesületek Szövetségének vezetője, a fesztivál főszervezője. – „Így idén egyértelműen arra az elhatározásra jutottunk, hogy a jubileumot egy igazi nemzetközi népművészeti fesztivállá varázsoljuk, hogy a magyar népművészek munkáinak megismerése mellett a világba is ki tudjanak tekinteni a látogatóink. A következő években pedig tovább szeretnénk nyitni ebbe az irányba, természetesen a saját értékeink folyamatos megőrzése és bemutatása mellett.”

A rendezvény fő témája idén a játék, részben népi játékok tárgyi kultúrájának bemutatása játékkészítő mesterek segítségével, másrészt hagyományőrző játékok, művészeti előadások programszerű, illetve interaktív formában történő bemutatásával. Lesznek vásári bábosok, komédiások, utcaszínházi bemutatók, a gyerekeknek hagyományőrző, illetve kézügyességet fejlesztő népi játékok, hangszerbemutatók, táncházak, de mesék, zenék, bábszínházi előadások is. A néptáncegyüttesek műsorában is fontos szerepet kapnak a népi játékok, az esti színpadi produkciók pedig idén is különleges zenei és látvány-élményeket ígérnek majd az érdeklődőknek.

Kiemelt koncertélmények: a legendás Sebő együttes nagykoncertje, Palya Bea és Szokolay Dongó Balázs duettkoncertje, a Téka Zenekar, a Parno Graszt, Szalóky Ági koncertje. Az Állami Népi Együttes különleges divatbemutatóval egybekötött táncelőadással készül, és lesz újragondolt viselet is Hrivnák Tünde divattervező bemutatóján.

A gyermekeket több helyszínen is kézműves program várja, kipróbálhatják egyebek mellett a fonást, nemezelést, rongybabakészítést, külön Babajátszó várja a legkisebbeket, az ősi formavilággal pedig a MintaKINCStár programja ismerteti meg az érdeklődőket a Budapesti Történeti Múzeum kertjében.

A résztvevő 52 népművészeti egyesület közel 100 játékműhellyel, játszóházzal várja a látogatókat. A Mesélő Mesterek programsorozaton olyan népművészekkel lesz beszélgetés, akik mind a 30 fesztiválon részt vettek.

Augusztus 20-án 15 órakor lesz a hagyományok szerint a kenyéráldás a Szent István-szobornál: Budavár polgármestere Nagy Gábor Tamás mond beszédet, kenyéráldást oszt Fejes Csaba, a Mátyás-templom káplánja. A műsorban közreműködik: Szalóky Ági (ének), Szokolay Dongó Balázs, Havasréti Pál (zenészek)

Időpont: 2016. augusztus 18-21., 10.00-21.00
Helyszín: Budapest 1014, Budavári Palota

A fesztivál hírei folyamatosan frissülnek:

www.mestersegekunnepe.hu

https://www.facebook.com/mestersegekunnepe

Forrás: http://augusztus20.kormany.hu/mestersegek-unnepe

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére