Jelenlegi hely

Kis drogvásárlási útmutató gyanútlan középosztálybeli szülőknek

Ez a cikk azoknak szól, akik elhessegetik a gondolatot maguktól: ugyan, hol is jutna droghoz a gyerekem? Vagy akik azt gondolják: kicsi még, eszébe sem jut. Vagy akik azt hiszik, annyi gondot fordítottunk a nevelésére, olyan jól kiválasztott (katolikus!) iskolába, közösségbe jár, rendesek a barátai is – honnan szedne drogot?

Heló, nincs drogmentes iskola! Sokáig csak azt hittük, drogmentes középiskola nincs, de ma már nyugodtan mondhatjuk: nincs drogmentes iskola. A ti gyerekeitek, amikor a kortárs csoportok és különféle online tartalmak felkeltik a kíváncsiságukat – szóval simán 14 éves koruk alatt –, oda fognak fordulni, ahová minden másért is fordulnak: az internethez. Beírják a Google keresőjébe, hogy ’herbál rendelése’ – és a keresőmotor azonnal kidob nekik több magyar nyelvű weboldalt is. Ezeken az oldalakon „legális füvet”, „bombaerős füstölőt” – vagyis egy ismeretlen eredetű és tartalmú, vegyszerrel átitatott növényi törmeléket, tudatmódosító szert árulnak a gyerekek által is elérhető, párszáz forintos áron.

Megnyílik egy űrlap, beírják a nevüket és a lakcímüket – nem gondolva arra, hogy ezzel széles nyomot hagynak maguk után a virtuális valóságban –, és két nap múlva, utánvéttel meg is érkezik a saját otthonotokba a gyerek nevére és lakcímére egy ismeretlen, rendkívül veszélyes szutyok tudatmódosító, amit a zsebpénzéből simán kifizet. A gyereknek azt az egyet kell tudnia elintézni, hogy ő legyen otthon, amikor jön a postás. (Oké, ez nem magától értetődő – de ahol a gyerek ér haza először délután, ott a postaládába bedobott értesítést is ő látja először, és másnap szépen besétál vele a postára. A kollégista pedig átveszi a kollégium portáján.)
Szóval ilyen egyszerű. Ha nem hiszed, próbáld ki!
A herbál nem egy jól definiált valami – ezért nem is szerepel a droglistán. Ellenőrizhetetlen, hogy mi kerül a vásárlók kezébe – éppen ezért potenciálisan jóval veszélyesebb, mint bármi más. Míg a jól körülírt, droglistán szereplő drogoknak ismerjük a hatásait, a herbálról sosem tudjuk, micsoda. Minden dílernél más, valami, ami előidézi a tudatmódosított állapotot, de ennél persze sokkal veszélyesebb állapotokat is előidézhet. Mivel sokkal egyszerűbb megszerezni, mint bármi mást, a gyerekek nagy része ezzel találkozik először. Olyan, mint az orosz rulett: mivel nem tudja, mit vesz, az sem kiszámítható, hogy milyen hatása lesz. Ha rosszul lesz tőle, annyira, hogy kórházba kerül, a kórház nem tesz hivatalból feljelentést, mint a droglistán szereplő szereket használók esetében – hiszen ez nem szerepel a droglistán, mert nem is tudjuk, mi van benne, és az is mindig változik. (Aki eddig nem értette, hogy mégis mivel érvelnek a droghasználat legalizálása mellett, akik mellette érvelnek – például ezzel, hogy egy hatásait tekintve jól ismert könnyű drog kisebb kárt tesz, mint egy teljesen ismeretlen szutyok. És ez tényleg így van. Ettől még persze nem szeretnék a legalizálás mellett érvelni, sőt, ellene vagyok, félreértések elkerülése végett.)

Folytatás a Képmás magazin blogján.

Szerző: Molnár-Bánffy Kata

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére