A Beporzók napja öt év alatt országos, sőt, határon túlnyúló kampánnyá vált, melyhez már számos város és kulturális intézmény is csatlakozik. A környezetvédők a rovarok védelmére intenzíven felhívják a figyelmet, mivel ökológiai szempontból a szerepük kiemelten fontos.
A Föld egészén aggasztóan pusztul a rovarvilág, amit most már az énekesmadarak számának csökkenése is jelez. A rovarok eltűnése számos természeti folyamatot károsan befolyásol. A mai élővilág számára és a mi számunkra is a rovarok egyik legfontosabb tevékenysége a virágos növények beporzása.
A jelenlegi földi növényvilág túlnyomó többsége rászorul a rovarokra, és ebben benne van a termesztett növényeink háromnegyede, az ételként, fűszerként, italként, gyógynövényként fogyasztott növények egyharmada. Elsősorban méhek (a házi méh mellett több száz vadon élő méhfaj), de lepkék, legyek, bogarak, darazsak, poloskák és más rovarok is részt vesznek a beporzásban.
A Magyar Környezeti Nevelési Egyesület idén is meghirdette az Év beporzói szavazást, amelyeken a valódi nappali lepkék három kisebb csoportja közül lehetett választani. Március 1-én kiderül, melyik csoport lesz az idei év beporzója: a boglárkalepkék, a fehérlepkék, vagy a pillangók.
A Magyar Természettudományi Múzeum a Beporzók napja alkalmából a jeles természetvédelmi naphoz legközelebb eső szombaton, március 11-én családi napot szervez.
Ismerkedj meg a beporzókkal az ismeretterjesztő és kézműves foglalkozásokon:
- Szemtől szemben a lepkékkel
- Darazsak és méhek
- Fátyolkák és rokonaik a ház körül
- Légy kreatív! - zümmögés az asztalon
- Természetbúvár terem
- Mézkóstolás
- Beporzó Vándortanösvény
- Bogárháton Bemutató
A Beporzók Napja (március 10.) rendezvénysorozat 2018-ban szakértők és civil szervezetek által is támogatott kezdeményezésként jött létre. Mára már országos eseménnyé nőtte ki magát, melyen többek között hazai múzeumok, könyvtárak, óvodák, iskolák, felsőoktatási intézmények, önkormányzatok és nemzeti parkok is rendeznek különböző programokat.
2024. március 9., 9:00–17:00
Magyar Természettudományi Múzeum, 1083 Budapest, Ludovika tér 2-6.
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges