Füvészkert
Az ELTE botanikus kertje a VIII. kerületben. A kert nevezetessége az országban első és sokáig egyetlen Victoria-ház, de büszkeségei közé tartoznak a kert legöregebb fái, mint például a 150 évnél is idősebb páfrányfenyők, vagy az orchidea- és a több száz fajt bemutató kaktuszgyűjteménye, akárcsak az Ausztrál-ház és a többi érdekesség. Egzotikus növények is találhatóak itt: pálma, aloe vera, kávé, papaya, avokádó, sárkánygyümölcs. Évszázados fák, 85 veszélyeztetett hazai faj bemutatása, több mint 230 éves múlt. A látogatók kellemes környezetben megismerkednek a növényvilág csodáival.
A Sakura ünnep április 2-3-án és 9-10-án lesz, ilyenkor a japán cseresznyefák virágot bontanak a Füvészkertben, a látogatók – a japán szokásokhoz hasonlóan – takaróra telepedve piknikezhetnek a kertben, gyönyörködhetnek a Sakura fák virágzásában.
A hétvégi programokon lesz többféle japán harcművészeti bemutató, japán tradicionális fegyverkiállítás, japán dob együttes bemutatója, irodalmi est, japán kokeshi baba workshop és kiállítás, Go oktatás, japán zene koncertek, manga bemutató és e szubkultúra találkozója.
1083 Budapest, Illés u. 25.
Budai Arborétum
Az ország egyik leggazdagabb arborétuma, egyben természetvédelmi terület a Gellért-hegy déli lábánál található, a Villányi út–Szüret utca–Somlói út között. A Corvinus Egyetem budai campusának kertészete 2016-tól a Szent István Egyetemhez tartozik. Területe korban és jellegben két elváló részből áll: Alsó és a Felső Kert. A különleges növényanyag létfeltételeit a sajátos mikroklíma biztosítja. Gazdag mediterrán gyűjteménye van (füge, ázsiai datolyaszilva, gránátalma, selyemakác, ciprus, pálmaliliom). A hangulatos kertben tavak, sziklakertek, üvegházak találhatóak. A látogatás ingyenes.
Április 22-24-én lesz a Tavaszkert Dísznövény 2022 Szakkiállítás és Vásár, ahol palánták, virágok, növények, kertészeti kellékek, természetközeli design alkotások, kiállítások, előadások, növényes és zöld programok várják a látogatókat.
1118 Budapest, Villányi út 29-43.
Soroksári Botanikus Kert
Kora tavasszal virágoznak a téltemetők, tőzikék, hóvirágok, krókuszok, az erdélyi májvirágok és számos hunyor faj is. A természetvédelmi területen csodaszép virágok, több tájegység különleges növényei, tanösvény és számos látnivaló várja a látogatókat. Áprilistól többféle nőszirmot, illatos cserjéket és gombákat láthatnak mindazok, akik itt járnak.
A Soroksári Botanikus Kert különleges adottsága, hogy területén értékes, eredeti társulásmaradványok találhatók, amelyek megőrizték a Duna–Tisza közére jellemző vegetációt. Ilyenek a nyílt és zárt homokpusztagyepek, a zsombékos és a 12 ha nagyságú, meszes talajú kiszáradó láprét, az úgynevezett „Rezervátum”. A 20 állomásos kiépített tanösvényen egy túraútvonalon lehet bejárni a tájegységenként felosztott területet.
1238 Budapest, Túri István út 1., Péteri-major
Sas-hegyi Látogatóközpont
A Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület különleges természeti értékeket őriz a lüktető főváros felett 250 m-rel. A 30 hektárnyi védett terület valóságos “élő múzeum” a lakóházakkal beépített hegy tetején. A látogatóközpontkban interaktív kiállítás nyújt információkat a Sas-hegyről.
A tanösvény érdekességeinek megismeréséhez a szakvezetésen kívül vezető füzet is segítséget nyújt. A tanösvényen járva megtudhatjuk mi az a dolomitjelenség, láthatunk hévíztevékenység okozta jellegzetes geológiai formákat, valamint megismerkedhetünk a terület mikroklímájának köszönhető sajátos élővilággal.
Megtudhatjuk miért nem kívánatos faj a Sas-hegyen az egyébként mindenki által kedvelt, illatos orgona. A kilátóból csodálatos panorámában gyönyörködhetünk, s kristálytiszta időben akár a Mátra csúcsait is láthatjuk. A 850 m hosszúságú, kör vonalvezetésű tanösvény kizárólag szakvezetővel látogatható.
Március 26-án vezetett sétát tartanak a virágzó leánykökörcsinek és tavaszi héricsek között. A déli oldal néhány kökörcsin töve már termését érleli, a keleti, észak-keleti oldal virágai ekkor vannak teljes pompájukban. A tavaszi héricsek fényes sárga sziromleveleikkel csatlakoznak a hegyen élő sárga virágok csapatához.
1112 Budapest, Tájék utca 26.
Nemzeti Botanikus Kert - Vácrátót
A Nemzeti Botanikus Kertben virágzik téltemető, krókusz, nőszirom, később pedig előbújuk a tulipán, a nárcisz és a magnóliafa. A botanikus kertben megismerhetjük a növényvilágot és gyönyörű környezetben barangolhatunk.
Az ország legnagyobb arborétuma, a több mint 200 éves műemlék és természetvédelem alatt álló romantikus tájképi kert hazánk leggazdagabb tudományos élőnövény gyűjteménye. Minden évszakban lebilincselő látvány 27 hektáron.
Az eddig észlelt fészkelő madárfajok száma 62, a tavakban 22 halfaj él, 73 puhatestű állatfaj talált itt otthonra. Egynyári növénybemutatók, hangulatos sétautak, rózsa fajtabemutató és a természet sok-sok apró csodája várja egész évben a vendégeket.
A szépen gondozott parkon patak fut keresztül, a tavon két kis híddal megközelíthető szigetet, zegzugos ösvényeket, a fák között megbújó műromokat és kastélyt találunk, mindezt a dús növényzet évszakonként változó pompájába öltözve. Különlegesség a hatalmas mocsári ciprus a jellegzetes lélegző gyökereivel. Az egzotikus növények bemutatását szolgáló trópusi pálmaház és a kaktuszház sem hiányzik.
Minden évszak tartogat látnivalókat a parkban, szinte mindig virágzik valami, a kényelmes sétautakon babakocsival is bebarangolhatjuk a kert távoli zugait is. Sziklakert és rendszertani gyűjtemény, fűszer-, gyógy-, és egyéb kultúrnövények teszik teljessé a kínálatot.
Az arborétum változatos programjain megismerhetjük például a Biblia növényeit, a kert történetét, de akár akvarelleket is festhetünk. A pénztárban sokféle tájékoztató füzet közül választhattok, munkafüzetet is vehettek a gyerekeknek. Mielőtt a kertbe látogattok, érdemes a honlapjukról a kert térképét letölteni.
2163 Vácrátót, Alkotmány u. 2-4.
Budakeszi Arborétum
Ha szeretnénk kiszabadulni a nagyvárosból és a természet szépségével töltekezni, nyugodtan sétálni a családdal, akkor jó választás az arborétum. A kellemes kirándulás közben a növényvilággal is megismerkedhetünk. Budakeszi és Telki között található a Budakeszi Erdészet Arborétuma, ami 30 hektáros területen fekszik.
Az 50 éve alapított parkban több mint 1000 féle növényfajta található, a gyűjtemény főleg a tűlevelű fajairól vált híressé. A tűlevelűek mellett a Budai hegyekben is őshonos alap fafajok, mint a hárs, kőris és tölgyek is megtalálhatóak.
Ezeket egészítik ki a leggyakoribb cserjék, mint például a madárbirs-, a borbolya-, a galagonya-, a som-, az orgona-, a fagyal-, a gyöngyvessző- és a tűztövis-félék. Tavasszal hóvirág, krókusz, nárcisz és később a gyöngyvirág díszíti a kertet, különleges gombák is nőnek itt.
A park szerkezete szabályos, és könnyen bejárható, úthálózata mintegy 12 km hosszú, pihenőhelyekkel tagolt. Az „Évszakok szoborcsoportnál” eldugott kis parkot találunk. Sétányon jutunk el az arborétum tavához, amit kis híd, árnyas óriásfák és tóparti mohás kövek szegélyeznek. A tavirózsák mellett a nőszirmok is megfigyelhetők, a tóban halak és őshonos mocsári teknősök élnek.
Az utak babakocsival is jól járhatók, kutyát is be lehet vinni, a gyermekek pedig kismotorral, rollerrel, biciklivel is közlekedhetnek. A kicsiknek játszóteret és mini focipályát alakítottak ki, de találtok itt állatsimogatót, tűzrakó helyet, fedett tetős erdei pihenőt is.
2092 Budakeszi
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges