Jelenlegi hely

Csodálatos cirkuszvilág – Cirkusztörténeti kiállítás

Az interaktív cirkusztörténeti kiállításon minden nap cirkuszi artistaművészek és muzeológusok fogadják az érdeklődőket. Bárki számára kipróbálható a balanszrúd-emelés, virtuális kötéltáncolás, egyensúlyozás deszkán, zsonglőrözés, akrobata építőjáték, levéltári kutatójáték. A legkisebbeket a cirkuszi mesesarokban a Bubu Manócirkusz és a Tintaló Társulás „Porond csillagai” diafilm varázsolja el.

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ rendezésében, a XV. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál keretében nagyszabású cirkusztörténeti kiállítás várja a látogatókat a Vajdahunyadvárban. A nemzetközi tárlat különleges relikviákat és produkciókat mutat be.

Először láthatóak együtt a magyar artistaművész családok és dinasztiák különleges artista relikviái és történetei, hazai világszám produkciók és történeti dokumentumok, valamint a cirkuszi képzőművészet és filmművészet jeles alkotásai.

A cirkuszvilág látható csodáihoz számtalan átélhető élmény társul: 100 éves körhinta, múzeumpedagógiai játékok, virtuális kötéltáncolás és csoportos cirkuszpedagógia, hogy bárki felfedezhesse magában rejtett artista – vagy éppen cirkuszi muzeológus – képességeit.

Ugyancsak első alkalommal nyílik találkozási lehetőség a hazai közönség számára a nemzetközi cirkuszi örökség legkiválóbb külföldi gyűjtőivel, gyűjteményeivel és múzeumaival, illetve először tekinthetnek be a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum gyűjteményeibe és tudományos munkájába is.

A tárlaton régi és jelenkori cirkuszi tárgyak, rekvizitek, kosztümök, plakátok, fotók, filmek, dokumentumok és azokhoz kapcsolódó személyes történetek, érdekességek és cirkuszi „legek”, sőt még képzőművészeti alkotások is szerepelnek. A bemutatásra kerülő páratlan cirkuszi relikviákkal a nagyközönség számára is megismerhetővé válnak a cirkuszvilág csodái, a cirkuszi előadóművészet látható és láthatatlan értékei, a porondon és a porondon túli bámulatos valóságok – valamint mindezek történeti múltja, változása és fejlődése a régmúlttól egészen napjainkig.

A résztvevő nemzetek saját cirkusztörténeti kincseiből rajzolódik ki a sokszínű nemzetközi cirkusztörténet: az a csodálatos cirkuszvilág, amelyben a magyar nemzet cirkuszművészete rendkívüli értéket képvisel és éppen ezért kiemelkedő helyet foglal el.

Egész napos cirkuszi programok

Családi nap

2024. február 25-én, vasárnap 10:00 – 17:00:

Tintaló cirkuszi előadások, artistaművész találkozók és bemutatók, interaktív játékos cirkuszi programok, keresztrejtvényfejtő vetélkedő, Cirkusztestvérek filmklub.

Regisztráció nélkül, múzeumi belépőjeggyel látogatható.

Záróprogram

2024. február 29-én csütörtökön 17:00 – 20:00:

Összművészeti zsonglőr-est artistaművészek és a Fővárosi Nagycirkuszi tánckara közreműködésével, az „Átmentem” fotópályázat közönségszavazás eredményhirdetése.

Regisztráció nélkül, ingyenesen látogatható.

Kiállítási programok

Cirkuszpedagógia diákcsoportoknak:
2024. február 1. és 29. között, keddtől péntekig 11:00 és 14:00 kezdettel 10-18 éveseknek szóló, 60-90 perces interaktív csoportos cirkuszpedagógiai foglalkozásokat tartunk a Fővárosi Nagycirkusz, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum és az Inspirál Cirkuszközpont szervezésében.

Témák: cirkusztörténet, cirkuszi drámajáték, zsonglőrözés, felelős cirkuszi állattartás és cirkuszi filmklub.

Cirkusztörténet: február 20., 27. keddenként
Cirkuszi drámajáték: február  21., 28. szerdánként
Zsonglőrözés: február 22., 29. csütörtökönként
Felelős cirkuszi állattartás: február 23. pénteken
Cirkuszi filmklub: Halász Glória „Cirkusztestvérek” című filmjének feldolgozása, keddtől péntekig bármikor igényelhető.

A megadott napokon 11.00 és 14.00 órai kezdést javaslunk, de ettől eltérő, egyeztetett kezdési időpontra is van lehetőség.

Célcsoport: 10-18 évesek, felső tagozatos általános iskolások és középiskolások
A foglalkozás időtartama: 60-90 perc
A foglalkozások ingyenesek, diák múzeumi belépőjegy megváltásával vehetők igénybe.

A regisztrációt és a jelentkezési lapot a tanulas@mmgm.hu e-mail címre várjuk.

Tárlatvezetés: Minden vasárnap 11:00 és 15:00 órai kezdettel, Joó Emese és Szonday Szandra vezetésével. (2024. február 4, 11, 18, 25.)
Regisztráció nélkül, múzeumi belépőjeggyel látogatható.

Nyitva: 2024. január 11. – február 29., keddtől vasárnapig 10:00 – 17:00
Helyszín: Városliget, Vajdahunyad vára, Magyar Mezőgazdasági Múzeum

Forrás: ITT és ITT

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére