Jelenlegi hely

Leukémiás gyerekek lelki támogatása: hogyan segíthetsz szülőként?

A leukémiás gyerekek diagnózisa hatalmas érzelmi kihívás a család minden tagja számára. Szülőként létfontosságú szerepünk van abban, hogy támogassuk gyermekünket ebben a nehéz időszakban, és segítsünk számára megteremteni az érzelmi stabilitást. Az alábbi tanácsokkal szeretnénk segíteni abban, hogy miképp lehetsz ott támaszként gyermeked mellett a diagnózis feldolgozása során és a kezelések alatt.

Hogyan magyarázzuk el a diagnózist leukémiás gyerekek számára?

A gyermekkori leukémia tünetei felismerését követően a gyermek akkor eszmél rá, hogy valami fontos dolog történik, amikor nem érzi már annyira jól magát, esetleg látja, hogy a szülei tanácskoznak az őt kezelő orvosokkal. A leukémiás gyerekek ekkor esetlegesen fellépő félelmét, aggodalmát azzal enyhíthetjük, hogyha már a kezdetektől őszintén, az életkoruknak megfelelően beszélünk velük a betegségükről, és megadjuk számukra a megfelelő tájékoztatást.

  • 2 és 5 éves kor között: a gyerekek egyszerű, alapvető információkat igényelnek azzal kapcsolatban, hogyan változik meg a mindennapi életük. Náluk elég lehet az is, ha annyit tudnak, hogy betegek, és gyógyszerre van szükségük ahhoz, hogy meggyógyuljanak. Emellett fontos, hogy tudják, nem ők tehetnek a betegségükről, és az nem fertőző. Kisebb leukémiás gyerekek számára elegendő annyi, hogy „beteg vagy, és az orvosok segítenek, hogy meggyógyulj.” A könnyen érthető szavak csökkentik a szorongást.
  • 6-12 éves kor között: nekik már lehet saját elképzelésük arról, hogy mi a rák, így akár meg is kérdezhetjük őket, hogy mit gondolnak, tudnak róla. Velük a kór nevét, kezelés módját is megoszthatjuk, illetve azzal kapcsolatban is informáljuk őket, hogy milyen változások várhatók emiatt az iskolai és a szabadidős tevékenységeikben. Emellett a kérdéseik, érzéseik megosztása is segíthet feldolgozni nekik a helyzetet.
  • 12-18 évesek: ők már az összetettebb információkat is megértik, és jó ha, lehetőséget kapnak arra, hogy részt vegyenek a kezelésükkel kapcsolatos kérdésekben. Ezenfelül a diagnózist és a kezelésükre vonatkozó tájékoztatást jó, ha az egészségügyi szakemberektől hallják.

Ha még részletesebben érdekel a téma, akkor olvasd el korábbi bejegyzésünket, ahol arról írtunk még mélyebben, hogyan beszélj a rákról gyermeked életkorától függően.

Hogyan támogassuk a kezelések során a leukémiás gyerekeket?

A kezelések során felmerülhet, hogy a leukémiás gyerekek szoronganak, félnek, azonban szülőként ezen többféle módon is segíthetünk, és a következő technikákkal megpróbálhatjuk könnyebbé tenni számukra az orvosi beavatkozások elviselését:

  • Döntési lehetőség adása: ha lehetőséget biztosítunk számukra, hogy döntéseket hozzanak, például megkérdezhetjük, hogy apával vagy anyával szeretne-e bemenni a kezelőszobába.

  • Előzetes tájékoztatás: a kezelés előtt egyszerűen és nyíltan elmagyarázva, mire számíthatnak, csökkenthetjük a várakozás okozta feszültséget.

  • Figyelemelterelés: mesék, kedvenc történetek és játékok, valamint relaxációs technikák, mint a mély légzés, segíthetnek enyhíteni a kezelések okozta szorongást.

A lelki támogatás mellett pedig tápláló ételekkel is segíthetünk a leukémiás gyerekeknek abban, hogy könnyebben vészeljék át a kezeléseket.

Érzelmi támogatás leukémiás gyerekek számára a kezelés után

A szülői támogatás alapvető az érzelmi egyensúly megőrzésében. A szülők hozzáállása nagy hatással van a leukémiás gyerekek lelki stabilitására, így érdemes figyelni a saját érzelmi állapotunkra is.

  • Biztosítsuk róla, hogy ügyes volt: mondjuk el neki, hogy jól csinálta végig a kezelést, még ha egy kicsit nehezen viselte is a helyzetet.
  • Beszéljünk a történtekről: ha tisztázzuk a kezelés után történteket, akkor elkerülhetjük a félreértéseket, és a jövőbeli alkalmakra már több információval rendelkezhet a gyermek.
  • Az érzelmek: bátorítsuk arra a leukémiás gyerekeket, hogy beszéljenek érzéseikről.

Mikor kérjünk szakértői segítséget leukémiás gyerekek érzelmi támogatásához?

Egy pszichológus segítsége nem csupán a gyermeknek, hanem a család egyéb tagjainak is fontos lehet, amikor ilyen nehéz időszakon mennek át. Viszont a leukémiás gyerekek esetében mindenképp szakértői segítségre lehet szükség, ha állandóan szomorúnak érzi magát, lehetetlen megvigasztalni, bántja magát vagy másokat, különösen ingerlékeny, nem hajlandó bevenni a gyógyszereket, visszautasítja a kezeléseket, elszigetelődik, vagy pedig alvási problémái vannak.

A leukémiával és daganatos megbetegedéssel élő gyermekek gyógyulását te is segítheted. Így arra kérünk, ha teheted, akkor támogasd te is a kis betegek felépülését!

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére