Jelenlegi hely

Március 15. - Ünnepi programsorozat a PIM-ben

Időpont: 2025. március 15., 10:00
Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum, 1053 Budapest, Károlyi u. 16.

Március 15-én egész napos ünnepi programsorozattal készülünk, programjaink a legkülönfélébb módon közelítik meg a nemzeti ünnepet és Petőfi Sándor emlékezetét. A kisebbeket múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, játékokkal és nyomdagéppel várjuk. A felnőttek tematikus tárlatvezetések során tekinthetnek meg egyszerre több kiállítást is, bejárhatják a környék forradalmi helyszíneit és izgalmas szakmai beszélgetéseken vehetnek részt. 

A programok előzetes online regisztrációval ingyenesen látogathatók.

10:00 – 18:00: Nyomtatás a Landerer-sajtóval!

Novokrescsenszkov Tamás vándornyomdász, betűszedő segítségével életre keltjük Landerer és Heckenast nyomdagépét. A meglévő klisék mellett a látogatók akár sajátot is készíthetnek.

A program folyamatosan zajlik, egyszerre nagyjából 20 fő fér el a nyomdagép körül. Közreműködő: Novokrescsenszkov Tamás vándornyomdász, betűszedő

10:00 – 16:00: Interaktív városépítő társasjáték

Idén ne csak bejárjátok a március 15-ei Pest-Buda fontos helyszíneit, hanem építsétek fel őket ti! 

A város forradalmi látképe alapján óriás társasjátékot készítünk a Károlyi-palota előcsarnokában, csatlakozzatok hozzánk!

Hogy nézett ki Pest 1848-ban? Engedjétek szabadjára a fantáziátokat, építsétek meg az általatok elképzelt forradalmárok világát: utakat, házakat, parkokat, szökőkutakat… mindent, ami egy forradalmi városba kellhet.

A tábla tehát adott, de vajon mik lehetnek egy forradalmi társasjáték szabályai? Minden állomás egy új fejtörő. Vajon hány körből marad ki, aki a Pilvax kávéházban megszomjazik? Az egyetemi tömeg hány mezővel sodor előre? Landerer és Heckenast nyomdájában különleges, cenzúramentes szerencsekártyát lehet húzni?

És ha kész vagytok, helyezzétek magatokat a forradalmárok bőrébe, és keljetek útra: próbáljátok is ki a közösen tervezett társasjátékot!

A program folyamatosan zajlik.

10:00 - 11:30 és 13:00 - 14:30: Palotaséta

A Petőfi Irodalmi Múzeumnak otthont adó Károlyi-palotát az egyik legismertebb magyar főúri család, a Károlyiak ízlése emelte Budapest egyik legimpozánsabb épületévé. A Belváros klasszicista gyöngyszeme sok olyan titkot rejt, amelyek mind a fővárosi építészettörténet, mind a magyar történelem és irodalom jelentős mérföldkövei.

Látogatóink megismerhetik a klasszicista palota és a Károlyi család évszázadokat átívelő történetét, bejárhatják a palota díszes termeit, szalonjait, könyvtárát.

11:00 – 16:00: Tematikus tárlatvezetések a múzeum kiállítótereiben - regisztráció

A múzeum kiállításain átívelő, egy-egy kulcsszóra épülő, tematikus vezetések a kiállítások kurátoraival.

11:00 – 12:00: Magán és nyilvános 

A magánélet és a nyilvánosság érzékeny viszonyrendszerét járjuk körbe a múzeum kiállítótereiben.

Kiállítások: Szépvilág – Divat és kultúra a reformkori Pesten, Halálom esetén elégetendő! – Írói naplók, Költő lenni vagy nem lenni – Állandó Petőfi-kiállítás

12:00 – 13:00: Utazás

Hogyan befolyásolták a vándor Petőfi életművét utazásai? Milyen utazásokon szerzett relikviákat gyűjtöttek íróink? Hogyan érvényesül a párizsi divatlapok és a nemzeti mozgalmak együttes hatása az 1840-es évek Pestjének öltözködésében?

Kiállítások: Szépvilág – Divat és kultúra a reformkori Pesten, A tárgyak társasága – Írók gyűjteményei, Költő lenni vagy nem lenni – Állandó Petőfi-kiállítás

14:00 – 15:00: Titkok

Górcső alá kerülnek a reformkori Pest divatjának és kultúrájának rejtett történetei, az írói naplók titkos gondolatai, valamint Petőfi Sándor életének és művészetének kevésbé ismert oldalai.

Kiállítások: Költő lenni vagy nem lenni – Állandó Petőfi-kiállítás, Szépvilág – Divat és kultúra a reformkori Pesten, Halálom esetén elégetendő! – Írói naplók

15:00 – 16:00: Gyűjtés mint szenvedély

Hogyan formálják az írók gyűjteményei és személyes tárgyaik az alkotói folyamatot és az irodalmi műveket? Ismerjük meg a gyűjtés szenvedélyének mélyebb rétegeit és annak hatását az irodalmi örökségre.

Kiállítások: Költő lenni vagy nem lenni – Állandó Petőfi-kiállítás, Halálom esetén elégetendő! – Írói naplók, A tárgyak társasága – Írók gyűjteményei

12:00 – 13:00: Megemlékezés és koszorúzás a Petőfi-szobornál

A Petőfi Irodalmi Múzeum kertjében álló Petőfi-szobornál ünnepi beszédet mond Lövétei Lázár László, József Attila-díjas magyar költő, műfordító, szerkesztő. Az ünnepségen írószervezetek is elhelyezik koszorúikat.

16:00 – 17:30: Új kincsek az MNMKK gyűjteményeiben

Mik azok a tárgyak, amik az elmúlt néhány hónapban kerültek be egy-egy múzeum gyűjteményébe és nem csak a szakemberek, de a nagyközönség szívét is megdobogtatják? Hol megtalálásuk fordulatos történetével, hol egyáltalán létezésükkel, hol pedig finom eleganciájukkal, varázsló szépségükkel, hol tudományos jelentőségükkel.

A kötetlen beszélgetésen szakemberek mutatják be, milyen új szerzeményre a legbüszkébbek.

18:00 – 19:30: A márciusi ifjak története és a forradalom eseményei a PIM gyűjteményén keresztül 

Hogyan lett forradalmár néhány pesti fiatalból? A március 15-i forradalom nagy alakjai közül Petőfi Sándor és Jókai Mór neve mindenki számára ismerősen csenghet. Ez alkalommal nem csak az ő történetükkel, hanem a velük együtt fellépő többi forradalmár alakjával is megismerkedhetnek az érdeklődők. Többek között szó lesz Irányi Dániel, Degré Alajos és Oroszhelyi Józsa március 15-i szerepéről és utóéletéről.

A Petőfi Irodalmi Múzeum muzeológusai a gyűjteményen keresztül mutatják be a márciusi ifjak történeteit, illetve az 1848. március 15-i nap eseményeit.

További infó

- Budapestimami -

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Április 1-je a tréfák és nevetés napja., Mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekeket is bevonjuk, mint egy kis családi móka?
Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Az Űrhajózás Világnapját minden évben április 12-én ünneplik, mivel ezen a napon, 1961-ben Jurij Gagarin szovjet űrhajós elsőként repült a világűrbe a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Ez a nap remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzétek a világűr csodáit!
Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

A kerékben az a legjobb, hogy nem kell újra feltalálni. Talpraesett, élelmes háziasszonyok annyi mindent kísérleteztek már ki az elmúlt évszázadok alatt, hogy valójában nincs más dolgod, mint kiválogatni a Neked szimpatikusakat.
Infra lámpa: Hogyan lehet a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Infra lámpa: Hogyan lehet segítségünkre a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Az infravörös (infra) lámpa egyre népszerűbb otthoni gyógyászati ​​eszköz, amely természetes módon enyhíteni a fájdalmat és gyorsítani a gyógyulást. De hogyan működik pontosan, milyen betegségek esetén érdemes használni, és mire figyeljünk vásárláskor? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre próbálok választ adni.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére