Jelenlegi hely

Hegyvidéki Családsegítő és Gyermekjóléti Központ

 
Cím: Budapest, 1126 Beethoven u. 7-9.
Telefon: 06 1-319 9301, 06 1-319 0190
 Email: iringzoltan@gmail.com

Központ vezető: Iring Zoltán

Az intézmény (korábbi nevén: XII. ker. Családterápiás és Családsegítő Központ) 1991 őszén létesült, három fő célkitűzéssel:

  • segítse a kerületben élő családok működését,
  • járuljon hozzá a kerületi lakosság szociális és pszichés gondjainak enyhítéséhez,
  • szakmailag támogassa a kerület szociális szférájában tevékenykedõ professzionális és laikus hálózatokat, dolgozókat (továbbképzéssel, önsegítõ csoportok támogatásával, közvetítéssel stb.).

Az elmúlt évek során az intézmény funkciói, feladatai szakadatlanul bővültek. 1997-től – a Gyermekjóléti Központ létrehozásával - vállalta a gyermekjóléthez kapcsolódó célok és feladatok megvalósítását. 2004-től elkezdődött a kerületben élő pszichiátriai betegek közösségi gondozása, és 2005-ben megnyílt a pszichiátriai sérültek nappali ellátó intézménye, a Félsziget Klubház. 2011 júniusában nyílt meg az Ifjúsági Közösségi Tér, a kerületünkben lakó és/vagy itt tanuló 13-18 éves fiatalok számára.

A fenti alapfeladatok keretében az intézmény számtalan szociális, gyermekjóléti, ifjúsági, közösségi pszichiátriai, pszichológiai és mentálhygiénés szolgáltatást biztosít a kerületben élő lakosság (egyének, házaspárok, családok, gyermekek, fiatalok) számára. Fenntartója Budapest Hegyvidék XII. kerület Önkormányzata. A szolgáltatások túlnyomó részét a kerület lakói önkéntesen és ingyenesen vehetik igénybe.

Működési filozófiánk

Ne csak halat, hanem hálót is …
Intézményünk célja és feladata a kerületben élő rászorulók – felnőttek, gyermekek és családok – különféle természetű, saját erőből nehezen megoldható gondjainak az enyhítése. Senki nem szeret „rászoruló” lenni; ez méltatlan állapot, a rászoruló ember pedig mindig kiszolgáltatott. Köztudott: az éhezőn nem (csak) a hal segít, sokkal inkább a háló… A segélyezéseket és szolgáltatásokat csak eszköznek tekintjük a fő cél érdekében: ami magának a rászorultságnak az enyhítése vagy megszüntetése.

Nem csak a test, hanem a lélek is …
Tisztában vagyunk azzal, hogy a rászorultságot kiváltó gondok igen szerteágazóak, sokféle természetűek lehetnek, az anyagi gondoktól, foglalkoztatási vagy egészségügyi problémáktól kezdődően a családi, kapcsolati, gyermeknevelési problémákon keresztül a legbensőbb személyes, lelki problémákig. Az is mindennapi tapasztalat, hogy különféle természetű problémáink egymással összefüggnek.
     Olyan szolgáltatásokat igyekszünk nyújtani, melyek képesek segíteni a családokat terhelő szociális-egzisztenciális problémákon, ugyanakkor tekintetbe veszik az emberi és belső családi gondokat, és segíteni tudnak a pszichés jólétet érintő problémákon is. Meggyőződésünk szerint hatékony segítségnyújtás csak e negatív irányba forduló folyamatok együttes kezelésével lehetséges.

Nem csak az ember, hanem a családjában élő ember …
Alapgondolatunk, hogy ami az egyes embernek segít, az családjának is javára válik, és fordítva, ha egy családnak segítünk, akkor a benne élő egyes embereknek is „jobb lesz”.
Ez persze inkább csak idea. Azt a meggyőződésünket fejezi ki, hogy - ha egy bármilyen okból rászoruló embernek segíteni akarunk - ezt úgy tehetjük a leghatékonyabban, ha a családjával is szóba állunk, és a segítési folyamat kimunkálásába az egész családot, az összes érintettet sikerül bevonni. A család ereje így megsokszorozódhat (és lehet, hogy már nem lesz benne „rászoruló”, nem lesz szükség külső segítségre).

Összefoglalva:

Működési filozófiánk leglényegesebb mondandója, hogy a segítségnyújtásunk középpontjában nem a “probléma”, hanem az ember áll; még pontosabban a családjában élő ember.
Az ember mindig más vagy több, mint egy-egy adott problémája. Ez a “más” és “több” az, amire alapozhatunk: amire támaszkodva reménykedhetünk abban, hogy sikerül megoldani egy mégoly megoldhatatlannak látszó problémát.
A fentiek jegyében olyan együttműködésre törekszünk, ami a konkrét szociális juttatások, támogatási formák biztosításán túl az egyes személyek és családok saját problémamegoldó képességét is tekintetbe veszi és támogatja. A cél az, hogy - mozgósítva a közösségi forrásokat és a családi együttesben rejlő erőket - olyan módon támogassuk az egyes emberek és családok működését, hogy problémáikon, amennyire csak lehetséges, önerejükből úrrá lehessenek, és ne legyenek többé “rászorultak”; hanem emberként, párként, családként vagy éppen gyermekként végre önmaguk lehessenek.

                                                                           ***

Valamennyi szolgáltatásunkra érvényes, hogy érdemi sikert csak klienseinkkel együttműködve tudunk elérni. A bizalmi együttműködés záloga és feltétele az önkéntesség és a teljes körű titoktartási kötelezettség: az együttműködés során tudomásunkra jutott bármilyen információt csak klienseink kérésére, tudtukkal és beleegyezésükkel szolgáltathatunk ki.

A Családsegítő és Gyermekjóléti Központ munkatársai a fenti szemléletmódból adódó feladatok megoldásához megfelelő képzettséggel és tapasztalatokkal rendelkeznek: családdinamikai képzettséggel rendelkező szociális munkások, gyermekjóléti szakemberek, pszichológusok, pszichiáter, jogász, fejlesztő pedagógus, egyéb szakemberek.

Szervezeti felépítés

XII. kerületi Családsegítő és Gyermekjóléti Központ Budapest XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzatának egyik intézménye. Felettes szerve a Polgármesteri Hivatal Népjóléti Irodája. Működésének törvényi hátterét a szociális és gyermekvédelmi törvény, ill. helyi rendeletek biztosítják. Fenntartását -kötelező feladatként, az állami normatívák felhasználásával- a kerületi Önkormányzat finanszírozza. Ellátási területe Budapest XII. kerülete, szolgáltatásait a kerület lakosai ingyenesen vehetik igénybe.

Az intézmény szerteágazó feladatköreit öt alegység keretében látja el:
   - Családsegítő Központ
   - Gyermekjóléti Központ
   - Mentálhygiénés Csoport
   - „Félsziget” Klubház (Pszichiátriai Betegek Nappali és Közösségi Ellátó Intézménye)
   - Ifjúsági Közösségi Tér

A Családsegítő Központ feladata (a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi törvény értelmében):

“a települési önkormányzat működési területén élő szociális és mentálhigiénés problémák miatt veszélyeztetett, illetve krízishelyzetbe került személyek, családok életvezetési képességének megőrzése, az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, valamint a krízishelyzet megszüntetésének megelőzése”. A részlegben szociális munkások, szociális asszisztens, valamint jogász dolgozik; a munkát önkéntesek is segítik.
 

A Gyermekjóléti Közont feladata (a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi törvény értelmében):

“a gyermek testi, lelki egészségének, családban történő nevelésének elősegítése”, mely cél érdekében a törvény számtalan konkrét feladat, szolgáltatás biztosítását írja elő. Munkatársak: szociális munkások, jogász, fejlesztő pedagógus, szociális asszisztens, önkéntes munkatársak.
 

A Mentálhygiénés csoportot

mentálhygiénés szakemberek (pszichológusok, pszichiáter) alkotják. Munkájuk két irányú: egyrészt konzulensként segítik az intézmény különböző részlegeben dolgozó szociális munkásoknak a kliensekkel (egyénekkel, családokkal) végzett munkáját; másrészt a kliensek számára közvetlen mentálhygiénés ellátást - egyéni, párkapcsolati, családi tanácsadást, konzultációt, terápiát - biztosítanak.
 

A „Félsziget” Klubház (Pszichiátriai Betegek Nappali és Közösségi Ellátó Intézménye)

öntevékenységre is épülő, csoportos programok szervezését és lebonyolítását vállalja, elsősorban a XII. kerületben élő, különböző pszichiátriai problémában érintett emberek számára. A klubszerűen működő szolgáltatás mellett a pszichiátriai betegségben szenvedők közösségi gondozása úgyszintén a Klubház vállalt feladatai közé tartozik. Ennek során a pszichiátriai betegségben szenvedő klienssel kötött egyéni szerződés keretében szociális, családi és pszichés támogatást biztosítanak, segítik őt mindennapi életvitelében, egészségi állapotának javításában, a társadalomba való reintegrációban. A munkát a pszichiátriai betegségben szenvedők ellátásában képzett szociális munkások, közösségi gondozók, szociális asszisztens és megbízott szakfoglalkoztatók végzik, valamint önkéntes segítő munktársak is támogatják.

Az Ifjúsági Közösségi Tér
elsősorban a kerületben élő és/vagy itt tanuló 13-18 év közötti fiatalok számára kínál ingyenes lehetőséget az ismerkedésre, a közösségé formálódásra, a szociális és életviteli kompetenciák fejlesztésére valamint a szabadidő strukturált eltöltésére.

                                                                           ***

Kerületünkben az öt alegység helyileg részben elkülönülten, de szoros szervezeti és funkcionális együttműködésben látja el feladatait.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére