Tavaszi Hérics tanösvény
Az Anna-hegyi parkerdőben találjuk Törökbálinton a 7 km-es Tavaszi Hérics tanösvényt, ahol érdekes növényeket, gombákat ismerhetünk meg. Madármegfigyelő és -etető hely is felfedezhető.
Szigetszentmiklósi úszóláp tanösvény
A Ráckevei-Duna ágán található Európa második legnagyobb úszólápja, amely egy vízen lebegő, vastag növénytakarót hoz létre. A 700 méter hosszú úszóláp tanösvényen a vízivilág több állatfajával is lehet találkozni.
Teknős tanösvény
A Dunakeszi tőzeglápon (egy bevásárlóközpont mellett) a Teknős tanösvény egész évben szabadon látogatható napkeltétől napnyugtáig. A 900 méteres nyomvonalon pallósétány vezet végig lápos részeken, nádasokban és két tavacska mentén, ahol megismerhetjük a lápterület különleges élővilágát. A tanösvényen hét állomást alakítottak ki, találtok itt hidat, mászókát, kilátót, játékokat és sok információs táblát. Ha végigjárjátok az „akadályokat”, akkor az út végén igazi „lápnokok” lesztek.
Dunakeszi, Nádas u. 6.
Szigetbecsei Tőzike tanösvény
A Tőzike tanösvény bemutatja a szigetbecsei holtág és a Ráckevei–Soroksári-Duna-ág közötti terület növény- és állatvilágát (gémeket, kacsák, tavirózsa), változatos élőhelyeket tár a természetjárók elé. A tanösvény szabadon látogatható. Hossza 800 méter, babakocsival is járható.
Szigetbecse, Petőfi Sándor u.
Guckler Károly tanösvény
A tanösvényt a budapesti Hármashatár-hegy egykori újraerdősítését vezető Guckler Károly főerdőmesterről kapta nevét. A 3,5 kilométer hosszú útszakaszon a főváros környéki erdők élővilágát és az óbudai térség történelmét bemutató interaktív táblák mellett két kiépített kilátópont is természetjárásra csábít.
A kilátóteraszok Óbuda és a főváros északi régiója irányába kínálnak szép panorámát. A 14 interaktív ismeretterjesztő tábla mindegyikét ellátták QR-kóddal is, így az érdeklődők az interneten további információkhoz juthatnak a térség élővilágával és a kilátópontokról látható táj történelmével kapcsolatban.
Kardioösvény a Normafán
A Szent Ferenc Kórház hozta létre a kardioösvényt a XII. kerületi Normafán. A tanösvény elsősorban szív- és érrendszeri betegséggel vagy magasvérnyomás-betegséggel élők, illetve cukorbetegek számára készült, de egészséges résztvevőknek is ajánlják, betegségmegelőző céllal. A program megismertet a túrázókkal néhány alapvető egészségügyi mutatót és mérési módszert, valamint egyéni állapotfelmérést is lehetővé tesz.
A tanösvényt SZÍV alakú túrajelzéssel látták el, melyet követve három túraútvonal közül lehet választani.
Keresztúri erdei tanösvény
A XVII. kerületi Keresztúri-erdőben tanösvény, futóösvény és tájfutópálya várja a látogatókat. A repülőgépek rajongóinak is ajánlott, mert Ferihegy közelsége miatt a fejünk felett láthatóak a repülőgépek.
Madárlátta tanösvény
A dunai szabadstrand fás területén alakították ki a tanösvényt, ahol ismeretterjesztő táblák és interaktív feladatok segítségével mutatják be a Duna-parti állat- és növényvilágot. A látogatók a terület madarairól és halairól szerezhetnek bővebb információkat. A tanösvény részét képezi egy komplex mászóvár is.
Dunakeszi, Duna-part, szabadstrand
Fekete István Tanösvény
A Kis-Hárs-hegyen található, a Széher úttól a Hárs-hegyi-nyeregig vezető közel 800 méter hosszú tanösvényen öt táblán keresztül ismerhetjük meg Fekete István életét és műveit. Az útvonalon elhelyezett interaktív ismeretterjesztő táblákat QR kódokkal is ellátták. A tanösvény online is „bejárható”, és egy játékot is tartalmaz.
Apródok útja tanösvény
Az Apródok útja tanösvény Drégelypalánk községtől a várig 8 állomáson végighaladva megismerteti a látogatókat a falu helytörténeti értékeivel, a szőlőhegyek történetével, patakok és erdők élővilágával, a Börzsöny forrásaival és végül a vár történetével. A várból egyedülálló kilátás nyílik a szomszédos hegyekre.
Jági tanösvény
Pilisszentiván mellett, a térképeken ma Vadász-rétként feltüntetett terület hagyományos neve Jági-rét volt, melyet a településen élő német lakosság használt. Az útvonal teljes kört alkot, tehát a kezdő és egyben a végállomás a pilisszentiváni sportpálya és a Villa Negra vendéglő parkolójában van.
A tanösvény teljes hossza 3,5 km, mely mintegy 2 óra alatt bejárható. Az útvonalon 10 állomás található, melyek a tanösvény füzet és az interaktív táblák segítségével részletesen bemutatják a terület geológiai, állattani, növénytani értékeit, de megtudhatjuk azt is, hogy miért mérgesek a természetvédők az akácra. Szabadon látogatható, szakvezetés kérhető.
Kamaraerdő tanösvény
A Kamaraerdei tanösvény 4100 méter hosszú, 12 állomása van, szórakoztató formában ismerteti az erdő és a környező tájegység természeti értékeit. A térképen egy fején áthúzott nyolcasra emlékeztet az útvonal, miközben kétszer is érintve a Nagy-rétet visszatér a kiinduló pontjához, a Kamaraerdei Ifjúsági Park közelében.
A tanösvény egyik ága a helyi földtani, geológiai és tájtörténeti ismereteket ismerteti, míg a másik a növény és állatvilággal, valamint az erdészeti tevékenységgel foglalkozik. A két kör közös találkozópontja a Nagy-rét, ahol a természetvédelemre kerül a hangsúly, táblák és tereptárgyak révén.
Merzse-mocsár tanösvény
A főváros határában, a XVII. kerületi Rákosmentén, a Ferihegyi repülőtér szomszédságában terül el a természetvédelmi terület, a pesti síkra egykor oly jellemző mocsárvilág egyik utolsó hírmondója. Három részből áll (Nagy-Merzse, Gyolcs-rét és Kis-Merzse). A mocsár és környezetének élő- és növényvilágát egy 15 állomásos tanösvény segítségével ismerhetjük meg.
Naplás-tavi tanösvény
A természetközeli terület megismerését jól kiépített tanösvény segíti 18 állomáson keresztül. Három körút segít a környezet és az élővilág megismerésében, ezek tematikusan kerültek felépítésre. Sárga a Szilas-patak mente, a kék a tó, míg a zöld az erdő értékeit mutatja be. Az első hat tábla segítségével a területet, a nádasokat, az Alsó-láprétet, a kaszálókat, valamint a kemény- és puhafa ligeteket mutatja be.
A hatodik táblával kezdődik a tavat körüljáró túra. Az első a tóval és a benne élő teknősökkel foglalkozik, majd jön az árvízvédelem, természetvédelem, tóhasználat, a mezőgazdaság és a természet kapcsolata, az állatvilág, a láperdő, a szántóföldi növények, vízimadarak, ártéri ligeterdő, kocsányos tölgyerdő bemutatása, végül pedig az inváziv, özönfajok bemutatása zárja a tó körüli sétát. Az utolsó szakaszon a tűzrakásról, az erdő élővilágáról, az odúkról és a madáretetőkről olvashatnak az érdeklődök.
XVI., Naplási út
Ördög-orom
A gyerekbarát útvonal a Budai-hegység déli részén található, a XII. kerületben, nagyjából 17 hektáron terül el. Kényelmes, sziklás erdei túra, mészkő- és dolomitszikláin 600 növényfaj él.
Tudtad, hogy 41 tanösvény, természetismereti bemutatóhely van a főváros területén? Nézd meg ezt a szép kiadványt, amiben minden információt megtalálsz! Töltsd le a füzetet:
TERMÉSZETVÉDELMI TANÖSVÉNYEK BUDAPESTEN
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges