A Budapest100 egy egész várost megmozgató esemény, amely hagyományteremtő szándékkal indult 2011-ben az OSA Archívum és a KÉK – Kortárs Építészeti Központ kezdeményezésére, azzal, hogy legyen egy olyan hétvége, amikor mindenki megismerheti és megszeretheti a minket körülvevő várost, épületeivel és lakóival együtt.
2016 áprilisában a pesti Nagykörút volt a Budapest100 helyszíne és témája. A 120 éves, több városrészen áthaladó útvonal mentén számos kulturális, történelmi, építészet- és várostörténeti emlék található és az épületek koroktól függetlenül csatlakozhattak a rendezvényhez. A 2011 áprilisában indult városi civil ünnep eredetileg az épp 100 éves budapesti házak közös ünneplését szervezte minden évben, az év 100 napjához legközelebb eső hétvégén a fővárosban: 50-60 budapesti épületben látták vendégül az érdeklődőket az ott lakók, dolgozók, akik az önkéntesek segítségével számos programot is szerveztek. A kétnapos rendezvény idején városszerte közel 20 ezer kíváncsi ember fordult meg a házakban, olykor még lakásokban, műtermekben, padlásokon is. Esetenként lakóközösségek alakultak kisebb épületrészek megújítása érdekében. Az első 5 év alatt a budapestiek megszerették a programot, támogatják és várják, sőt helyenként maguk is kutatják az épületek történetét. A hazai és a nemzetközi sajtó is elismeréssel számol be az eseményről.
A Budapest100 a Duna két partján sorakozó házak, a hidak és a folyó bemutatására vállalkozik 2017. április 22-23-án.
A Rákóczi hídtól az Árpád hídig majdnem 10 folyamkilométer a távolság. A kishajó a pesti oldalon 8, a budain 7 állomáson köt ki. Sétálva, villamossal, vagy bringával mindkét partot végigjárni és közben a házakba is benézni – igazi kaland. Dunával együtt élünk. Partjain a magyar történelem ünnepei és tragédiái zajlottak. A rakpartokat összekötő hidak páratlan látványa, a pesti templomtornyok és a budai dombok, a vízben este tükröződő fények gyöngysora méltán tette a Világörökség részévé. Hétköznapjait régebben az ipar a kereskedelem és a közlekedés éltette. Ma már a turizmus, a szórakozás, a hajókázás, a híres fürdők mellett a diplomácia és a politika helyszíne. A rakpartok jövője vitatéma és sürgető urbanisztikai feladat.
A Budapest100 a rakpartok házaiban a speciális helyszín páratlan előnyeit és kétségtelen hátrányait is bemutatja, miközben az itt élők és a középületekben dolgozók történeteit közkinccsé teszi, hagyományainak megfelelően. A szakma számára a rakpartról szóló élénk diskurzus nyújt találkozási és részvételi lehetőséget.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges