Jelenlegi hely

Csodálatos cirkuszvilág – Cirkusztörténeti kiállítás

Az interaktív cirkusztörténeti kiállításon minden nap cirkuszi artistaművészek és muzeológusok fogadják az érdeklődőket. Bárki számára kipróbálható a balanszrúd-emelés, virtuális kötéltáncolás, egyensúlyozás deszkán, zsonglőrözés, akrobata építőjáték, levéltári kutatójáték. A legkisebbeket a cirkuszi mesesarokban a Bubu Manócirkusz és a Tintaló Társulás „Porond csillagai” diafilm varázsolja el.

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ rendezésében, a XV. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál keretében nagyszabású cirkusztörténeti kiállítás várja a látogatókat a Vajdahunyadvárban. A nemzetközi tárlat különleges relikviákat és produkciókat mutat be.

Először láthatóak együtt a magyar artistaművész családok és dinasztiák különleges artista relikviái és történetei, hazai világszám produkciók és történeti dokumentumok, valamint a cirkuszi képzőművészet és filmművészet jeles alkotásai.

A cirkuszvilág látható csodáihoz számtalan átélhető élmény társul: 100 éves körhinta, múzeumpedagógiai játékok, virtuális kötéltáncolás és csoportos cirkuszpedagógia, hogy bárki felfedezhesse magában rejtett artista – vagy éppen cirkuszi muzeológus – képességeit.

Ugyancsak első alkalommal nyílik találkozási lehetőség a hazai közönség számára a nemzetközi cirkuszi örökség legkiválóbb külföldi gyűjtőivel, gyűjteményeivel és múzeumaival, illetve először tekinthetnek be a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum gyűjteményeibe és tudományos munkájába is.

A tárlaton régi és jelenkori cirkuszi tárgyak, rekvizitek, kosztümök, plakátok, fotók, filmek, dokumentumok és azokhoz kapcsolódó személyes történetek, érdekességek és cirkuszi „legek”, sőt még képzőművészeti alkotások is szerepelnek. A bemutatásra kerülő páratlan cirkuszi relikviákkal a nagyközönség számára is megismerhetővé válnak a cirkuszvilág csodái, a cirkuszi előadóművészet látható és láthatatlan értékei, a porondon és a porondon túli bámulatos valóságok – valamint mindezek történeti múltja, változása és fejlődése a régmúlttól egészen napjainkig.

A résztvevő nemzetek saját cirkusztörténeti kincseiből rajzolódik ki a sokszínű nemzetközi cirkusztörténet: az a csodálatos cirkuszvilág, amelyben a magyar nemzet cirkuszművészete rendkívüli értéket képvisel és éppen ezért kiemelkedő helyet foglal el.

Egész napos cirkuszi programok

Családi nap

2024. február 25-én, vasárnap 10:00 – 17:00:

Tintaló cirkuszi előadások, artistaművész találkozók és bemutatók, interaktív játékos cirkuszi programok, keresztrejtvényfejtő vetélkedő, Cirkusztestvérek filmklub.

Regisztráció nélkül, múzeumi belépőjeggyel látogatható.

Záróprogram

2024. február 29-én csütörtökön 17:00 – 20:00:

Összművészeti zsonglőr-est artistaművészek és a Fővárosi Nagycirkuszi tánckara közreműködésével, az „Átmentem” fotópályázat közönségszavazás eredményhirdetése.

Regisztráció nélkül, ingyenesen látogatható.

Kiállítási programok

Cirkuszpedagógia diákcsoportoknak:
2024. február 1. és 29. között, keddtől péntekig 11:00 és 14:00 kezdettel 10-18 éveseknek szóló, 60-90 perces interaktív csoportos cirkuszpedagógiai foglalkozásokat tartunk a Fővárosi Nagycirkusz, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum és az Inspirál Cirkuszközpont szervezésében.

Témák: cirkusztörténet, cirkuszi drámajáték, zsonglőrözés, felelős cirkuszi állattartás és cirkuszi filmklub.

Cirkusztörténet: február 20., 27. keddenként
Cirkuszi drámajáték: február  21., 28. szerdánként
Zsonglőrözés: február 22., 29. csütörtökönként
Felelős cirkuszi állattartás: február 23. pénteken
Cirkuszi filmklub: Halász Glória „Cirkusztestvérek” című filmjének feldolgozása, keddtől péntekig bármikor igényelhető.

A megadott napokon 11.00 és 14.00 órai kezdést javaslunk, de ettől eltérő, egyeztetett kezdési időpontra is van lehetőség.

Célcsoport: 10-18 évesek, felső tagozatos általános iskolások és középiskolások
A foglalkozás időtartama: 60-90 perc
A foglalkozások ingyenesek, diák múzeumi belépőjegy megváltásával vehetők igénybe.

A regisztrációt és a jelentkezési lapot a tanulas@mmgm.hu e-mail címre várjuk.

Tárlatvezetés: Minden vasárnap 11:00 és 15:00 órai kezdettel, Joó Emese és Szonday Szandra vezetésével. (2024. február 4, 11, 18, 25.)
Regisztráció nélkül, múzeumi belépőjeggyel látogatható.

Nyitva: 2024. január 11. – február 29., keddtől vasárnapig 10:00 – 17:00
Helyszín: Városliget, Vajdahunyad vára, Magyar Mezőgazdasági Múzeum

Forrás: ITT és ITT

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére