Ezen a napon nyílik meg az egyedülálló gótikus szoborleletet és a magyar-Anjou címeres selyem trónkárpitot bemutató felújított kiállítás, amelyben az érdeklődők izgalmas vezetéseken kívül egy rendhagyó színjátékot is láthatnak. A nap során olyan különleges műtárgyakkal is megismerkedhetnek a látogatók mint a már a városegyesítést megelőzően is használt nyomdagép, amelyet ki is próbálhatnak.
A múzeumi forgatagban állomásról állomásra haladva a különböző korszakokat megelevenítő kézműves foglalkozásokon, a divathoz, építészethez kapcsolódó bemutatókon, tárlatvezetéseken vehetnek részt a látogatók.
A Mare Temporis hagyományőrző csapatának segítségével találkozhatunk és beszélgethetünk egy Mária Terézia korabeli hölggyel, egy 1848-49-es nemzetőrrel, egy reformkori párral piacra mehetünk, valamint szóba elegyedhetünk egy századfordulós társasággal is.
Többek között arra is fény derül, hogy milyen volt a főváros az egyesítés évében, vagy éppen kipróbálható egy közel 200 éves nyomdagép – sőt a korabeli a divat is terítékre kerül. Mindezekkel játékos formában, a látogatók bevonásával, kreatív, alkotói folyamatok keretében ismerkedhetnek meg. Vagy éppen részt vehetnek rövid tárlatvezetéseken, amelyeknél a legkülönfélébb témák kerülnek előtérbe – például többet megtudhatunk a honfoglaló magyarokról, Árpád- és török kori kincsleletekről, a késő középkori kerámiaművességről vagy éppen a legendás Kána faluról.
A megújult kiállítás további „sztárjai”, a gótikus szoborleletek is reflektorfénybe kerülnek: a Szoborhistóriák című, rendhagyó színházi előadáson életre kelnek a múzeum szenzációs relikviái korabeli élőzenével, előadóművészettel, középkori vásári színjátékkal, miközben betekintést nyerhetünk a leletegyüttes és a korszak történetébe. A szobrokat Egyed Brigitta színész és bohóc szólítja meg, hol gúnyolódik rajtuk, hol viccet csinál belőlük, esetenként mély beszélgetésbe is elegyedik velük.
Az egésznapos mulatságból nem maradhat ki a zene sem: a Kackiás verklis igazi századfordulós hangulatot varázsol a budai Várba, de annak sem kell aggódnia, aki modernebb zenei hangzásra vágyik, ugyanis Szabó Balázs-szólókoncerttel is készülnek a szervezők.
Egész napos programok
- Működésben a sajtó - Nyomtass várost! / Vándornyomdászunk segítségével kipróbálható a közel 200 éves nyomdagépünk
- Fegyvermustra - a nyílvesszőtől a golyóbisig / Ismerkedj meg a különböző fegyverek fejlődéstörténetével, amelyek a középkortól meghatározták a magyar történelem fontos összecsapásainak harcmodorát!
- Élő történelem - A Mare Temporis hagyományőrző csapatának segítségével találkozhatunk és beszélgethetünk egy Mária Terézia korabeli hölggyel, egy 1848-49-es nemzetőrrel, egy reformkori párral piacra mehetünk, és szóba elegyedhetünk egy századfordulós társasággal.
Kreatív kézműves programok:
- Ékszerkészítés az újrahasznosítás jegyében molinóból
- A pesti retró divat: öltöztetős baba textilből női divatfigurákra
- Multikulti-kockák: mértani testekből alkotunk budapesti fotók segítségével kockát, játékot
- Közösségi programok:
- Fonalgrafikus közösségi alkotás a sokszínű Budapestről - Gyere, és hozzuk létre együtt Budapest identitását Budapest Napján!
- Budapesti film-kockák - Játssz, és gondold újra! - közösségi játék budapesti filmekről, zenékről
Tárlatvezetések, előadások
11:30 Csillagok a holló udvarában - asztrológia Mátyás király korában (45 perc)
A FÉNY ÉS ÁRNYÉK kiállításban egymást követő mini vezetések:
- 12:50 Kincsleletek az Árpád-korban és a török korban
- 13:10 Későközépkori kerámiaművesség
- 13:30 "Budapest fürdőváros" - régen és most
- 14:10 Középkori kézművesség Budán
- 14:30 Az Árpád-kori Kána falu
Újranyílik a Gótikus szoborlelet és a magyar-Anjou kárpit kiállítás
11:20 A magyar-Anjou trónkárpit csodálatos története / előadó: B. Nyékhelyi Dorottya, régész, főmuzeológus
11:45 A szenzációs gótikus szoborlelet / előadó: Takács Ágoston, a Középkori Kőtár gyűjteményvezetője, régész, muzeológus
Előadások újra:
14:50 A magyar-Anjou trónkárpit csodálatos története / előadó: B. Nyékhelyi Dorottya, régész, főmuzeológus
15:15 A szenzációs gótikus szoborlelet / előadó: Takács Ágoston, a Középkori Kőtár gyűjteményvezetője, régész, muzeológus
Színházi előadások
14:30-15:15 RomKult - FéBé ifjúsági színjátszó társulata
16:45-17:45 Szoborhistóriák
19:00 Szabó Balázs szólókoncert
JEGYEK egész napra (kivéve esti koncert):
Felnőtt (6-70 éves korig): 1.873 Ft
Családi jegy (2 felnőtt+2 gyerek): 3.900 Ft
A belépés 6 év alatt és 70 év felett ingyenes.
A Családi jegy a jegy kosárba helyezését követően a Kedvezmény oszlopban választható ki.
Szabó Balázs koncert jegy: 3500 Ft
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges