Jelenlegi hely

Hímesnap a Néprajzi Múzeumban - Tavaszi szél élményt áraszt! 

Húsvéti programnapot tart április 12-én a Néprajzi Múzeum, a Hímesnap részeként több mint 30 program, egyebek mellett kézműves foglalkozások, tematikus tárlatvezetés és különleges filmválogatás várja az érdeklődőket.

Több mint 30 program 0-100 éves korig a húsvét jegyében.

Miért éppen tavasszal ünnepeljük a húsvétot? Gyökereit a történelem előtti időkben találjuk: a természet tavaszi éledésével az emberek a termékenységet, az újjászületést köszöntötték. Lelkiségben ezt szimbolizálja Jézus kereszthalála és harmadnapra történő feltámadása ugyanúgy, mint az életet rejtő tojás, a tisztító víz vagy a szaporaságáról ismert nyuszi. 

Egy ünnep attól válik számunkra személyessé és különlegessé, hogy az azt megelőző időszak készülődéssel, ráhangolódással telik.

A közös tevékenység alkalmat teremt a beszélgetésekre, élményt és tudást ad a gyerekeknek, az alkotás örömén keresztül az egész család közelebb kerülhet ehhez a sokszínű ünnephez, annak talán kevéssé ismert, ma is élő hagyományaihoz. 

Ennek alkalmából a Néprajzi Múzeum április 12-én fergeteges húsvéti programnapot tart, ahol mindez megvalósulhat! 

A gyerekeket izgalmas mesék és játékos kalandok várják: Zsuzsi néni mesekosarából nyúlfarknyi történetek bújnak elő, ahol vajaspánkók gurulnak világgá, sündisznók és nyulak kelnek versenyre. Az interaktív vásári mesemondás pedig a Székelyek kiállításban repíti el a résztvevőket egy különleges utazásra – vajon befér-e egy tizenkétfejű sárkány bal térde a múzeumba?

Emellett a legkisebbeket írókázás, locsolóvers-faragás és egy izgalmas tojásgyűjtés is várja, ahol Barka cica és Buga kutya, a gyűjteményi kiállítás házi kedvencei is segítenek a keresésben. 

A felnőttek sem maradnak program nélkül! Az olyan kézműves foglalkozások mellett, mint tűnemezelés, vagy magbomba készítés, számos előadás és tematikus tárlatvezetés segíti az érdeklődőket a húsvéti népszokások megismerésében. Milyen textíliák tartoztak az ünnepi készülődéshez? Hogyan keveredtek a keresztény és az ősi hiedelmek a Volga-vidéken? Milyen kerámiák kapcsolódnak a húsvéti ünnepkörhöz, és milyen szimbólumokat rejt a díszítésük? Ezekre és még sok más izgalmas kérdésre is választ kaphatnak a Múzeumba látogatók. 

Vajon miért házasodtak többen Magyarországon a covid idején, mint más országokban?

Mi történt a múzeumokkal, amíg hónapokig zárva tartottak a pandémia idején? A koronavírus világjárvány hatását elemző két frissen megjelent könyv és az ahhoz kapcsolódó beszélgetés emlékeztet arra, milyen az, amikor nem élhetjük meg hagyományainkat a megszokott rend szerint, nem lehetünk együtt szeretteinkkel, és az ünnep elveszíti közösségi erejét. A bemutatón Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője is megosztja gondolatait az időszakról.  

A hagyományok még közelebb kerülnek az érdeklődőkhöz egy különleges filmválogatás révén, amely a tavaszi ünnepkör szokásaiba enged bepillantást. A kiszehajtás, a búzaszentelés, a zöldágjárás és a locsolás formái elevenednek meg a filmvásznon. 

Tavaszi frissességet hozhat továbbá az EthnoEco növény- és magcsere eseménye, Weiner Sennyey Tibor költő a méhek és az ember őskortól napjainkig tartó egyetemes történetéről, a méhészet művészetéről szóló bemutatója. Közben a nap hangulatáról a Folk on 45 koncertje, egy vidám táncház, valamint egész napos citeraelőadások gondoskodnak, hogy a húsvéti készülődés igazán örömteli és mozgalmas legyen. 

Néprajzi Múzeum
1146 Budapest, Dózsa György út 35.

Forrás

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Maxoljuk ki a kávézást!

Maxoljuk ki a kávézást!

Gratulálunk mindenkinek, aki sikeresen teljesítette a nagy húsvéti kihívást: takarítás, sütés-főzés, dekorálás, ajándékvásárlás, bájolgás a rokonokkal. És arra gondoltunk, a tipikus háziasszonynak most pont úgy hiányzik valami jó kis háztartási hack, mint egy nekifutásból hátbavágás. Így a héten arra adunk tippeket, hogyan találhatunk több élvezetet a hétköznapok legegyszerűbb élvezetében: a kávézásban. Mert kávézni jó, pláne, ha valaki szereti.
A digitalizáció változásával az agyunk is jelentősen változott

A digitalizáció változásával az agyunk is jelentősen változott

Nálatok sem csúszik le a kötelező olvasmány, mint kerék az olajos lejtőn? Nem véletlen! Megváltozott a gyerekeink agya a miénkhez képest: nem is egy területen és nem is keveset. Csak az elvárások nem változtak. 
Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Április 1-je a tréfák és nevetés napja., Mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekeket is bevonjuk, mint egy kis családi móka?
Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Az Űrhajózás Világnapját minden évben április 12-én ünneplik, mivel ezen a napon, 1961-ben Jurij Gagarin szovjet űrhajós elsőként repült a világűrbe a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Ez a nap remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzétek a világűr csodáit!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére