Jelenlegi hely

Kert a Múzeumban – Múzeum a Kertben

Gyümölcsfák, díszcserjék, gyógy-és fűszernövények a múzeumban! A Szépművészeti Múzeum Ión udvarán lévő kertet azzal a szándékkal hozták létre és fejlesztik tovább, hogy a látogatók a zajos városi létből kissé kiszakadva a képek szemlélése mellett élményszerűen ismerkedhessenek meg a középkori Európa kertkultúrájának mára kissé feledésbe merült értékeivel.

A Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményei bővelkednek olyan műtárgyakban, amelyeken kertet idéző növényeket: fák, gyümölcsök vagy virágok csoportjait látjuk. A Szépművészeti Múzeum új állandó kiállítása egyedülálló módon nem műtárgyakat mutat be, hanem növényeket: gyümölcsfákat, díszcserjéket, gyógy-és fűszernövényeket.

Egy múzeumlátogatás során ritkán figyelünk fel a régi, vallásos célzattal készült műveken látható természeti motívumokra. Sokszor csak egy tájrészlet, gyümölcsök vagy néhány apró virág utal a középkori kolostorok gazdag kertkultúrájára, amely összetett módon szakrális és hétköznapi célokat is szolgált. 

Léteznek olyan kertek is, amelyek egy kolostor épületegyüttesébe integrálva, a kerengő által határolt négyszögletes térben kaptak helyet. Ezek a kertek inkább szimbolikus jelentőséggel bírtak, középen az élet kútját szimbolizáló tiszta vízű kúttal, apró ágyásokkal, nagy műgonddal nevelgetett fákkal és cserjékkel. E szűkebb értelemben vett zárt kertek négyes osztatúak voltak, utalva a négy évszakra, a négy paradicsomi folyóra, vagy akár a négy világtájra.

A négy ágyás az évszakoknak megfelelően borult virágba és fonnyadt el, állandóan emlékeztetve a szemlélőt az élet örök körforgására. Egyáltalán nem törekedtek az elmúlás jeleinek folyamatos eltüntetésre, hagyták, hogy az ágyások akár az év felében üresen álljanak, bölcsen belátva, hogy minden élőnek szüksége van pihenésre. Ezért a kolostorkert a szemlélődő elmélkedés és az imádság helyszíne is volt.

A sok növény fajtanemesítési programja szintén a kolostorkertekben kezdődött. A középkori botanikusoknak köszönhetjük a népi gyógyászatban használt növények gyógyhatásának első szakszerű leírását, a különböző teák, főzetek, borogatásra, sebgyógyításra használt szerek rendszerezését és továbbfejlesztését, de a rettenetes járványos megbetegedések terjedésének és megfékezésre szolgáló első higéniai megfigyelések leírását is.

A Szépművészeti Múzeum Ión udvarán lévő kertet azzal a szándékkal hozták létre és fejlesztik tovább, hogy a látogatók a zajos városi létből kissé kiszakadva a képek szemlélése mellett élményszerűen ismerkedhessenek meg a középkori Európa kertkultúrájának mára kissé feledésbe merült értékeivel.

Szépművészeti Múzeum
1146 Budapest, Dózsa György út 41.

Forrás

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére