Jelenlegi hely

Mesterségek Ünnepe 2017

A Mesterségek Ünnepe nem csak táncos és zenés programjairól és a mesteremberek bemutatóiról híres, hanem a rendezvény alatt folyamatosan működő vásárról is, ahol a mesterek saját készítésű portékáikat árusítják a vendégeknek. A kézműves tárgyakon át az ékszerekig minden megtalálható. Színpadi előadások, gyerekjátszók, kihahagyhatatlan családi program nyár végén!

Idén augusztus 17. és 20-a között 31. alkalommal rendezik az ország legnagyobb nemzetközi kézműves fesztiválját a Budai Várban. A Mesterségek Ünnepén kicsik és nagyok megismerkedhetnek a népi tárgykultúrával, kipróbálhatják a népi mesterségeket, megcsodálhatják a kézművesek míves munkáit, találkozhatnak mamutcsont-faragóval, halbőr varróval, íjkészítővel, vagy más, különleges mesterség képviselőjével. A rendezvény fő témája a hímzés, a Reformáció 500 éves évfordulójáról nagyszabású kiállítással emlékeznek meg, ill. lesz nemzetközi kovácstalálkozó is.

A rendezvény főszereplői a magyar kézműves mesterek, akik sok évszázados gyakorlati és szellemi tudást és értéket hordozó kézműves szakmák éltetői és továbbadói. A több, mint 800 hazai és határon túli mester mellett a fesztivál évek óta vendégül lát külföldi kézműveseket is, idén hét vendég ország képviselteti magát. A díszvendég Mongólia mellett jelen lesznek jakut-földi, Szahalin-szigeteki, üzbég, kínai, tadzsik, kirgiz, türkmén, kazahsztáni és algériai mesterek is.

A Mesterségek Ünnepén a legkiválóbb hagyományőrző népművészek tárgyalkotó tevékenységét nyitott/látványműhelyekben tekintheti meg az ide látogató közönség, a mesterség-bemutatókon megismerhetik, és ki is próbálhatják a hagyományos népi kézművességet az érdeklődők.

Az idei rendezvény kiemelt témája a hímzés, a magyar népi díszítőművészet egyik leggazdagabb – viszonylag kis területen belül is rendkívül sokrétű – és legváltozatosabb ága. A Mesterségek Ünnepe hímző műhelyeiben tájegységenként mutatják be azt a sokszínűséget, amit a népi és úri hímzésben alapanyag, motívumkincs és öltéstechnika tekintetében tapasztalhatunk. Hímzésekkel az átlagnál ünnepélyesebb darabokat látták el, éppen ezért nagy szerepe volt elsősorban is a népviselet különböző darabjain, párnavégeken, kendőkön, takarókon, abroszokon, de hímezték az egyházi szertartások kellékeit is.

A reformáció 500 éves évfordulójának alkalmából a programokban és a tárgyi kiállítók körében is kitüntetett figyelmet kapnak a protestáns egyházak hagyományai. A jubileumhoz kapcsolódva pályázatot hirdettek az egyházi szertartások kellékeinek megújítására. A beérkezett pályamunkák legjobbjaiból országos kiállítás nyílik 2017. augusztus 17-én a Budapesti Történeti Múzeum Gótikus termében.

Az idei fesztivál egyik különleges programpontja a IV. Nemzetközi Kovácstalálkozó, amelynek fő témája az a különleges és több száz éven keresztül megfejthetetlen tűzi hegesztéses eljárás, amellyel a Notre Dame kapujának vasalatait készítették hajdanán. Tíz országból érkeznek szakemberek a konferenciára.

Ezek mellett egész napos programokkal, táncelőadásokkal, gyermekjátszókkal, koncertekkel is várják a látogatókat, lesz néptánc többek között Baskíriából, Grúziából, Hondurasból, Lajkó Félix mellet fellép a Szent Efrém Férfikar és Szokolai Dongó Balázs, Csizmadia Anna és zenekara, a Tükrös Együttes, a Buda Folk Band, a Hungarian Folk Embassy, Zsikó Zoltán és zenekara, a Bara Zenekar, a M.É.Z. együttes, Csoóri Sándor és fiai, a Romengó, és sokan mások.

Gyermekprogramok, játékok

A résztvevő népművészeti egyesületek játékműhelyekkel és játszóházakkal várják a kicsiket és a nagyokat. Állandó programok a rendezvény minden napján 10.00 – 20.00 között

Budapesti Történeti Múzeum kertje

Tekergőtér: Bolyongó vitorlás hajó, Labdacsapda (flipper), Billegtető (labirintus), Kapj el, ha tudsz!, Légfoci, Tekergőteke

A Hagyományok Háza közreműködésével Mesesarok és Játszóház várja az érdeklődőket.

  • Mesesarok  – A Mesterségek ünnepe vásári forgatagában, a kézműves remekek, a néptánc és a népzene mellett ott a helye a népmesének is. Hallgassák kicsik és nagyok, legyenek részesei a mesei csodának minden nap 16.00 és 17.00 óra között. Mesemondóink: Agócs Gergely és Dóra Áron
  • Játszósarok – ahol az elkészült játékokkal tudnak játszani a gyermekek
  • Kézműves programok – A fesztivál négy napján az alábbi mesterségeket próbálhatják ki a gyerekek a Hagyományok Háza közreműködésével: bőrművesség, nemezelés, vesszőfonás, csuhéfonás, fonás, kötélverés, rongybabakészítés, népi hangkeltő eszközök készítése, dióbaba készítés

MintaKINCStár – Játéksziget

Ezt a helyszínt a Magyarországi Alkotóművészek Közép – és Nyugat-Dunántúli Regionális Társasága működteti. A mai kor igényeinek megfelelő köntösben tálalják őseink formakincseit úgy, hogy közben nem veszítik el eredeti jelentésüket. Szeretnék, ha a gyerekek, természetes örökösei lennének e világnak, s igénnyé válna a gyökerek felkutatása, megismerése. Céljuk, hogy „visszacsempésszék” a mindennapokba azt a formavilágot, mintakincset, amivel még ma is néha találkozhatunk. Ráébresszék arra résztvevőket, hogy a manuális tevékenységek a faragás, hímzés, gyöngyfűzés… nem csak a kezet ügyesíti, de képzelőerőt, kitartást, a közösségben való munkálkodását is fejleszti. A  MintaKINCStár játék típusai: Memória játék, Mátrixok, Illeszd a helyére, Bújtasd el, Nyomozz, Óriás dominó, Ragassz és színezz, Rakd össze, Öltöztesd fel.

Történelmi-vizuális játéksziget

Játékainkkal időutazásra hívjuk a családokat, „mintha István király korába” lépnénk. A István király világában kalandozunk olyan módon, hogy a családok élményszerűen találjanak rá a benne rejlő értékekre. A program megkonstruálásánál elsődleges célunk az volt, hogy a különböző korú résztvevők a  már meglévő ismereteiket kiegészítve, játékosan, hiteles képet kapjanak.

  • Játéktípusok:
  • Memóriajáték
  • Rejtvények tára – foglalkoztató lap
  • Lapozós könyv – Koronázási jelképek
  • Óriás puzzle
  • Óriás színező
  • Óriás társasjáték
  • Csipkés játékok

A Magyar Csipkekészítők Egyesülete közreműködésével számos formában találkozhatnak a csipkékkel. Csipke puzzle, csipkekép kirakó, Párosító – memória játék. Kártyákon egyes csipkék fotói, mint a hagyományos memória játékon azzal a különbséggel, hogy a csipkék párját kell megtalálni. Gyermek játszó – csipke készítés különböző technikáit próbálhatják ki a gyerekek, a háttérben játékos csipkeképpel.

Hunyadi Udvar

Mese Udvar/Játék Udvar 

Oroszlános Udvar

  • Népi sporteszközök játszótere: A Békés Megyei Népművészeti Egyesület működteti az Újvilág Kertben a különböző népi sporteszközöket felvonultató játszóteret, ahol a résztvevők a jóízű, önfeledt játszás közben megismerhetik eleik játékkultúráját, és kipróbálhatják a feledésbe merülő mindennapi tevékenységeket. Például kézi mosás, kukoricamérés, stb.
  • Lelkesen veselkedhetnek neki a különböző – ügyességet, erőt, fortélyt kívánó – játékoknak, hol egymással vetélkedve, hol saját előző teljesítményeiket felülmúlva, vagy egyszerűen csak belefeledkezve a játék örömébe. A játékok természetes anyagokból készültek, egyszerűen kezelhetők, az egyesület tagjai segítik és felügyelik az eszközök használatát.Találunk ott: fateknőt, amelyben horgászni lehet, memória-, lyukat kerülgető-, célba dobó-, egyensúlykereső-, békakapkodó-, játékokat, erőemelőt, kötélhúzás eszközeit, gólyalábakat, csoszogi deszkákat, parasztcsocsót, és a legkisebbek találkozhatnak Mossad Masával.

Újvilágkert

Babajátszó

Környei Alice babajátszójában megpihenhetnek az érdeklődők: „Mesében, muzsikában rejtezve” énekelnek, mondókáznak együtt szülők és gyerekek. “Környei Alice. A babás foglalkozások és játszók nagymestere. Aki eddig csak egyetlen Alice által vezetett programban is részt vett, rajongva emlékszik vissza arra a mély és tiszta élményre, amivel ott találkozott. Érdekes megfigyelni, ahogy az egyszerű, letisztult játékos foglalkozások a gyermekekre és szüleikre is hatnak. Átéljük a szeretés és teremtés ősi erejét, belefeledkezünk a játék csodájába. Nézve kisbabáink önfeledt örömét, már verjük is a ritmust. Újratanuljuk a rég elfeledett mondókákat, miközben babszemeket rakosgatunk egyik tányérkából a másikba, és örülünk, repdes a lelkünk, hogy itt lehetünk, ebben a megfoghatatlanul szépséges játékban, együtt…”

Népi ügyességi sportjátékok, Magyar népi ügyességi sportjátékokkal (csürközés, ostorozás, botforgatás, stb.) lehet ismerkedni a Baranta Szövetség segítségével.

Keleti Felvezető Sétány

Az Apáról Fiúra Népművészeti és Kézműves Egyesület régi, elfeledett népi és fajátékokkal, ügyességi, és logikai játékokkal várja a kicsiket és nagyokat, sőt a felnőtteket is! Játékaikat a népi kultúra figyelembe vételével, a mai kor igényeihez kialakítva, természetes anyagokból hozták létre. Mindenkit vár a Játéksziget, mert játszani mindig jó!

Halászófiú Terasz

A Fehérvári Kézművesek Egyesülete a Mesterségek Ünnepén az alábbi műhelyekkel várja a látogatókat: Felnőttmegőrző –  a hagyományos férfi – női szerepekhez alkalmazkodva a vásárlás hosszas idejére többek között logikai játékokkal felnőttmegőrzési lehetőséget biztosítunk!

  • Asszonyműhely – a hagyományos férfi – női szerepekhez alkalmazkodva a felnőttmegőrzőben töltött hosszas idő ellensúlyozására  szövés, fonás, nemezelés mesterségeinek bemutatása, kipróbálása elsősorban hölgyek számára.
  • Mosoda – nagymosás kicsiben, Szappangyűjtemény, a mosás, szárítás, mángorlás, vasalás régi eszközei, mosás, kékítés bemutatása,  (a 2. naptól önműködő üzemmódban, mosási lehetőséggel)
  • PapírmerítésGyermekprogramok, játékok

További információ

Forrás

Budapestimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére