Jelenlegi hely

Amikor a mindennapi kenyerünk ellenséggé válik - Társuló betegségek

A coeliákia autoimmun jellegű kórkép, mely bármely életkorban kialakulhat.

Előfordulása a nyugati világban 1% körül van, családi halmozódást mutat. A diagnosztizálás vérvizsgálattal vagy gyorsteszttel és vékonybél-biopsziával történik. Kezelés: élethosszig tartó gluténmentes diéta. A gluténallergia jellemzően gyermekkorban jelentkező allergia-típusú betegség. A diagnózist is ehhez mérten állítják fel: vérvizsgálat, bőrpróba, provokációs és eliminációs teszt. Gyógyítható az allergének elhagyásával, idővel kinőhető.

A nem-coeliákiás gluténérzékenységről akkor beszélünk, ha a coeliákiát és a gluténallergiát kizártuk, viszont a tüneteket gluténtartalmú élelmiszer okozza. A panaszok megszüntethetők gluténmentes diétával vagy a fodmap csökkentésével.

A felsorolt betegségeket kísérő tüneteket már részletesen áttekintettük, ez a rész a kapcsolódó kórképekről szól. Fontos erről beszélni, mert gyakran előfordul, hogy ezek az ún. asszociált betegségek nem az étkezéshez-emésztéshez köthetők, így a beteg rossz irányba indul el, sok zsákutca után ér a megfelelő szakrendelésre

A coeliákiához társulhat: inzulinhiányos cukorbetegség, Sjögren-szindróma, autoimmun pajzsmirigy betegségek, vesebetegségek, bőrtünetek (ekcéma, Duhring-betegség).

Az inzulinhiányos másnéven 1-es típusú cukorbetegség kíséri leggyakrabban a coeliákiát, a coeliákiások 5-10%-a 1-es típusú cukorbeteg is és fordítva. Ez is autoimmun folyamat, a hasnyálmirigy inzulint termelő bétasejtjei mondják fel a szolgálatot, a szervezet nem képes a cukrot feldolgozni. Tünetei: acetonos lehellet, fokozott folyadékvesztés és anyagcsere-zavarok.
A Sjögren-szindróma képében újra egy autoimmun kórképpel találkozunk, a szervezet a könnyet, nyálat termelő, illetve a nyálkahártyák nedvesítését végző mirigyeket érzi „idegennek”. Ezért főbb tünetei a szem- és szájszárazság, duzzadt, fájdalmas ízületek.
Autoimmun pajzsmirigy betegségek is társulhatnak a coeliákiához. A pajzsmirigy (és közvetlen szomszédai, a 4 mellékpajzsmirigy) által termelt hormonok elengedhetetlenek a szervezet megfelelő működéséhez, pl. izmok, ízületek, növekedés, agyműködés, szexuális viselkedés, a vérben a megfelelő kalcium- és koleszterinszint beállítása. Könnyű belátni, hogy alul- illetve túlműködésük egyaránt gondot jelent. Az autoimmun pajzsmirigy betegségeket kísérő tünetek épp ezért rendkívül változatosak: fáradékonyság, súlyingadozás, termékenységi problémák, ízületi fájdalmak, stb.

Kapcsolódhatnak a coeliákiához vesebetegségek is. A vesék a távolítják el a szervezetünkből a méreganyagok jelentős részét, illetve a felesleges folyadékot, szabályozva ezzel a vérnyomást és a kalcium-foszfor anyagcserét. Ha működésük valamiért akadályozott, émelygés, étvágytalanság, rossz közérzet, bőrproblémák jelentkezhetnek.
Mindezeken kívül kísérhetik a coeliákiát különböző bőrproblémák, pl. ekcéma vagy Duhring-betegség. Az ekcéma vagy dermatitisz széles körben ismert tünetegyüttes, mely bőrpirossággal, viszketéssel, esetleg hólyagosodással jár. A Duhring-betegség (dermatitisz herpetiformisz) genetikai alapú, autoimmun kórkép. Ebben az esetben a bőr felső részében található ellenanyagok váltják ki az immunreakciót. Piros, apró kiütések jelennek meg a bőrfelületen a test bármely részén, ezek elvakarása vérzést, bakteriális fertőzést okozhat.

A gluténallergiához az allergiások életét megkeserítő sajnos szokásosnak mondható ekcéma (lásd a coeliákiánál) és asztma kapcsolódhat. Az asztma a tüdő főként hörgőit érintő, krónikus gyulladásos betegség. Az asztma adott esetben súlyossá is válhat, de megfelelő kezelés mellett kordában tartható, könnyedén együtt lehet élni vele.

A nem-coeliákiás gluténérzékenység az orvostudomány látóterében viszonylag új kórkép, jelenlegi ismereteink szerint egyéb ételintoleranciák és -allergiák társulhatnak hozzá.

 

Írta: Kerekesné Tóth Boglárka, tudományos segédmunkatárs (Debrecenimami)
Debreceni Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet

A szerző a felmerülő kérdéseket a tothbogi@med.unideb.hu e-mail címen szívesen megválaszolja!

 

Fotók: pixabay.com

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére